
Letos město formou soutěžního dialogu ve spolupráci s odborníky vybere společnost, která příští rok zpracuje projekt a v dalších dvou letech se bude stavět. V rámci soutěžního dialogu se přitom nebude řešit jen prostá rekonstrukce a dostavba objektu, ale i jeho využití, funkčnost a dlouhodobá společenská udržitelnost.
„Neřešíme jenom stavbu, ale především to, jak Slavii vdechnout nový život,“ konstatoval náměstek primátora pro kulturu Juraj Thoma (HOPB). „Proto jsme zvolili formu soutěžního dialogu a co nejotevřenější přístup a zapojení všech politických klubů zastoupených radnici – budoucnost Slavie se týká všech a je správné, aby o budoucnosti tohoto domu spolurozhodovalo svými zástupci celé zastupitelstvo.“
V klasické architektonické soutěži se hodnotí hotové projekty. Soutěžní dialog je oproti tomu proces, kdy takový projekt teprve postupně vzniká díky spolupráci zadavatele a ateliérů oslovených odbornou firmou, kterou město pověřilo řízením soutěže. „K administraci a řízení soutěže jsme vybrali renomované studio CCEA MOBA. V průběhu letošního roku se pod jeho vedením budou třídit myšlenky a koncepty, s nimiž budou přicházet jednotliví soutěžící. Vítězný koncept a architektonický návrh bude znám na konci letošního roku, případně počátkem roku 2020,“ přiblížil Thoma.
Rada města předtím ještě projedná návrh na složení hodnotící komise, vstupní návrh zadání pro dialog a poté, asi na přelomu srpna a září bude soutěžní dialog vyhlášen. Jde o zcela otevřenou, neanonymní soutěž, do které se může přihlásit každý. Z množství došlých myšlenkových konceptů pak hodnotící komise vybere pět nejzajímavějších a s těmi posléze komise povede vlastní soutěžní dialog, který bude uzavřen výběrem vítězného návrhu. Vítěz posléze zpracuje kompletní projektovou dokumentaci pro všechny stupně prací až po finální autorský dozor.
Rozhodnutí hledat budoucnost Slavie prostřednictvím soutěžního dialogu bylo projednáno nejen s předsedy příslušných odborných komisí rady města, totiž pro kulturu, pro architekturu a památkovou, ale i se všemi zastupitelskými kluby.
„Všechny zastupitelské kluby budou přímo zapojeny do procesu. V sedmičlenné porotě, resp. komisi kromě čtyř nezávislých odborníků zasednou i tři tzv. závislí zástupci města. Je nesmírně důležité, že vedle těchto třech řádných členů budou institutem náhradníků všech jednání přítomni delegáti všech zastupitelských klubů (pozn. počet tzv. nezávislých členů komise musí být vždy vyšší, než počet tzv. závislých), a tak mají všechny kluby možnost aktivně mluvit do průběhu soutěže a podílet se na podobě vítězného řešení,“ říká Thoma.
„Soutěžní dialog je v tomto případě nejvhodnější forma soutěže a společnost MOBA je v tomto oboru nejlepší v ČR, takže takový postup doporučuji,“ poznamenal k tomu architekt Mirek Vodák, člen sdružení CBarchitektura a předseda komise rady města pro architekturu a územní rozvoj.
Součástí řešení bude i okolí kulturního domu – nejen letní scéna, ale i přilehlé nábřeží, kde bude vybudován přístup k vodě. Předpokládané náklady mají činit přibližně 5 milionů korun na soutěžní dialog, včetně skicovného v celkové výši 2 miliony pro pět vybraných soutěžících a necelého milionu korun spojeného s činností komise.