50 let, archeolog, 1. náměstek primátora, předseda zastupitelského klubu HOPB, volební lídr pro komunální volby 2018, českobudějovický primátor 2006-2014

📧 thomaj@c-budejovice.cz

V letech 1987 – 1992 vystudoval archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté nastoupil jako odborný pracovník – archeolog do Památkového ústavu v Českých Budějovicích a od roku 1995 působil v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

Jako archeolog se kromě výzkumů podílel také na ojedinělé publikaci prezentující naše město – Encyklopedii Českých Budějovic (1998; 2005).

V roce 2002 se stal prvním náměstkem primátora a v roce 2006 primátorem města České Budějovice (za ODS). Jako primátor provedl především rozsáhlou reorganizaci, očištění a oživení městské policie, která do té doby byla dlouhá léta degradována na neefektivní sbor „botičkářů“. Významnou měrou se zasadil o dokončení projektů páteřních dopravních staveb (D3, propojení okruhů, zanádražní komunikace, spojení M. Horákové-Strakonická).

Z funkce primátora ho však 17. června 2010 vlastní strana sesadila ve spojení s lidovci a opozičními sociálními demokraty a komunisty, aby ho „potrestala“ za odvolání tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka, chráněnce „rodiny“, která si ODS v posledních letech zprivatizovala. Na protest proti současným praktikám jihočeské ODS vstoupil do nového hnutí Občané pro Budějovice, které si ho zvolilo za svého předsedu i lídra kandidátky.

Občané pro Budějovice na podzim roku 2010 zvítězili v komunálních volbách a Juraj Thoma se opět stal primátorem. Ve volbách 2014 opět vedl kandidátku Občanů pro Budějovice a byl zvolen zastupitelem, kde je stejně jako celý klub HOPB od roku 2015 v opozici.

V roce 2018 dovedl v komunálních volbách ke skvělému druhému místu. Hnutí získalo v městském zastupitelstvu 9 křesel a s nimi silný mandát pro jednání o vzniku koalice. A to se podařilo! Hnutí má nyní čtyři zástupce v radě města, z toho hned dva uvolněné náměstky, kteří se práci pro město věnují na plný úvazek. A právě Juraj Thoma je 1. náměstkem primátora, jinými slovy místostarostou.

Juraj Thoma je ženatý, manželka Zuzana pracuje jako archeolog v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.