Vedení města s velkou pompou představilo investiční plán města do roku 2026. Zaujmout čtenáře má zejména horentní suma 10 miliard korun a lákadla typu aquapark. Zdání ale klame. Tady pár poznámek.
1. Už včera bylo pozdě – investiční plán slibovala zejména ODS hned po volbách, a to po kampani, ve které se hejtman a jeho „tým“ tvářil, že má jasný plán, který začne hned od prvního dne realizovat – chyba lávky, připraveno neměli vůbec nic, tedy vyjma projektů, které zdědili po naší koalici. Nejprve byl plán investic slíben začátkem roku, pak na jaře a máme ho nyní po roce, přičemž na většině projektů se ještě nezačalo pracovat.
2. Není investice, jako investice – nečekejte revoluční proměnu města, velkou část projektů tvoří běžné a zcela nezbytné výdaje, ať už jde o rekonstrukce ulic nebo vodohospodářské infrastruktury. Výše těchto investic se nijak výrazně neliší od průměru posledních let.
3. Cizí peří a pokrytectví. Velkou část plánu představují projekty připravené nebo již zahájené v předchozím volebním období, ať už jde o Slavii, Senovážné náměstí, Sluneční ostrov, Zátkovo nábřeží, Bytový dům 4Dvory nebo projekty rekonstrukce škol. Přes všechnu předvolební kritiku si vedení města velmi rádo převzalo připravené projekty. Z pro nás nepochopitelných důvodů je naopak nejistá budoucnost Domu umění, kde jsme novému vedení města předali hotový projekt. Dům umění je přitom jedním z pilířů přihlášky na EHMK, ke které se radnice nyní nadšeně hlásí. Prioritu naopak evidentně dostaly investice, na kterých se přímo podílí členové nebo příznivci ODS (třeba sport areál Vltava).
4. Pozdě začali, pozdě skončí – spousta z představených projektů už mohla dávno běžet, kdyby radnice fungovala, jak má. Systém, ve kterém se s každým rozhodnutím čeká na hejtmana (který přitom ani městu vládnout nemá) evidentně na rychlosti a efektivitě nepřidal. Přestože nás v minulém období ODS manipulativně tepala za to, proč jsou některé projekty stále jen „na obrázku“ (ačkoliv třeba již měly projekt či stavební povolení). Pravdou je, že jen malá část představených projektů se stihne realizovat do roku 2026. Vyloženě úsměvné jsou pak sliby koaliční smlouvy o koordinaci projektů, jejich přesném harmonogramu a sledování on-line. Koordinovat se nedaří ani prosté dopravní uzavírky a o informacích si může veřejnost nechat zdát.
5. Kde jsou další strany koalice? Když jsme sledovali prezentaci projektů, říkali jsme si, kde jsou další členové koalice? Jaké projekty si prosadili koaliční partneři z TOP 09, KDU, Piráti nebo snad Jihočeši? Slyšeli jste vůbec v poslední době o nich?