Občané pro Budějovice (HOPB) jsou politické hnutí, které vzniklo v létě 2010 a jasně se vymezilo proti kmotrovským praktikám v českobudějovické komunální politice, jejichž vyvrcholením bylo odvolání primátora Juraje Thomy.

Na vzniku hnutí se podílely tři občanské proudy – bývalí členové ODS z okolí Juraje Thomy, známé, ale dosud politicky neangažované osobnosti veřejného života a poté řada dalších nadšenců a podporovatelů, kteří se rozhodli do politiky vstoupit a s neúnosnou situací v Českých Budějovicích něco udělat. Hnutí tak voličům dodnes nabízí jak zkušené politiky, tak lidi zcela nové, vzdálené zaběhlé radniční rutině a s neotřelými nápady. Noví lidé do našeho hnutí totiž přicházejí neustále, protože se jim naše politika líbí, nehrozíme se proto nějakého myšlenkového ustrnutí.

Na podzim 2010 Občané pro Budějovice zvítězili ve volbách do městského zastupitelstva a Juraj Thoma se znovu stal primátorem v koalici HOPB-ČSSD-TOP 09. V zastupitelstvu 2010 – 2014 měli Občané pro Budějovice 15 zastupitelů (z celkem 45) a čtyři radní (z celkem 11). Uvolněné pozice v radě města zastávali primátor Juraj Thoma a náměstkyně primátora Ivana Popelová.

V roce 2012 hnutí Občané pro Budějovice navázalo spolupráci s celokrajským hnutím vzniklým na podobných principech – Jihočechy 2012. V krajských volbách získala kandidátka Jihočechů 2012 celkem 9 mandátů (z 55), z toho 2 byli nominanty HOPB.

Rovněž od roku 2012 hnutí Občané pro Budějovice promlouvá do celostátní politiky prostřednictvím senátora Jiřího Šestáka (2012-2018) a od roku 2013 prostřednictvím poslance Františka Váchy (svůj mandát obhájil i v roce 2017).

V komunálních volbách 2014 získali Občané pro Budějovice třetí nejvyšší podporu a 8 zastupitelů. Od listopadu 2014 do září 2015 bylo HOPB spolu s ANO, KDU-ČSL a TOP 09 členem radniční koalice. Od září 2015 přešli Občané pro Budějovice do opozice.

Pro krajské volby 2016 vytvořilo HOPB společnou kandidátku s hnutím Starostové a nezávislí a TOP 09 nazvanou PRO JIŽNÍ ČECHY. Naše hnutí na hejtmanství zastupuje Ivo Moravec, který je od dubna 2017 neuvolněným členem rady Jihočeského kraje.

V komunálních volbách 2018 získalo hnutí, opět s Jurajem Thomou jako volebním lídrem, celkem 16,44 % hlasů. Umístilo se tak hned na druhém místě s počtem 9 zastupitelů. Po volbách hnutí vstoupilo do koalice s hnutím ANO a volebními uskupeními Společně pro Budějovice (KDU-ČSL a TOP09) a STAN a Čisté Budějovice. Hnutí obsadilo v nové radě města pozice dvou náměstků primátora  (Juraj Thoma a Ivo Moravec) a dvou neuvolněných radních (Tomáš Chovanec, Martin Pražák). Své zástupce a nominanty vyslalo hnutí i do odborných komisí rady města a dozorčích rad městských podniků. Na všech těchto pozicích nyní hnutí pracuje na plnění svého programukoaliční smlouvy.

I nadále jsou základními hesly Občanů pro Budějovice SLUŠNOST, POCTIVOST a OTEVŘENOST. Jejich dodržováním začínáme u sebe, od počátku našeho hnutí zveřejňujeme, z jakých zdrojů financujeme svou činnost.

 

Vedení hnutí

Stanovy hnutí

Výroční zprávy a další informace o hospodaření hnutí

Podpořte nás

Naši lidé

Kontakt