Milí přátelé,
posílám Vám něco zpráv z minulého týdne.
Solnice nad zlato
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vyhlásilo ve středu 18. června 2020 výsledky soutěže za nejlepší projekt a realizaci obnovy nemovité kulturní památky, budovy nebo souboru staveb – Památka roku. Českobudějovická Solnice si ho moc zaslouží. Vřelé poděkování patří velkorysému investorovi, celému realizačnímu týmu a především Václavu Študlarovi. Rekonstrukce historické budovy z roku 1531 si dávala načas a po různých peripetiích začala na podzim 2017. Nyní je z ní vyhledávaná restaurace. Vyřešit se muselo také technické zázemí, které je ve zrekonstruovaném objektu na rohu ulic Hroznová a Česká. Budovy spojuje unikátní síť potrubní dopravy s pivovodem pod Piaristickým náměstím, což je neobvyklé. Solnice už získala v minulém roce Cenu města a Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR za citlivou a mimořádně zdařilou realizaci záměru investora, jeho pokoru při obnově objektu, volbu projekčního i realizačního týmu a za snahu o maximální zachování autentičnosti.
O vodě
V České republice se v roce 2020 bude průměrná výše plateb za vodné a stočné pohybovat v částkách 90–92 Kč za m³. Vyplývá to z údajů členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, z.s., (SOVAK ČR). Z podrobné analýzy stanovených cen pro letošní rok z 13 krajských a více než 30 okresních měst lze konstatovat, že průměrné navýšení oproti roku 2019 činí 3,6 %. Hlavním faktorem meziročního navýšení je inflace, která se podle údajů České národní banky v roce 2019 pohybovala na úrovni 2,8 %. Mezi další a každoročně se projevující faktory působící na výši plateb za vodné a stočné patří především neustálé navyšování cen energií, růst cen chemikálií a provozního materiálu nutného k zajištění řádné funkce vodohospodářské infrastruktury. Nelze opomenout ani aktuální situaci na trhu práce, kde stejně jako v jiných odvětvích, vodárenské společnosti musely přistoupit k navýšení mzdových prostředků pro udržení svých zaměstnanců a bezproblémové zajištění dodávek pitné vody a odvádění a čištění odpadních vod. I přes tyto objektivní faktory ovlivňující cenu vody pro letošní rok v některých lokalitách došlo jen k nepatrnému navýšení plateb za vodné a stočné, v některých lokalitách s cena nezvýšila vůbec. Stejnou cenu jako v roce 2018 zaplatí za vodu obyvatelé Rychnova nad Kněžnou. Jen k nepatrnému navýšení dochází pak v Krnově, Svitavách, Českých Budějovicích nebo Karlových Varech.
Z aktuálních údajů Ministerstva zemědělství také vyplývá, že v roce 2018 činila celková suma prostředků určených na opravu, obnovu a budování nové infrastruktury cca 14,3 mld. Kč, což představovalo téměř 38,3 % podíl v platbách za vodné a stočné. „Objem těchto prostředků u odpovědných vlastníků veřejných vodovodů a kanalizací narůstá a tvoří největší nákladovou položku při kalkulacích výše plateb za vodné a stočné,“ říká Ing. Miloslav Vostrý, předseda představenstva SOVAK ČR. Sdružení oboru vodovodů a kanalizací v souvislosti s problematikou „cen vody“ upozorňuje na skutečnost, že vodné a stočné není „platbou za vodu“, jak je mnohdy nepřesně interpretováno, ale platbou za službu spočívající v neomezených dodávkách kvalitní pitné vody až k samotnému spotřebiteli a odvádění a čištění odpadních vod od spotřebitele. Samotný zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích definuje vodné jako „úplatu za pitnou vodu a za službu spojenou s jejím dodáním“, stočné pak definuje jako „úplatu za službu spojenou s odváděním, čištěním, nebo jiným zneškodňováním odpadních vod“. Zajištění této služby pak s sebou nese řadu fixních nákladů nesouvisejících se skutečným objemem dodaných pitných vod či produkovaných vod odpadních, které se podle místních podmínek a velikosti zásobovaného území pohybují na úrovni cca 70 % celkových nákladů.
Jako zcela zásadní je třeba zmínit, že s ohledem na zhoršující se kvalitu povrchových i podzemních vod, jak na našem území, tak v globálním měřítku, jsou na úpravu surové vody na vodu pitnou potřeba nové a intenzivnější technologie. Nelze porovnávat jednotlivé provozovatele a vlastníky vodohospodářské infrastruktury čistě a pouze podle výše plateb za vodné a stočné vyjádřené v Kč za m³. Srovnání, založené výhradně na jednotkové ceně, nezahrnuje podíl fixní složky, či objem prostředků na opravy a obnovu, který se zásadně v lokalitách liší. Toto srovnání rovněž nemůže zohlednit místní podmínky, velikost spravovaného území, objem dodávaných pitných vod a odváděných odpadních vod. Bez zohlednění všech výše uvedených kritérií je takový výsledek cenového srovnání značně neobjektivní a vede k nesprávným závěrům. Pro porovnání cen byla nedávno spuštěna aplikace Ministerstva zemědělství Webová prezentace dat VaK dostupná na adrese http://bit.do/MZE-VAK, která umožňuje porovnat jednotlivé ceny vody co do struktury nákladů napříč celou Českou republikou a která výrazně přispívá k vyšší transparentnosti oboru vodovodů a kanalizací.
Oskarka
Stavbu prvního zeleného bytového domu představili včera zástupci investora a projektanti. Dvě osmipodlažní budovy propojené terasami a pasáží rostou od února na křižovatce ulic Oskara Nedbala a V. Talicha v Budějovicích. Rezidence s názvem Oskarka bude mít systém zelené izolace tvořený rostlinami a stromy a bude využívat zachycenou dešťovou vodu. „Do odpadu půjde jen 27 procent zachycené vody, ostatní bude pro závlahu zeleně. Objekt bude mít nejlepší tepelné vlastnosti ze všech podobných domů v Česku,“ připomněl expert Petr Selník. Podle spoluautora projektu, architekta Jiřího Brůhy, se už připravují další podobné stavby. Nové domy v Českých Budějovicích si podle něj vyžaduje právě vznikající nový územní plán, který počítá, že město se rozroste do třiceti let až na 110 tisíc obyvatel, což je nárůst zhruba o pětinu. Zelené domy vycházejí ze světového trendu udržitelnosti přírody, úspory energie a zachycování srážkové vody. Mohlo se jmenovat i Otakarka.
Sleva na předzahrádky
O několik stovek tisíc korun (369 000 Kč) přijde městská kasa Českých Budějovic. A to rozhodnutím radních o podpoře slevy pro předzahrádky.Důvodem k ní je podpora cestovního ruchu a postkoronavirové nastartování podniků. V této složité době akcentujeme především pomoc a úspěšný rozjezd. Radní se rozhodli podpořit všechny provozovatele předzahrádek, kteří budou díky schválené výjimce ze sazebníku výše úhrad za zvláštní užívání místních komunikací v období od 1. července do 30. září platit pouze 50 procent. Máme za sebou období, které nás všechny nějakým způsobem zasáhlo. Bude dobré, když zůstane už jen minulostí.
Dřevěný dům u Budějovic
Pražské architektonické studio Perspektiv je známé hlavně svou ochotou experimentovat s designem a neotřelou prací s materiály. Například v jednom ze svých nejnovějších projektů tak u části kanceláří pokrylo podlahu i stěny nerezovou ocelí, vytvářejíc dojem vesmírné lodi. Pro nové sídlo českého fintechu GoPay se Perspektiv rozhodl vydat opačným směrem a postavit
jednu z největších tuzemských dřevostaveb. Přední český poskytoval online plateb GoPay před dvěma měsíci za vyšší stovky milionů korun přešel pod nového většinového majitele. Ačkoliv to nejsou nutně propojené události, změna centrály je skvělý způsob, jak novou kapitolu historie firmy oslavit. Budova nedaleko Českých Budějovic, kterou bude sdílet se společností Terms,
má navíc díky přidruženým nabíjecím stanicím pro elektrická auta posloužit také okolní komunitě. Původně měl Perspektiv pro své klienty navrhnout pouze interiéry jinak poměrně standardní betonové stavby. Všechny strany se nicméně po několika měsících diskuzí shodly na tom, že bude mnohem zajímavější celý projekt i s areálem svěřit pražským architektům. Díky tomu vznikne esteticky i koncepčně čistá budova, poutající svým pojetím a zdůrazňující svou ekologickou stránku. https://www.czechcrunch.cz/
Teplotní mapa Českých Budějovic
Mapa (mapserver.czechglobe.cz/mapa/
Krajský rozpočet
Propad příjmů kraje je aktuálně odhadován na 1 000 000 000 až 1 080 000 000 Kč.
Selfieman Romek Evžen
Budějčák, co má rád Budvar, Singer a Sokolák.