Milí přátelé, posílám další týdenní zprávy.
Pohůrecký tunel
Dvě změny čekají projekt dálnice D3 u Českých Budějovic. Rozhodnuto už bylo o tom, že při pracích na tunelu Pohůrka budou
nad rámec původních plánů postaveny ještě opěrné zdi proti sesuvům půdy. Podle tiskového mluvčího Ředitelství silnic a dálnic ČR Jana Rýdla se totiž při realizaci akce ukázalo, že existuje riziko sesuvů v místě budoucího tunelu. Ukázal to i dodatečný podrobnější geologický průzkum. Pro eliminaci rizika budou v terénu založeny betonové piloty a zdi chránící vytvářený zářez. Tunel se totiž nerazí, ale vzniká metodou, kdy se odtěží zemina a následně se železobetonový tubus zahrne. Kvůli stabilitě svahů také bude rozšířen zářez v terénu, aby tlak na spodní vrstvy zeminy byl nižší. Vícenáklady jsou odhadnuté na 15 milionů korun. „Bude to znamenat zdržení,“ připustil Jan Rýdl, ale zdůraznil, že bude minimální a v celkovém harmonogramu se tedy neprojeví.
Druhá změna se bude týkat úpravy technologie vzniku tubusu tunelu. Proti hrozícímu nebezpečí prosakování spodní vody se zřejmě nebude podlaha tunelu dělat až nakonec, ale už v průběhu vzniku jednotlivých částí tunelu. Rozhodnutí o této změně má padnout příští týden. Dálnice u Českých Budějovic má být dána do provozu v roce 2023.
Vidovská ulice
Obyvatelé českobudějovické Vidovské ulice čelí mnohonásobnému navýšení těžké dopravy. České Budějovice – Hlasitá nákladní auta ze stavby dálnice D3 i autobusy z uzavřené Plavské ulice se teď tlačí do jinak celkem tiché Vidovské ulice na okraji Českých Budějovic. Ta čelí mnohonásobnému navýšení dopravy. Zatímco v polích u Vidova je aktuální situace spíše dopravním nebezpečím, v zástavbě na okraji jihočeské metropole jsou hluk, prach a kolony vozidel každodenní nepříjemností i pro desítky obyvatel rodinných domů. Ti se dokonce obrátili na českobudějovický magistrát s peticí, kde upozorňují na „nahromadění“ uzavírek v okolí a kritickou situaci na jediné zbylé komunikaci. Na dopravní řešení mají různým způsobem vliv magistrát, Jihočeský kraj nebo Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD). Podle Jana Studeckého, tiskového mluvčího ŘSD, je ale Vidovská ulice oficiálně schválená návozní trasa pro stavbu dálničního obchvatu Českých Budějovic.
Zámysl rozšířit park 4D
České Budějovice plánují rozšíření relaxačního parku Čtyři Dvory, který je v areálu bývalého vojenského cvičiště a kasáren.
Areál se rozkládá na ploše 2,8 hektaru, po rozšíření by mohl mít více než pět hektarů. Radnice chce nyní v dotazníkovém šetření od lidí zjistit, jakou podobu parku očekávají. V parku Čtyři Dvory je například několik dětských hřišť, skatepark nebo posilovací hřiště. Součástí komplexu je i kavárna. Areál se rozšíří západním směrem k zimnímu stadionu. Náklady na vybudování první části parku, která zahájila provoz v roce 2014, činily přibližně třicet milionů korun. Částka na rozšíření komplexu zatím není přesně dána. Měla by se pohybovat v rozmezí 15 až 20 milionů korun. S rozlohou to bude jinak. Mohu za to já. Omylem jsem informoval maximální rozloze pro expanzi parku 4D. Rozšíření bude maximálně o necelý hektar.
Psí hřiště na Máji
Začátkem letošního roku bylo vypsáno výběrové řízení na výstavbu prvního psího parku s agility prvky na českobudějovickém sídlišti Máj. Od začátku června je psí hřiště v provozu. Po odsouhlasení vhodné lokality, schválení záměru dotčenými odbory magistrátu, byla zahájena stavba hřiště v blízkosti parkoviště a komunikace U Lesa. Vítězem výběrového řízení byla společnost Monotrend, s.r.o., z Tišnova. Hřiště stálo 360 tisíc korun. Na místě jsou instalovány agility prvky jako třeba šikmá stěna, houpačka pro psy, slalom, kladina, proskokový kruh i schody. Lidi jsou povětšinou novým psím hřištěm potěšeni. Ozvaly se i hlasy proti. NIMBY efekt neboli „ne na mém/našem dvorku“.
Započala rekonstrukce točny
Unikátní otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku čeká rekonstrukce, první sedačky z něj dělníci začali montovat už včera. „Jak moc je ocelová nosná konstrukce poškozená, se ukáže až po odstranění sedaček, betonové části a opláštění,“
řekl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek s tím, že po opravě odpadnou při představení i problémy s výpadky zvuku a světel. Točna je v majetku města České Budějovice, které má od památkářů pronajatou zámeckou zahradu do konce roku 2023. Kromě rekonstrukce otáčivého hlediště, která potrvá 10 měsíců a vyjde na 29 milionů korun, bude od července v zámecké zahradě probíhat i obnova letohrádku Bellarie.
Školky i přes prázdniny
Mateřské školy zřizované městem zůstaly z důvodu prevence šíření nákazy koronavirem několik týdnů zavřeny. V některých školkách během přerušení provozu řešili například drobné opravy, údržby, rekonstrukce, ale i dovolené personálu a další záležitosti tak, aby mohl být jejich provoz zachován celé letní prázdninové období. Běžný provoz školek byl obnoven od 25. května 2020 a rodiče tam odváděli 70% předškoláků. Většina jich zůstane otevřena a rodičům tak odpadne starost, kdo a kdy jim bude hlídat potomky, což – jak mnozí rodiče potvrdí – bývá někdy opravdu velmi složité. Bez omezení budou v červenci a v srpnu otevřeny MŠ Staroměstská, Kubatova, K. Šatala, Větrná, Nerudova, K. Štěcha, Jizerská a J. Opletala.
Dům z tiskárny
Robotická ruka, která stojí v prostorné hale na okraji Českých Budějovic, se dává do pohybu. Za pomoci míchačky a hadice nanáší s milimetrovou přesností hotový beton a postupně tak tvoří zeď domu. Okolo postává několik lidí, kteří na celý proces dohlíží. Jednou za čas doplní do míchačky potřebný materiál, jinak vše obstarává stroj. „Musí to být správně sladěné, protože beton velmi rychle reaguje, jakmile ho smícháme s vodou,“ upozorňuje Michal Zámečník z firmy Basf, jež vyrábí stavební hmoty. Ze speciálního betonu a pomocí 3D tisku vzniká v těchto dnech na jihu Čech dům, který by mohl změnit postupy
i ceny v tuzemském stavebnictví. „V podstatě to není nic víc než cement, jemné kamenivo a nějaké přídavky. Rozdíl je ale v tom, že můžeme materiál díky jeho vlastnostem čerpat a zároveň se neroztéká a drží tvar,“ líčí Zámečník, zatímco za jeho zády pokládá robot jednu vrstvu za druhou. „V tuhle chvíli má vlastnosti, které můžeme přirovnat ke kečupu,“ usmívá se Zámečník. Na rozdíl od kečupu je ale speciální beton mnohem pevnější. Zatímco běžný materiál se do určitého stavu pevnosti dostane po měsíci, tento stihne stejnou hodnotu za šest až 12 hodin.
Za projektem s názvem Prvok stojí Buřinka, stavební spořitelna České spořitelny, která se spojila se sochařem a výtvarníkem Michalem Trpákem. Ten se 3D tisku za pomocí betonu věnoval v loňském roce při výstavě Umění ve městě. Nyní se svými kolegy místo květináčů tiskne byt o rozloze 43 metrů čtverečních. Po dokončení ho přesunou k pražské náplavce. „Zajímá mě to už několik let. Ten loňský rok byl jen krůček od tisku domu. Jako výtvarníka a sochaře mě na tom fascinuje především to, jak můžeme proměnit architektonické tvarosloví a zjednodušit některé procesy, které byly doposud velmi složité a náročné na provedení,“ líčí Trpák v prostorné hale nedaleko sídliště Máj, kde betonový dům vzniká. Celý tým se v posledních měsících věnoval například tomu, jak řešit míchání či pumpování materiálu. Výzva spočívala také v nastavení programu, aby robot jednotlivé vrstvy nanášel správně. „Celý ten proces závisí na faktorech, jako jsou teplota nebo třeba vlhkost. Je za tím spousta pokusů a omylů,“ přiznává s úsměvem Trpák.
Věřím, že se brzy domluví i v Budějovicích a něco vytisknou, co tady zůstane. Třeba by se mohla zapojit Jihočeská univerzita nebo Biologické centrum.
Rozkvetlé město
Pro všechny milovníky okrasných rostlin a barevně voňavého prostředí připravily České Budějovice další ročník soutěže Rozkvetlé město s několika novinkami. Soutěží se právě teď, a to až do 14. srpna ve dvou kategoriích. V první se budou hodnotit květinové výsadby zdobící okna domů či balkonů, druhá kategorie cílí na rozkvetlé předzahrádky domů, květinové záhony a ostatní kreativní výzdoby viditelné z volně přístupného prostranství. Silnou motivací může být i letošní vyšší počet výherců a zajímavé finanční ceny. Za první místo je v obou kategoriích deset tisíc korun, za druhé sedm tisíc, za třetí 5 tisíc, za čtvrté jsou 3 tisíce a za páté místo jsou to dva tisíce korun. Účastník se může zapojit do soutěže tak, že na mailovou adresu rozkvetlemesto@c-budejovice.cz odešle fotografii vlastní kvetoucí květinové výsadby.
Workshop 2.5
Nedávno se v rámci soutěžního dialogu „ARCHITEKTONICKÉ A PROJEKČNÍ ŘEŠENÍ KULTURNÍHO DOMU SLAVIE“ konalo zajímavé setkání. Zde se na jeho průběh můžete podívat ze záznamu > https://www.facebook.com/
Krytá promenáda na Pražské
S historičkou architektury Klárou Brůhovou si povídal Jiří Ptáček nejen o otevřeném dopisu proti demolici loubí u Pražského sídliště, který podepsali přední znalci poválečné architektury v Česku, ale také o mnohdy netušených kvalitách výstavby ze 60.–80. let v Českých Budějovicích. Celý rozhovor naleznete na > http://jiriptacek.blogspot.