Dnes v pondělí 4. listopadu se sešlo další zastupitelstvo města (8. zasedání od voleb). Některé postřehy z jednání jste již mohli číst na našem Facebooku. V následujících řádcích přinášíme další. Kompletní zápis slovo od slova najdete do pár dní na webu města.
Další změna ve složení nejvyššího orgánu města. Do zastupitelstva města nastupuje Richard Schötz místo Vojtěcha Filipa, který na posledním zářijovém jednání zastupitelstva rezignoval na zastupitelský mandát. Nový zastupitel úvodem jednání složil slib.
Schválili jsme návrh primátora na časové omezení na předkládání návrhů nových bodů na zařazení na pořad jednání zastupitelstva. To proto, abychom zastupitelstvo nezahajovali hodiny trvajícími diskusemi, které ve své podstatě k ničemu nevedou. Nakonec jsme schválenou hodinu na diskusi prodloužili o deset minut, aby si každý mohl říct to svoje. Byl to v tomto volebním období jediný větší pokus o zefektivnění jednání, ale vyvolal spíš nevoli. Pro příští jednání se snad najde rozumější postup.
Program jednání zastupitelstva schválen 41 hlasy po hodině a půl diskuse.
Vzali jsme na vědomí a schválili návrh na pořízení změny územního plánu města v lokalitě Za Potokem IV v Mladém. Změna územního plánu vychází z územně plánovacích podkladů a jejich aktualizace, které nechalo zpracovat Statutární město České Budějovice. Plocha řešeného území je již od roku 2006 v podkladu „Analýza naplněnosti zastavitelných ploch určených v územním plánu města České Budějovice pro různé formy bydlení“, zahrnuta do ploch pro možný budoucí rozvoj individuálního bydlení ve městě. Na základě této analýzy byla prokázána potřeba uvolnění dalších ploch z nezastavěného území pro různé formy bydlení, a to s ohledem na zájem města České Budějovice zajistit pro své obyvatele kvalitní bydlení na území města a zastavit tak jejich odliv do sousedních obcí. Vzhledem k potřebě zachovat zbytky zeleného prstence v této části města je nutné, aby v západní a severní části předmětného území byl podél Hodějovického potoka zachován dostatečně široký nezastavěný pás navazující na lokální biokoridor. Šířka pásu by měla být minimálně 50 m, pás by měl být vymezen jako území krajinné zeleně, nikoliv jako území rekreační zeleně, aby bylo možné co nejvíce zachovat a rozvinout přírodní charakter nezastavěného území. Do plochy zeleně by bylo možné umístit komunikaci pro pěší a cyklisty, nikoliv však jiné stavby, především by zde nemělo dojít k oplocování. Veřejná prostranství dle záměru navrhovatele společnosti Mladé s.r.o.(centrální prostor, dětské hřiště, rekreační zeleň) lze zřídit v ploše bydlení individuálního. Vhodné by bylo celou lokalitu zařadit mezi plochy, ve kterých je rozhodování o změnách v území podmíněno zpracováním územní studie. Ještě poznámka k záplavovému území. Území je z hlediska povodní územím s bezvýznamným zásahem rozlivu. Z hlediska záplavy řeky Malše aktivní zóna záplavového území se předmětné lokality netýká a hladina Q100 (stoletá voda) se pouze dotýká okraje jihozápadního území. Z hlediska Hodějovického potoka aktivní zóna záplavového území se rovněž předmětné lokality netýká. V omezené míře se území dotýká hladina Q100 v severním a severozápadním území. Pro hlasovalo 27 zastupitelů.
Vystoupení občanů:
- Veronika Žánová – případ bytového domu v proluce ulic Hálkova a Nerudova, občanům
města vadí, protože dle jejich mínění, zhorší kvalitu bydlení v místě. Musíme se na to ještě podívat. Od paní Žánové jsme se dozvěděli některé nové skutečnosti, které nám dříve byly podány jinak. - Vladimír Zábranský – téma nájemní bydlení a životní situace nájemců v bytech se smlouvou na dobu neurčitou a tříměsíční výpovědní dobou.
Podpořili jsme poskytnutí mimořádné dotace ústavu Arpida na zajištění montované stavby pro sociální službu – sociálně
terapeutické dílny ve výši 1,7 milionu Kč. Centrum dlouhodobě plánuje rozvoj svých služeb včetně výstavby nového objektu přímo v jejich areálu. Tento záměr je v souladu i s plánem sociálních služeb města České Budějovice. Po dobu realizace nové výstavby je však potřeba zajistit náhradní prostory za ty stávající, které jsou již v nouzovém stavu a nelze v nich nadále realizovat
pro klienty sociální službu – sociálně terapeutické dílny. Z původního záměru pronájmu náhradních prostor muselo být upuštěno,
neboť po několikaměsíčním hledání se nenašly vhodné prostory, které by nevyžadovaly výraznou investici do potřebných úprav. Proto se vedení centra rozhodlo pro realizaci montované stavby ze speciálních kontejnerů přímo na pozemku centra. Tato stavba bude využita nadále i po výstavbě nového objektu (přibližně za 5 let) jako zázemí pro další služby poskytované v centru (například hipoterapii). Pro hlasovalo 40 zastupitelů.
Schválili jsme mimořádnou investiční dotace pro Sportovní klub Pedagog České Budějovice z.s. na kofinancování Modernizace sportoviště ve výši maximálně 2 200 000 Kč. Celková odhadovaná výše investice činí 7 238 436 Kč včetně DPH. MŠMT by mohlo poskytnout dotaci ve výši 5 040 000 Kč. Jedna z podmínek poskytnutí dotace je zajištění dofinancování do úrovně celkových nákladů akce tzv. povinná spoluúčast ve výši 30%, což činí maximálně 2,2 milionu Kč Projektová dokumentace je nyní komplet připravena k realizaci výstavby, včetně všech povolení. Jedná se o multifunkční hřiště, které bude nabídnuto veřejnosti bezplatně ke sportování a to po dobu 10 let. Údržbu a provoz bude hradit Sportovní klub Pedagog České Budějovice z.s.
Zásadní je, že sportoviště bude sloužit nejen členům klubu, ale každému, kdo má chuť se hýbat. Poskytnutí finančních prostředků městem je vázáno na kladné vyřízení dotační žádosti ze strany MŠMT. Pro bylo 41 hlasů.
Podporu zastupitelstva získala i realizace a zajištění finančních zdrojů na projekt Autis Centra o.p.s. Dotace se poskytuje na zvyšování kapacit pobytových zařízení sociálních služeb. Podpora je určena pro zařízení sociálních služeb poskytující péči osobám s poruchou autistického spektra v zařízeních sociálních služeb – týdenní stacionář, domov pro osoby se zdravotním postižením, domov se zvláštním režimem, chráněné bydlení. Cílem projektu Autis Centra o.p.s. je zrekonstruování objektu, v němž budou zajišťovány služby týdenního stacionáře pro dospívající a dospělé s poruchou autistického spektra. V rámci akce budou v původním objektu provedeny bourací práce, nově navrženými stavebními úpravami a nově navrženou přístavbou původní objekt rozšířen. Vznikne 6 nově realizovaných lůžek pro klienty s poruchou autistického spektra. Pro hlasovalo 40 zástupců lidu.
Podali jsme zastupitelům informativní zprávu ve věci přípravy obecně závazných vyhlášek o místních poplatcích včetně konceptu obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za komunální odpad (tedy správně za „provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů“). Koncept vyhlášky obsahuje rozšíření stávajícího okruhu osob osvobozených od poplatku za komunální odpad o děti do 3 let věku a osoby ve věku nad 75 let. Předpokládáný dopad do rozpočtu města v podobě snížení ročních příjmů oproti stávajícímu stavu je přibližně 8 809 800 Kč. Nynější úprava vyhlášky osvobozuje od poplatku za odpad děti do 1 roku věku. Debata se vedla zejména o nastavení osvobozující věkové hranice pro seniory.
Také jsme schválili a rádi podpořili vnitřní rozpočtové opatření číslo – přesun části rozpočtu v rámci kapitálových výdajů na dotační akci „Bezbariérový přístup podchodu u hřbitova sv. Otýlie výši 6 100 000 Kč. Jedná se o výtah. Tím vycházíme vstříc mnoha opakovaným žádostem zejména našich starších spoluobčanů. Těžko zdolávají příkré schody do podchodu.
Pro celých 35 zastupitelů a zastupitelek.
Následně jako vždy drobné majetkové dispozice, zprávy z výborů a diskuze zastupitelů. Končili jsme rekordně brzy kolem půl sedmé.
Toť z posledního jednání zastupitelstva města vše. Sejdeme se zase na začátku prosince.
Děkujeme, že sledujete dění na radnici s námi.