Na vědomí jsme vzali informativní zprávu o klíčových dopravních stavbách JčK
souvisejících s dostavbou D3 (jižní tangenta a zanádražní komunikace). Souhrn najdete zde: www.obcaneprobudejovice.cz/nezarazene/d3-dalsi-silnice-kraj
Dostali jsme aktuální informace týkající se Jihočeského letiště České Budějovice.
Souhrn zde: www.obcaneprobudejovice.cz/zpravy/letiste-aktualni-info-2
Schválili jsme Dotační programy Jihočeského kraje pro rok 2020 v celkové výši 338 000 000 Kč. V roce 2020 by mělo být realizováno 39 dotačních programů. Dle novely zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, bude každý dotační program (po vyhlášení) nejprve zveřejněn na webových stránkách kraje po dobu minimálně 30 dnů (včetně pravidel, formuláře žádosti a všech dalších příloh). Poté bude probíhat vlastní podávání žádostí (na to budou vymezeny asi dva týdny). Jednotlivé programy budou vyhlašovány v tzv. „vlnách“. První vlna (celkem 20 DP) by měla proběhnout v termínu listopad 2019 – leden 2020, druhá (celkem 13 DP) leden – únor 2020. Do třetí vlny spadají programy (celkem 6 DP), které mají dle specifických potřeb termín vyhlášení v průběhu roku 2020. Po zkušenostech s administrací dotačních programů a v souladu s nastaveným postupem v minulých letech je současně navrhováno zastupitelstvu kraje pověřit radu kraje rozhodnutími, která nově spadají do kompetence zastupitelstva kraje. Jedná se o vyhlašování dotačních programů, schvalování pravidel dotačních programů, schvalování a jmenování členů hodnotících komisí dotačních programů. Z dotačních programů jsou nově vyloučeny příspěvkové organizace kraje. Tím se objem finančních prostředků pro ostatní žadatele navyšuje. Debatovalo se o podpoře sportu. Zejména by si zastupitelé představovali větší podporu sportu, především fotbalu. Často zazníval argument, že se přece jedná o podporu našich dětí a mládeže. Dotační programy by měly odrážet priority/potřeby kraje vycházející z aktualizovaného plánu rozvoje kraje. A to myslím, tak úplně není. Nakonec po více než hodinové diskusi byl schválen původní návrh rady kraje pouze s navýšením o 3 000 000 Kč pro sport.
Podpořili jsme pravidla Programu obnovy venkova Jihočeského kraje v roce 2020 s alokací 110 milionů Kč. A stejným usnesením jsme vyhlásili Program obnovy venkova Jihočeského kraje v roce 2020 s termínem zveřejnění výzvy dne 1. 11. 2019, termínem zahájení podávání žádostí dne 2. 12. 2019 a termínem ukončení podávání žádostí dne 31. 12. 2019. Program obnovy venkova je rozdělen na 2 opatření.
Opatření 1: Dotace na projekt obce
Opatření 2: Dotace úroků z úvěrů
Schválili jsme použití krizové rezervy ve výši 2 000 000 Kč na odstraňování následků výbuchu bytového domu v obci Lenora, ke kterému došlo nad ránem 3. října letošního roku. Též jsme odsouhlasili poskytnutí finančních prostředků maximálně do výše 4 000 000 Kč na zajištění demolice domu výbuchem zničeného. Neštěstí si vyžádalo jeden lidský život. Pravděpodobně se jedná o majitele jednoho z bytů, člověka podezřelého z trestného činu zavinění zničení domu. Krajský úřad se s ohledem na výjimečnost mimořádné události v Lenoře obrátil na Ministerstvo financí s dotazem na možnost úhrady vzniklých
nákladů. Ministerstvu bude zaslána žádost kraje o proplacení vzniklých nebo refundaci již uhrazených nákladů, nebo alespoň jejich části.
Jednali jsme o poskytnutí dotací v rámci dotačního programu „Podpora zpracování projektových záměrů na studie pro zmírnění dopadů klimatické změny“ v celkové výši 4 520 678 Kč. Jedná se o následující projekty (v závorce je uveden žadatel):
- Zmírnění dopadů klimatických změna na území Mikroregionu
Jindřichohradecko (Mikroregion Jindřichohradecko) - Zpracování projektového záměru na studii pro zmírnění dopadů
klimatické změny na území svazku obcí Veselsko v rámci povodí IV. řádu
(Veselsko) - Zmírnění dopadů klimatických změn na území Mikroregionu Dačicko
(Mikroregion Dačicko) - Zmírnění dopadů klimatických změna na území Svazku obcí Vitorazsko
(Svazek obcí Vitorazsko) - Příprava studií pro zmírnění dopadů klimatických změn – Mikroregion Chelčicko-Lhenický (Mikroregion Chelčicko-Lhenický)
Nakonec pro hlasovalo jen 27 zastupitelů. Nebylo bohužel schváleno. Zřejmě bude k projednání předloženo na prosincové schůzi zastupitelstva.
Odsouhlasili jsme poskytnutí individuální dotace na pokrytí žádosti o dotaci z Operačního programu Životního prostředí 2014 – 2020 na projekt „Sanace neřízených skládek nebezpečných odpadů na významné lokalitě Řídká Blana“ městu Hluboká nad Vltavou z finančních prostředků Jihočeského kraje ve výši 9 135 000 Kč. Projekt řeší sanaci neřízených skládek nebezpečných odpadů v lokalitě Řídká Blana, která se nachází v katastru obcí Olešník a Zahájí u Hluboké nad Vltavou.
Obce Zahájí a Olešník nemají potřebnou administrativní ani finanční kapacitu o dotaci žádat. Proto to vzala pod svá křídla Hluboká nad Vltavou, jejíž území s danými lokalitami přímo sousedí. Celkový rozpočet projektu představuje částku 101 510 354 Kč včetně DPH. Požadovaná spoluúčast žadatele je 15 % celkových způsobilých výdajů, což představuje 15 226 553 Kč. Město Hluboká nad Vltavou nemůže vzhledem k velikosti rozpočtu tuto částku zajistit ze svých zdrojů. Proto Hluboká žádá o finanční výpomoc Jihočeský kraj.
Většina dalších hlasování halloweenského zastupitelstva až na několik výjimek
byla schválena valnou většinou přítomných zastupitelů.
Příště zastupitelstvo zasedne ve čtvrtek 12. prosince. A bude to dlouhé. Bude se schvalovat rozpočet.
S pozdravem
Ivo Moravec