První říjnové a mírně jubilejní Odstavce s Moravcem jsou tu! Už popadesáté se nad výstupy českých médií ohlíží předseda HOPB Ivo Moravec.
Říjen přinesl obstojné počasí. Francké pojmenování října je Windurmanoth, což znamená měsíc vinobraní. Zatím se zdá, že letošní uspíšená sklizeň hroznů nebude zlá. Určitě lepší než loni.
Zemřel Charles Aznavour, legendární šansoniér. Se zpěvákem arménského původu, který složil více než 1000 písní, se oficiálně rozloučila celá Francie. Charlese Aznavoura nejlépe charakterizuje to, co o něm jednou řekl Jean Cocteau: “Charles’s true success comes from the fact that he sings more from his heart that from his vocal chords.” (Jeho úspěch tkví v tom, že zpívá více srdcem než hlasivkami.)
Dopravní podnik brzy uvede do provozu jedenáct nových elektrických midibusů. Současný ředitel Slavoj Dolejš k tomu říká, že díky novým autobusům se zlepší dopravní obslužnost historického středu města a zajistí spojení k nemocnici, nádraží a do Havlíčkovy kolonie. Vozy nabídnou cestujícím vyšší komfort služeb. Budou vybaveny klimatizací, která může chladit i topit. Kamery ve dveřích budou schopné přesně evidovat nastupující a vystupující cestující, což umožní dokonalý přehled o využití zastávek. Mělo by být časem možné platit kartou přímo v autobuse. Pokud to bude všechno takto smart, budu jen rád.
Echo24 přineslo shrnutí případu otáčivé hlediště. Jednoho nekonečného příběhu. Tady je:
V současné době v důsledku voleb došlo na Ministerstvu kultury ke změnám dvou ministrů a zdá se, že problém otáčivého hlediště se vrací zpět na začátek řešení problému před pěti roky. Vyskytly se totiž nečekané potíže. Varianta prodloužení zahrady a vybudování nové polydimenzionální točny se zázemím a všemi potřebnými obslužnými provozy je zpochybněna. Varianta ponechání točny na stávajícím místě naráží na nutnou rekonstrukci Bellárie, kde má divadlo zázemí, které nebude moci do budoucna využívat. Problémem je, že není kde vybudovat zázemí nové. A je třeba respektovat fakt, že Národní památkový ústav, který je vlastníkem Bellárie, s ní má jiné úmysly a podle jeho plánů v ní má vzniknout další prohlídková trasa českokrumlovského zámku. Současná točna má platnou nájemní smlouvu do roku 2020.
Město České Budějovice zároveň připravuje architektonickou soutěž na nové otáčivé hlediště, protože je zřizovatelem Jihočeského divadla, kterému otáčivé hlediště patří. Počítá se s tím, že jeho cena by se pohybovala řádově ve stamilionech korun. Bude záležet na současném vedení Ministerstva kultury i města České Budějovice, zda se problém podaří vyřešit ke spokojenosti všech. Nelze říci v tuto dobu bude to tak a tak, to není možné, ale je potřeba najít rozumný kompromis, na kterém by se všichni shodli, i když je to obtížné. Vyloučit proto nelze ani přesun otáčivého hlediště na nové místo.
Já k tomu dodávám, že stále přešlapujeme na startovní čáře. Pokud by se to týkalo jen otáčka, jak mu v Budějovicích láskyplně říkáme, bylo by to i pochopitelné, protože je to problém zapeklitý. Ono lze ale stejné říct o sportovní hale, novém divadlu, Slavii … Nutno vzít konečně rozum do hrsti, začít spolupracovat a Budějovice odšpuntovat.
Společnost Taxify musí v Olomouci, Ostravě, Plzni a Českých Budějovic jezdit pouze s licencovanými řidiči a zaregistrovanými vozy. Nařizuje jí to předběžné opatření Městského soudu v Praze. Zástupci Taxify tvrdí, že pouze vytváří a provozují softwarovou platformu, kterou mohou využívat všichni řidiči, kteří si ji nainstalují. Bude to ještě zajímavé, protože estonská společnost předběžné opatření Městského soudu v Praze odmítá. Taxify bude v Českých Budějovicích jezdit dál.
Zajímavá výstava byla otevřena ve státním oblastním archivu. Hlavním motivem je vznik československého státu 28. října 1918. „Jeho vyhlášení předcházela řada jednání a událostí, které jeho vznik zásadním způsobem ovlivnily a podpořily. Nemalou roli tu sehrála i aktivita vojenských jednotek československých legií. Zajímavé (byť ne vždy souhlasné) byly v té době i postoje české šlechty. Všem těmto aspektům se výstava věnuje, stejně tak jako reakcím na zrušení šlechtických titulů hned v prvních týdnech existence nového státu,“ komentuje výstavu vedoucí Státního okresního archivu České Budějovice Daniel Kovář. Vystaveno je přes 150 exponátů mapujících vznik Československa v jižních Čechách. Výstava potrvá do 30. října.
Včera při zahájení Noci vědců bylo v Biologickém centru odhaleno velmi nevšední umělecké dílo představující Gaiu – bohyni Země. Ze světelné skleněné stěny vystupuje ženská postava sestavená z blech, mšic, motýlů, brouků, tasemnic, kůstek, šupin, rostlin, rybiček … Obklopena je mraky mikroskopických sklíček (viz foto).
Motor je pořád první. Doufám, že zůstane i po dnešním zápase s Horáky v Třebíči.
Možná jste si jako já všimli, že právě probíhají komunální volby a u nás také senátní. Volit prý bude v Budějovicích i 14 občanů jiného členského státu EU. To by mě zajímalo, pro koho se 14 lidí ze Slovenska, Německa, Maďarska, Španělska nebo Francie rozhodne.
Pročítal jsem si volební lístky. Je to tedy sbírka. Kandiduje i nějaká malá strana, jacísi Občané. A do senátu Šesták. Pořád nevím, jestli je to jméno nebo přezdívka. Prý je to bývalý principál, tak to asi bude umělecké jméno. A nejzajímavější je, že ta samozvaná partička Občanů si asi dost věří, protože se svolávají a budou společně sledovat výsledky voleb dnes od 16.30 u Martina Pražáka v Hospůdce u divadla, která je hned vedle Jihočeské divadla.
Na konec ještě aforismus Pavla Kosorina. Tak trochu na konto pojetí předvolební kampaně jednoho pána. „Neúspěšní muži se rádi chlubí svými triumfy.“