Postřehy z dalšího jednání Zastupitelstva Jihočeského kraje, které se uskutečnilo 5. dubna, nabízí člen rady kraje a předseda hnutí Občané pro Budějovice Ivo Moravec.
Omluveno bylo tentokrát 7 zastupitelů, koalici chyběly 3 hlasy, náš klub PRO JIŽNÍ ČECHY byl ale v plném počtu.
Na úvod hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) připomněla zastupitelům žádost Policie České republiky o součinnost v souvislosti s trestními oznámeními podanými Jiřím Zimolou (ČSSD) a Antonínem Krákem (ČSSD). Učinili tak poté, co všichni zastupitelé obdrželi anonymní e-mail, ve kterém byli výše uvedení pánové obviněni z ovlivňování stavebních zakázek zadávaných Jihočeským krajem.
Z průběhu poměrně nekonfliktního jednání stojí za zmínku dvě informace ze Zprávy o vyřizování dotazů, podnětů a připomínek členů zastupitelstva kraje.
Z odpovědi na dotaz o budoucnosti Jihočeského letiště vyplynulo, že se chystá ustanovení pracovní skupiny z představitelů vedení Jihočeského kraje a zástupců příslušných odborů krajského úřadu. Ta připraví podklady pro výběr subjektu, který zpracuje podmínky výběrového řízení pro strategického partnera. Předpokládá se, že společnost Jihočeské letiště České Budějovice a.s. bude mít v následujících letech tyto výnosy:
2018 – 15,2 mil. Kč
2019 – 15,3 mil. Kč
2020 – 18,4 mil. Kč
2021 – 29,8 mil. Kč
2022 – 49,9 mil. Kč
2023 – 70,8 mil. Kč
2024 – 83,2 mil. Kč
2025 – 85,5 mil. Kč
Obávám se, že kritika z řad opozice, že tyto předpokládané výnosy připomínají spíše zbožná přání, byla tentokrát oprávněná.
Další dotaz se týkal úvah o vzniku lékařské fakulty při Jihočeské univerzitě, což souvisí s budoucností dolního areálu českobudějovické nemocnice. V minulém roce se uskutečnila první schůzka mezi zástupci krajského úřadu, nemocnice a vysokých škol – JČU a VŠTE. Dohodlo se, že vznikne trvalá pracovní skupina, která se bude již prakticky zabývat případným vznikem lékařské fakulty.
Schválili jsme zvýšení základního kapitálu krajských nemocnic Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice a Tábor. Vesměs se jedná o investice, které by měly přispět ke zkvalitnění poskytované lékařské péče. Například v Nemocnici Dačice se jedná o výměnu elektricky polohovatelných postelí na lůžkovém oddělení LDN a přístavbu ordinace lékařské pohotovostní služby. V Nemocnici Strakonice půjde o rekonstrukci vzduchotechniky centrálních operačních sálů.
Odsouhlasili jsme také dotaci pro poskytování lékařských pohotovostních služeb v Jihočeském kraji pro rok 2018 prostřednictvím obecních příspěvkových organizací a subjektů soukromého práva. Služby budou poskytovány na 18 stanovištích v rámci jižních Čech tak, aby byly řádně zajištěny i pro venkovské oblasti.
Největší debata se vedla k návrhu na sloučení Mateřské školy, Základní školy a Praktické školy, Trhové Sviny s Mateřskou školou, Základní školou a Praktickou školou, České Budějovice, Štítného 3, která by se měla stát pro tato zařízení nástupnickou organizací od 1. 7. 2018. Diskuse připomínala připravené divadelní představení v režii některých opozičních zastupitelů, čemuž napomohlo i nedostatečné vysvětlení a projednání návrhu.
Už při schvalování tohoto záměru v krajské radě jsem chtěl vědět, zda to bylo se všemi dotčenými řádně projednáno a jak se k tomu vyjádřil školský výbor krajského zastupitelstva. Bohužel, jak se nakonec ukázalo, k projednání došlo jen s rodiči dětí umístěných v Trhových Svinech, ale už ne v Českých Budějovicích. A pravě zde se rodiče bojí toho, že jim vzniknou zbytečné komplikace, pokud jejich děti budou přemístěny ze zařízení v Dlouhé ulici do Štítné ulice. Nakonec jsme se dohodli, že projednávání bodu bude přerušeno a až budeme mít opravdu jistotu, že se rodičů a jejich dětí sloučení negativně nedotkne, bude materiál zastupitelstvu opět předložen.
Vzali jsme na vědomí rozpis rozpočtu přímých výdajů regionálního školství Jihočeského kraje na rok 2018 jednotlivým školám a školským zařízením zřizovaným krajem a obcemi Jihočeského kraje, v rámci výkonu přenesené působnosti dané Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Školy dostanou méně peněz než v roce 2017. Souvisí to s inkluzí, kdy poskytnuté finance nebyly navýšeny a školy si musely pomoct samy, mnohdy na úkor výdajů pro osobní ohodnocení. Na jednání s MŠMT byla paní hejtmanka ubezpečena, že další finance budou poskytnuty do konce roku.
Velká debata se vedla o tom, zda Jihočeské krajské organizaci České unie sportu poskytnout 270 000 Kč na vytvoření databáze sportovních zařízení Jihočeského kraje. Nakonec bylo schváleno 31 hlasem.
Bez debaty se zato obešlo schválení několika sloučených bodů, týkajícím se výdajů z rozpočtu Jihočeského kraje na modernizace komunikací II. třídy. Přitom šlo celkem o zhruba 500 milionů korun, tedy o sumu, která je 1 851 krát větší než částka na databázi sportovních zařízení. Asi je to už moc peněz, aby si je byl schopen někdo vůbec představit.
Dalších 250 milionů korun se podařilo rozdělit na projekty dotačních programů kraje, tedy od sportu, přes kulturu a hasiče až po včelaře. Vzhledem k tomu, že povětšinou došlo k převisu žádostí, uvažuje se, že do konce roku budou finance do některých dotačních programů ještě navýšeny. Často zaznívalo slovo sport, ale myslím, že bychom neměli podléhat pocitům, že jen sportem živ je člověk. Pro příští rok je nutné dotační programy posoudit jako celek i ve vztahu k Plánu rozvoje kraje a rozhodnout, které dotační programy skutečně potřebujeme, které si zaslouží navýšení poskytovaných finanční, zatímco jiné se mohou spokojit s jejich snížením.
Radost mně udělalo udělení Ceny hejtmanky Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic Jihočeského kraje panu Jiřímu Honissovi, který významnou měrou přispěl ke vzkříšení podmalby na skle. Cena byla udělena opravdu zaslouženě.
Vzali jsme na vědomí informaci o plnění rozpočtu Jihočeského kraje za rok 2017, který byl schválen usnesením Zastupitelstva Jihočeského kraje dne 15. 12. 2016 jako schodkový s příjmy 12 151 679 200 Kč a výdaji 12 736 727 300 Kč. Ke krytí schodku ve výši 585 048 100 Kč bylo spolu s financováním schváleno zapojení finančních prostředků z minulých let, deponovaných na účtech fondů kraje v úhrnném objemu 860 055 500 Kč. Dále byla prostřednictvím financování schválena úhrada ročních splátek dlouhodobých přijatých úvěrů ze zahraničí ve výši 275 milionů korun. Oproti předpokladu vykazuje rozpočtové hospodaření Jihočeského kraje podle stavu k 31. 12. 2017 přebytek ve výši 669 553 310 Kč, který byl způsoben zejména překročením upraveného rozpočtu příjmů o 397 238 240 Kč při současném nižším čerpání upraveného rozpočtu výdajů o 906 775 770 Kč. Část nedočerpaných výdajů je na základě principu převoditelnosti (prostředky potvrzené smluvně či přidělené rozhodnutím samosprávy) převáděna rozpočtovými opatřeními do rozpočtu roku 2018.
Tradičním odlehčením se na závěr jednání stalo vystoupení jihočeských občanů Kozelky a Sámka, z nichž nevyplynulo nic nového.
Další jednání krajského zastupitelstva se uskuteční 17. května a 21. června.