Letos tomu bude deset roku, co i České Budějovice citelně poznaly, jak ničivé dokáží být povodně. Neznamená to však, že do stoleté vody zbývá ještě devadesát let, protože ta může přijít kdykoli, a tak nynější vedení města přípravu na povodňové situace nepodceňuje. „V současné době máme k dispozici dva nové digitální povodňové plány, jejichž pořízení přišlo na 715 tisíc korun, avšak ze dvou třetin bylo spolufinancováno z Operační programu Životní prostředí Evropské unie,“ řekl českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Plány jak pro město České Budějovice, tak i pro správní obvod obce s rozšířenou působností, jsou základním dokumentem při řízení ochrany před povodněmi. Obsahují popisy činností, kontakty, hodnoty stupňů povodňové aktivity i důležitou mapovou část. Seznámit se s nimi může i veřejnost na oficiálních internetových stránkách města www.c-budejovice.cz.
„Lidé mají možnost podívat se, zda a za jakých podmínek je jejich nemovitost ohrožena povodní. Neveřejná část plánu je oddělena heslem a slouží především pro členy povodňové komise. Před nedávnem byli uživatelé plánů proškoleni a až do konce března budou oba dokumenty připomínkovány. Do konce dubna počítáme s jejich celkovou revizí, při níž budou zohledněny další již dokončené akce,“ upřesnil Juraj Thoma.
Jedná se například o mobilní protipovodňové hrazení, které na pravém břehu Vltavy od Dlouhého po Nový most právě zřizuje Povodí Vltavy, přičemž jeho uskladnění a provoz bude rovněž v režii města. V případě povodňového nebezpečí sehrávají důležitou roli i hlásné profily, měřící stav vodní hladiny a vysílající varovné zprávy na dispečink městské policie.
„Vloni byl hlásný profil zřízen na Dobrovodském potoce v ulici U Křížku, v plánu máme jeho výstavbu i na potoce Hodějovickém. Ještě letos počítáme také s rozšířením varovného systému ve městě tak, aby signál sirén pokryl celé město a v případě povodně tak byli varováni všichni občané. A protože ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným, město má v rámci přípravy na povodňové situace uskladněno i 2650 jedno i dvoukomorových pytlů naplněných pískem a dalších 26 800 pytlů prázdných. K řízení výstavby pytlových hrází je vyškolena pracovní skupina ze zaměstnanců magistrátu města, která spadá pod řízení povodňové komise města,“ dodal Juraj Thoma.