Milí přátelé, máme pro vás jako vždy detailní report z už 20. jednání zastupitelstva města v tomto volebním období. To se sešlo v pondělí 10. května konečně zase znovu na radnici. Vybíráme to nejdůležitější, záznam z jednání najdete na webu města.
Veškeré materiály přesně tak, jak je mají na stole sami zastupitelé, najdete na stránkách města: www.c-budejovice.cz/zasedani-zastupitelstva-mesta.
Program jednání byl podpořen všemi hlasy (43) přítomných i online připojených zastupitelek a zastupitelů.
VOLBY
Jedenáctým radním byl s podporou 31 zastupitelů zvolen Jaroslav Berka.
Z kontrolního výboru odchází Petr Kolář a z finančního výboru byl odvoláván František Konečný,
který vystoupil ze zastupitelského klubu ANO a opustil řady ANO.
Do kontrolního výboru byl zvolen Viktor Lavička, do finančního výboru Tomáš Kubín.
DO VOLEB 2022 UŽ BEZ NÁMĚSTKA
Nový náměstek za odstoupivšího Viktora Lavičku nebude.
Koncepci dopravy, územní rozvoj, architekturu a urbanismus bude řídit Petr Holický.
PODPORA VÝZNAMNÝCH AKCÍ V ROCE 2021
Zastupitelé rozhodli následovně:
a/ 700.000 Kč pro Město lidem, lidé městu 2021 (27. 8. a 28. 8. 2021;
b/ 120.000 Kč pro Šachový festival (1. 7. – 9. 7. 2021);
c/ 100.000 Kč pro Mezinárodní festival hudby, výtvarného umění, slova a tance „ART SALON PIANO“
(proběhne v jednotlivých dnech mezi 21. zářím a 14. prosincem 2021). Podporu ve stejné výši doporučila na dřívějším jednání i rada města.
(NE)ČESTNÍ OBČANÉ
Piráti navrhli odejmout čestné občanství města České Budějovice soudruhům Antonínu Zápotockému, Václavu Noskovi, Zdeňkovi Nejedlému a Zdeňkovi Fierlingerovi. V seznamu čestných občanů Českých Budějovic, zapsaném do příslušné matriky a publikovaném i na webových stránkách města, figuruje skoro 120 osobností, více či méně spjatých s Českými Budějovicemi. Čestné občanství bylo udělováno mezi lety 1807–1979. Po roce 1948 bylo čestné občanství udělováno jen výjimečně a spíše je nahrazoval čestný odznak města. V roce 2017 došlo k odnětí čestného občanství ve dvou případech. Čestné občanství bylo odejmuto (ne však vymazáno) symbolům totalitní zlovůle – Josefu Vissarionoviči Stalinovi a jeho pohůnkovi Klementu Gottwaldovi. PhDr. Jan Synek – historik Ústav pro studium totalitních režimů k záměru odnětí čestného občanství napsal: „V případě zejména Antonína Zápotockého a Václava Noska, ale i Zdeňka Fierlingera a Zdeňka Nejedlého, se jedná o osoby, které nesou skutečnou a nemalou míru odpovědnosti nejen za nastolení diktatury jedné strany a následné více než čtyřicetileté potlačování svobody a demokracie, ale i za státem organizovaný teror počátku padesátých let, zaměřený na skutečné i jen potenciální odpůrce a oponenty. Je samozřejmě otázkou, zda seznam čestných občanů vnímat čistě jako svědectví o době a poměrech, v nichž byla udělena, nebo jako výčet osobností, které sehrály důležitou pozitivní roli ve vývoji společnosti a k jejichž odkazu se chtějí obyvatelé města i nadále hlásit. V tom případě je pak vzhledem k výše uvedenému na zvážení, zda mezi těmito osobnostmi i nadále uvádět přední činitele KSČ, zodpovědné za četné perzekuce a lidské tragédie, k nimž u nás došlo v důsledku vlády jedné strany.“
Návrh odejmout čestná občanství čtveřici funkcionářů KSČ podpořil ve vystoupení občanů také novinář a publicista pan Jan Ziegler.
Pro odejmutí se zvedlo ruku 38 zastupitelů. Neprošel doplňující návrh na odnětí čestného občanství Valentině Těreškovové.
STANOU SE BUDĚJOVICE EVROPSKÝM HLAVNÍM MĚSTEM KULTURY 2028?
Podpořili jsme záměr kandidatury města České Budějovice na titul Evropské hlavní město kultury v roce 2028 i záměr financování celého procesu kandidatury města. První kolo přípravy kandidatury včetně tvorby kulturní koncepce je vyčísleno na 11.810.000 Kč. Zda bude i druhé kolo závisí na nás všech. České Budějovice nejsou bez šance. Dříve titul získávaly hlavně metropole. Trendem posledních let jsou menší města s velkým potenciálem k rozvoji. Například pro rok 2024 titul získal rakouský 14tisícový Bad Ischl a estonské Tartu stejně velké jako Budějovice. Členové poroty prý mají v posledních letech tendenci upřednostňovat menší města. Město není vybráno pro to, čím je, ale spíše pro jeho kulturní potenciál a budoucí přínos ke společnému evropskému kulturnímu dědictví. Latinské slovo colere znamená ctít, obdělávat, kultivovat, pečovat. Z tohoto slova pochází i slovo kultura. Základem kultury je v širším slova smyslu péče. Pečujme a obdělávejme to naše městečko střediskové, a bude Evropským hlavním městem kultury 2028. A neusnout na vavřínech a nepodceňovat soupeře. Brno, Broumov a Liberec jsou další kandidátská města. Pro podání přihlášky se vyslovilo 38 zástupců budějovických občanů.
ROČNÍ PODPORA SPORTOVNÍCH KLUBOVÝCH AKADEMIÍ
Do tří klubových akademií poputuje na sezónu 2021/2022 celkem 24.000.000 Kč.
Fotbal – 7.000.000 Kč pro SK Dynamo České Budějovice akademie, z. s.
Hokej – 8.750.000 Kč pro HC České Budějovice, z. s.
Volejbal – 2.350.000 Kč pro Volejbalový klub České Budějovice, z. s.
DALŠÍ PODPORA SPORTU
Příspěvek na činnost výkonnostních mládežnických sportovních klubů
Podpořeno 33 žádostí za 6.700.000 Kč.
Příspěvek na činnost ostatních mládežnických sportovních klubů
Schváleno 21 žádostí ve výši 1.100.000 Kč.
Příspěvek na sportovní činnost dětí a dospělých s handicapem
Schválena podpora 8 žádostí za 350.000 Kč.
Příspěvek na sportovní činnost tanečních mládežnických klubů
Podpořeno 5 žádostí ve výši 340.000 Kč.
Celkem schválena podpora za 8.490.000 Kč.
Na podpoře panovala shoda napříč celým zastupitelstvem.
PODPORA MIMOŠKOLNÍHO VYŽITÍ DĚTÍ
Na celoroční činnost bylo podáno celkem 59 žádostí za 4 104 611,00 Kč.
Podpořeno je 50 žádostí za 2 500 000,00 Kč.
Na příměstské tábory bylo podáno celkem 63 žádostí za 2.645.670 Kč.
Podpořeno je 57 žadatelů za 1.500.000 Kč.
Na mimoškolní vyžití dětí půjde celkem v letošním roce celých 4.000.000 Kč.
ODBORNÉ UČEBNY PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLU V SUCHÉM VRBNÉM
Na Základní škole Pohůrecká se připravuje přístavba nového pavilonu s odbornými učebnami.
Nový školní pavilon bude na nezastavěné části areálu základní školy. Hřiště s běžeckým oválem stavba nezasáhne. Budova bude mít jedno nadzemní podlaží o půdoryse 36 x 18 m. Pavilon bude funkčně a provozně samostatný a bude propojen novou spojovací chodbou se vstupní částí pavilonu prvního stupně. V novém pavilonu bude 5 odborných učeben, každá pro 30 žáků. Jako zázemí učeben vzniknou 4 kabinety. Předpokládané náklady stavby jsou 26 milionu Kč bez DPH (31,46 milionu Kč včetně DPH). Jelikož v rozpočtu 2021 je připraveno jen 11 milionu Kč a veřejná zakázka bude vypsána už letos, muselo zastupitelstvo schválit záměr vypsání veřejné zakázky na zhotovitele investiční akce. Tak se i stalo.
ROZPOČTOVÁ OPATŘENÍ
V souladu s koncesní smlouvou o provozování vodohospodářské infrastruktury města České Budějovice bylo vyúčtováno pachtovné za hospodářský rok 2020. Do pokladny města doputoval doplatek za pachtovné z vodohospodářského majetku v souladu s „Vyúčtováním pachtovného“ ve výši 14.021.809,12 Kč včetně DPH. Z toho 11.588.272 Kč půjde do Fondu financování a obnovy vodohospodářského majetku. Na obnovu vodovodních a kanalizačních sítí nesmíme zapomínat. Příklad z poslední zimy. Havárie na náměstí Přemysla Otakara II. nebyla způsobena autobusy MHD, jak si někdo mohl myslet.
Budeme-li v nedaleké budoucnosti obnovovat vodovodní sítě v centru, nabízí se v první etapě vyměnit potrubí v místě čtyř poměrně dopravně exponovaných vjezdů a až pak se pustit do obnovy vodovodů vedených v chodnících.
DĚKANSKÁ POLE
To je kauza na samostatnou brožuru. Vypjaté jednání to bylo. Křik a hartusení. Dále je text z důvodové zprávy z podkladů připravených pro zastupitele.
V současné době jsou pozemky ve vlastnictví Římskokatolické farnosti – děkanství u kostela sv. Mikuláše (dále též jen „děkanství“), a to na základě rozsudku Krajského soudu v Českých Budějovicích ve věci sp. zn. 11 C 69/2015 a rozsudku Vrchního soudu v Praze ve věci sp. zn. 4 Co 21/2017, když děkanství byly pozemky vydány na základě zákona č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů (zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi).
V návaznosti na podnět Ing. Františka Hakla, který neuspěl v soudních sporech o vlastnictví nemovitostí v dané lokalitě, se danou otázkou zabývalo počátkem roku 2020 i město; vycházelo přitom z podkladů dodaných Ing. Františkem Haklem, respektive poslancem Vojtěchem Filipem (smluv ze 16. st., zápisů v pozemkových knihách a shora citovaných rozsudků v restituční věci). Dodané podklady neobsahovaly bližší historicko-právní argumentaci podporující tvrzení o současném vlastnickém právu města. V rámci právního oddělení kanceláře primátora došlo k prvotnímu posouzení celé záležitosti, přičemž o výsledku tohoto posouzení byl pan Ing. František Hakl vyrozuměn v tom směru, že se město nemůže úspěšně domáhat vlastnictví předmětných pozemků. Vzhledem k absenci jakékoli odborné historicko-právní argumentace si město vyžádalo zpracování odborného posouzení věci na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. O výsledcích tohoto posouzení – se shodným závěrem, že městu právo nepřísluší – bylo informováno Zastupitelstvo města České Budějovice na jeho zasedání konaném dne 4. 9. 2021 s upozorněním, že zastupitel Josef Špak má údajně k dispozici jiné právní stanovisko s odlišným závěrem a obě stanoviska budou argumentačně porovnána. Toto stanovisko jsme nakonec obdrželi.
V souvislosti s možným podáním žaloby, včetně vyčíslení případných nákladů, bylo právním oddělením odboru kanceláře primátora vypracováno v této věci posouzení. Toto posouzení se blíže zabývá možnostmi podání žaloby a finančními náklady s tím spojenými. Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni zaslala souhrnné vyjádření. Jeho závěry korespondují s předchozími závěry právnické fakulty, stejně tak jako s aktuálním posouzením věci právním oddělením magistrátu města. Zde je shrnutí/závěr právního oddělení magistrátu města: O podání žaloby na plnění, respektive žaloby na vydání věci, by bylo možné uvažovat v případě, kdy by došlo ke změně rozhodnutí, kterými bylo rozhodnuto o vydání předmětných pozemků děkanství. Změna těchto rozhodnutí by připadala v úvahu, pokud by se prokázalo již výše avizované, a to skutečnost, že zápis v knihovní vložce nikdy nebyl způsobilý vyvolávat jakékoli právní účinky, respektive že předmětné nemovitosti nejsou původním majetkem církví a náboženských společností a nikdy neměly být děkanství dle zákona o majetkovém vyrovnání vydány.
Prostředkem, kterého by bylo možné domáhat se změny ve věci výše uvedených rozhodnutí, by byla žaloba na obnovu řízení ve smyslu § 228 a následných občanského soudního řádu, nicméně aktivně legitimován k podání této žaloby je pouze účastník původního řízení, případně vedlejší účastník původního řízení. Město však v původním řízení nevystupovalo ani v pozici účastníka řízení, ani v pozici vedlejšího účastníka. Nicméně i v případě, kdy by se účastníci původního řízení, tj. děkanství nebo stát, rozhodli vydat cestou obnovy řízení, došlo již k uplynutí objektivní tříleté lhůty pro podání žaloby na obnovu řízení.
Předpokládaná hodnota pozemků je kolem 150 milionů korun.
Nicméně jakási pochybnost o případném výsledku soudního sporu existuje. Způsob vedení rozpravy i to, co během ní zaznělo s velkou pravděpodobností způsobilo, že podání žaloby bylo těsně schváleno 23 hlasy.
MAJETKOVÉ DISPOZICE
Kulturní dům Vltava neprodáme. Zastupitelstvo zrušilo historická usnesení rady města, která to navrhovala.
Další jednání zastupitelů bude v pondělí 14. 6. 2021.