Milí přátelé, máme pro vás jako vždy detailní report z dalšího jednání zastupitelstva města. To se sešlo v pondělí 8. února ve sportovní hale. Vybíráme to nejdůležitější, záznam celého jednání najdete na YouTube kanálu města, zápis najdete do pár dní na webu města.
Veškeré materiály přesně tak, jak je mají na stole sami zastupitelé, najdete na stránkách města: www.c-budejovice.cz/zasedani-zastupitelstva-mesta.
Výbor pro veřejnou správu a IT byl po dlouhé diskusi zrušen. V diskuzi zaznívala řada formálních připomínek, ale bohužel ani slovo na obhajobu jeho činnosti a konkrétních výstupů či doporučení. Pro zrušení se vyslovilo 34 zastupitelů i zastupitelek. Územní skupiny se neruší a budou pracovat dále. Bude zřízena komise rady města pro územní komise, která nahradí zrušený výbor a práci územních skupin bude koordinovat. Během rozpravy padl i podnět na zřízení další komise rady města pro informační technologie. Její potřebu budeme muset zvážit. Zdá se to jen jako formální rozdíl, ale není. Komise bude jako poradní orgán odpovědná radě města, a bude tak blíže jejímu jednání a rozhodování. Zásadní je ale nakonec lidský faktor a ochota připomínkám a nápadům členů komise naslouchat.
Poskytli jsme neinvestiční dotace na kofinancování nákupu knižních novinek do poboček Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích v celkové výši 150.000 Kč. Za příspěvek města může být pořízeno odhadem 500 knih. V pobočkách Jihočeské vědecké knihovny ve Čtyřech Dvorech, Rožnově, Suchém Vrbném a sídlišti Vltava se v loňském roce uskutečnilo celkem 139 akcí, které navštívilo 2970 účastníků. Vzhledem k situaci související s pandemií koronaviru se akce konaly jen v měsících leden, únor, začátek března a září. Nejvyšší čas knihovny opět otevřít. Přístavba knihovny na Lidické ulici je dokončená. Knihy už jsou na svých místech.
Schválili jsme finanční podporu na realizaci projektu „Restart cestovního ruchu v Českých Budějovicích pro rok 2021“ pro destinační management Českobudějovicko – Hlubocko, z.s. Pro podporu ubytovatelů v roce 2021 na území statutárního města České Budějovice je navrhována částka 1.000.000 Kč. Podpora spočívá v příspěvku pro ubytované na osobu a noc pro skupiny 2 – 6 osob. Tento příspěvek bude hostům distribuován ve formě slevových voucherů na ubytování, který mohou získat prostřednictvím webových stránek www.dovolena.jiznicechy.cz. Aby byla zajištěna rovnoměrná alokace podpory mezi ubytovatele, je nastaven maximální limit 100.000 Kč na ubytovací zařízení. Do výše této částky můžou hosté v daném ubytovacím zařízení čerpat slevy. Po vyčerpání limitu bude ubytovatel z nabídky vyřazen. Výše slevy pro ubytované činí 30 % z původní ceny, maximálně však 300 Kč/osoba/noc. Sleva se vztahuje pouze na ubytování, nikoliv i na stravu a další doplňkové služby. V průběhu 1. období programu (01.03.2021 – 30.06.2021) mohou hosté uplatnit voucher při ubytování na 2 až 7 nocí a v průběhu 2. období programu (01.09.2021 – 30.11.2021) mohou hosté uplatnit voucher při ubytování na 3 až 7 nocí.
Vzali jsme na vědomí informaci o přípravě Integrované teritoriální investice Českobudějovické aglomerace (ITI). V novém programovém období 2021-2027 bude využíván územní nástroj (ITI), který v ČR pomohl nastartovat společné plánování a spolupráci aglomerací měst a jejich přirozeného zázemí již v tomto programovém období 2014-2020 pod názvem IPRÚ (Integrovaný plán rozvoje území České Budějovice). Balík peněz připravený pro období 2021-2027 je nutné smysluplně využít,
ne jakkoliv utratit. Aktuálně jsou do ITI zařazeny následující projekty (v závorce je uvedeno datum zařazení):
Předmětem projektu je celková rekonstrukce historického domu Dům umění na náměstí Přemysla Otakara II. a jeho následné využití. Budou vybudovány prostory pro galerijní činnost, edukační centrum (kreativní dílny a přednáškový sál) a bude zde vybudováno nové Turistické informační centrum. Dům je kulturní památkou, tudíž projekt přispěje také k ochraně kulturního dědictví.
Cílem projektu je umožnit obyvatelům a případným návštěvníkům města využívat prostor a veřejných prostranství blízkých vodním tokům v celé jejich délce procházející městem, vytvořit dostatečné množství pestrých a přitažlivých příležitostí pro trávení volného času, pro sport, zábavu a pobyt v přírodě tak, aby nebyl narušen vzhled a specifický charakter různých míst a veřejných prostranství, ale naopak posílena ochrana přírody. Fakticky se jedná o dovybavení prostranství v okolí vodních toků infrastrukturou; úpravy břehů a okolních prostor, včetně úpravy a výsadby zeleně.
Jde o celkovou revitalizaci veřejného prostranství: vytvoření plochy náměstí a reprezentativního okolí veřejných staveb, odkrytí Mlýnské stoky, úpravu jejího nábřeží a těsně souvisejících ploch, případně také stavba podzemního parkoviště.
Vyhrazený čas v jednu po poledni pro vystoupení občanů nikdo nevyužil.
Další jednání budějovických zastupitelů je naplánováno na první jarní pondělí 22. 3. 2021.