Co s sebou přináší nová Koncepce bydlení a v ní obsažený koncept Housing first? A jak dlouhá cesta vedla k zásadní změně bytové politiky města? To přibližuje náš radní a autor koncepce Tomáš Chovanec:
Začátek roku 2021 s sebou přináší připomenutí a vlastně drobné jedno výročí. Právě v počátkem roku 2016 jsme téma bydlení začali s kolegy v našem městě intenzivněji. Tehdy jsme si řekli, že pokud máme něco změnit bytové politice v Českých Budějovicích, tak budeme muset začít prakticky odspodu. Věděli jsme, že to není problém, který by se dal řešit od stolu, že je potřeba začít odspodu a mluvit se všemi, kterých se ten problém týká.
V první řadě jsme vyrazili do soukromých ubytoven. Podařilo se nám zmapovat, jací lidé na ubytovnách bydlí, za jakých podmínek, co je dělí od trvalejšího bydlení a co je naopak dělí i od ztráty této poslední možnosti. Velmi důležitá data a zkušenosti jsme získali od neziskových organizací, Úřadu práce, odboru sociálních věcí a další úřadů. Výsledkem byla po půl roce nejen relativně přesná čísla, ale také složité příběhy konkrétních lidí, které celému problému dávají širší a dost komplikovanější rozměr. S tím vším jsme museli konfrontovat dosavadní systém rozdělování městských bytů. Věděli jsme, že řešení musí být koncepční, systémové. Že nestačí jen dílčí úpravy, klín klínem.
Nejdříve jsme museli dostat k jednacímu stolu nejdůležitější aktéry – lidi z terénu (terénní pracovníky neziskovek – Charita, Mezi proudy, Fokus České Budějovice a odboru sociálních věcí), Správy domů, s.r.o., zástupce Úřadu práce, provozovatele ubytoven a odborných organizací. S nimi jsme začali pokládat základy pro koncepci bydlení, první takový strategický dokument města, který by respektoval dostupnost bydlení i pro lidi, kteří ve své životní situaci ztráceli naději na získaní běžného bytu. Při jednáních tak vznikly 3 základní nové myšlenky – vytvoří se nová kategorie bytů tzv. dostupných bytů, bude vytvořeno tzv. Kontaktní místo pro bydlení a začne se poskytovat systematická a pravidelná sociální práce pro lidí v obtížné životní situaci. Politicky to byla práce o to obtížnější, že jsme změny prosazovali z opozičních lavic. Podařilo se ale získat podporu napříč radničními zastupitelskými kluby a na koncepci se začalo pracovat ještě před koncem minulého volebního období. Snaha o širokou shodu se vyplatila, když i nové zastupitelstvo, kde jsme usedli již v koalici, novou Koncepci bydlení schválilo koncem roku 2019 zastupitelstvo jednohlasně.
Když se ale vrátíme na začátek, se začátkem tvorby koncepce byly na stole dva modely – tzv. prostupné bydlení versus tzv. Housing first. Prostupné bydlení – zjednodušeně řečeno – je model, kdy člověk musí prokázat nějaké kompetence (například najít si práci, nedlužit žádné peníze, apod.) a až po dosažení určitých podmínek má mít možnost žádat si například běžné bydlení. V zásadě jednoduchá pro mnoho lidí logická konstrukce, na druhou stranu však pro mnoho lidí natolik vzdálená, že takto nastavené parametry jsou pro ně prakticky nedosažitelné a získání bytu je tak prakticky až posledním krokem pro jejich návrat do běžného života.
Proti tomuto přístupu se před lety začal objevovat zcela nový a v českých podmínkách téměř revoluční přístup, který se ustálil pod pojmem Housing First. Ten prostupné bydlení staví fakticky do opaku. Housing First je „bydlení především“. Zjednodušeně to znamená, ze všeho nejdříve je bydlení a pak vše ostatní. Týká se to zejména lidí, kteří mají mnohočetné životní problémy a jsou akutně ohrožení ztrátou bydlení nebo už o bydlení přišli. Těmto lidem se zajistí bydlení a s ní spojená jistota na další období jejich života a až následně se s nimi prostřednictvím sociální práce začne pracovat na získání dalších pro život důležitých věcí.
Rozhodli jsme se vydat druhou, dovolím si tvrdit složitější, cestou Housing first. Trochu jsme vlastně zariskovali s důvěrou v tento koncept. Úspěšnost celého programu chceme vyhodnotit až v příštím roce, nicméně už v současné době můžeme říci, že pouze 1 domácnost musela byt předčasně opustit pro problémy soužití s ostatními nájemníky, ostatní domácnosti si bydlení prozatím drží a jejich perspektiva na budoucí setrvání v bytech je více než slibná. Pilotní projekt zatím probíhá v 18 bytech (z toho 11 městských bytů a 7 bytů poskytli soukromí vlastníci). To je samozřejmě jen zlomek z celkové kapacity cca 1800 městských bytů. Právě cílený individuální přístup je ale základním kamenem koncepce.
Komu tedy taková pomoc v rámci Housing first směřuje? Typickým příkladem je osoba, která je těsně před ztrátou bydlení (například kdy má ukončenou nájemní smlouvu, ale nemá žádný jiný byt nebo je to už člověk, který žije na ulici nebo na ubytovně nebo v azylovém domě.). Této osobě je pak nabídnuta možnost čerpat podporu a pomoc od sociálního pracovníka, který s ním řeší například dluhy, získání práce, stabilizuje rodinné poměry apod. Takováto forma podpory se děje nejčastěji 1× až 2× týdně, kdy zpočátku zabydlení je intenzita kontaktu vyšší a s tím, jak se daří odstraňovat problémy tato intenzita od sociálního pracovníka se utlumuje.
Ale zpět ke Koncepci bydlení. Mimo jiné i díky tomuto pilotnímu testování a získání především praktických zkušeností se do Koncepce napevno vymezil tzv. dostupný byt, který je určen pro osoby, které mají výrazně znesnadněný přístup k běžnému městskému bytu a to z různých důvodů. Tímto tak nově přicházející žadatelé o městský nájemní byt získávají možnost svou žádost sestavit se sociálním pracovníkem, který mu může být k dispozici na Kontaktním místě pro bydlení. Tento pracovník také žadatele seznámí s možnostmi a kritérii rozhodné pro přidělení bytu a provede žadatele i s možnostmi dalšího poradenství například s dluhy, dávkami apod. Všechny nové parametry jsou vymezené v nových Pravidlech pro přidělování bytů v majetku města České Budějovice, což byl zároveň i hlavní cíl našeho snažení.
Nově přicházející žadatelé o městský nájemní byt získávají možnost svou žádost sestavit se sociálním pracovníkem, který mu může být k dispozici na Kontaktním místě pro bydlení. Tento pracovník také žadatele seznámí s možnostmi a kritérii rozhodné pro přidělení bytu a provede žadatele i s možnostmi dalšího poradenství například s dluhy, dávkami apod. Všechny nové parametry jsou vymezené v nových Pravidlech pro přidělování bytů, což byl zároveň i hlavní cíl našeho snažení.
Od počátku jsme chtěli postavit systém různých typů bytů, kde budou moci být zohledněny kritéria pro osoby, které jejich životní osud a aktuální stav bere naději na běžné bydlení. Chtěli jsme jednoznačně určit parametry, za kterých tyto osoby budou moci mít možnost o takový byt žádat. Chtěli jsme podpořit získání odborných znalostí a kompetencí terénních pracovníků, kteří budou moci pomáhat a podporovat tyto osoby v dlouhodobějším čase. Chtěli jsme vybudovat jednotné místo pro získávání informací a poskytování podpory a pomoci v bydlení ve městě.
Díky Koncepci bydlení a Pravidlům a pilotnímu zavádění Housing First má možnost začít.