Milí přátelé, posílám vám další týdenní zprávy z našeho města..
NOVÝ PARK PRO 21. STOLETÍ
Na návrhu nového parku ve Čtyřech Dvorech pracují Markéta a Petr Veličkovi. Z čeho vycházejí, když připravují nový park? Petr: „V první řadě je to místo samotné. Právě to dává určité limity, kam se můžeme pohnout nebo jakou cestou se vydáme. Kromě toho jsou pro nás důležité požadavky budoucích uživatelů, které jsou rozdělené na základě věkových skupin. Dále to je objem financí, které se dají využít. Pak už je to na kreativitě našeho týmu.“ Markéta: „Požadavky občanů jsou pro nás to nejdůležitější. Zásadní je pak následná údržba. Naším cílem je, aby do ní investor nemusel vkládat pravidelně hodně peněz. Neříkám, že je špatně dotovat veřejné prostory, ale musí se při tom myslet i na údržbu.“
(Zdroj: 31.01.2021 budejovice.iDNES.cz – Jakub Bartoš)
Koncem března má být hotová studie, která bude představena zadavateli tedy městu. Na začátku dubna by měla světlo světa spatřit vizualizace prostoru a aktivit do parku umístěných. Následně bude zahájena projekční příprava. Pokud vše dobře půjde, začne se v roce 2022 park stavět.
Stav území v roce 2005.
Stav území v roce 2019.
Jeden z dětských návrhů, jak by park mohl jednou vypadat a co by v něm mohlo být.
TEPLO Z TEMELÍNA VE HVĚZDÁCH
Již minulý rok se vědělo o zpoždění projektu za stovky milionů korun. Horkovod měl teplo do domácností na českobudějovická sídliště dodávat už od podzimu 2020. Potíže přetrvávají. Zásadní komplikace přiznává zhotovitelská společnost Tenza a komentuje je i ČEZ jako investor akce. Tenza dokonce už v srpnu požádala o vyhlášení moratoria za pomocí zákona Lex covid, tedy o odklady splatnosti. „Došlo k posunu platebních milníků na některých významných projektech,“ uvedla za Tenzu Barbora Vraná, vedoucí oddělení propagace. Společnost nezaplatila za některé práce na výstavbě tepelného napáječe – horkovodu a pak také na výměníkových stanicích přímo v elektrárně. Výsledek je takový, že jsou z toho mnohamilionové dluhy, kdy na peníze čekají subdodavatelské společnosti. Práce nyní nepokračují. Subdodavatelé čekají na peníze. I tuto situaci teplárna zvládne. Odběratelé tepla i horké vody se obávat nemusí. 17 kilometrů potrubí z celkových 26 je hotových, 2,5 km je rozpracovaných. Teplem z jádra se část Budějovic ohřeje nejdříve v roce 2022.
(Zdroj: 04.02.2021 Mladá fronta Dnes – Lukáš Marek)
DOSTAVBA D3 U TÁBORA
Krajský úřad rozhodl, že stát vyvlastní pozemky motocentra pro stavbu dálnice D3 u Tábora. Pozemky tak patří státu. Vyvlastnění žádalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), aby mohlo dostavět zhruba 400 metrů dálnice. Proti rozhodnutí se nelze odvolat. „Dostali jsme oficiální cestou do datové schránky od krajského úřadu Jihočeského kraje rozhodnutí, že pozemky motocentra jsou vyvlastněné. To znamená, že jsou v majetku státu. Vyvlastnění není krádež nebo odnětí pozemků, je to výkup bez souhlasu majitele, to znamená, že majitelé dostanou za svůj pozemek peníze, které odpovídají znaleckému posudku,“ řekl mluvčí ŘSD Rýdl. Podle Rýdla nelze očekávat, že se začne hned stavět. „Stále ale platí, že v okamžiku, kdy s konečnou platností máme pozemek a stavební povolení, tak nám bude trvat čtyři až pět měsíců, které potřebujeme na stavbu, aby se tam jezdilo plnohodnotnou dálnicí bez jakéhokoli omezení,“ řekl mluvčí. Krajský úřad vydal rozhodnutí 3. února. ŘSD požádalo o vyvlastnění předloni. Vlastníkům pozemků navrhlo již dřív neúspěšně odškodnění. Návrh zaslalo jak bratrům Bratránkovým, jimž patří pozemky s motocentrem, tak firmám Milan Král a Taartrade. Ministerstvo dopravy zrušilo loni zamítavý verdikt krajského úřadu k žádosti o vyvlastnění, úřad tak musel rozhodnout znovu. ŘSD dříve uvedlo, že navrhlo Bratránkovým odškodnění mezi deseti a 20 miliony korun. Pavel Bratránek to označil za lež. Bratránkovi dlouhodobě označují vyvlastnění za nezákonné. Uvádějí, že stát jim zmařil investice, vydal nezákonné stavební povolení a teď odmítá platit škody. „V každém případě budeme volit soudní obranu,“ řekl loni v prosinci Pavel Bratránek, který motocentrum provozuje od roku 2000. Podle ŘSD vznikl problém v roce 1998, kdy stavební úřad v Táboře povolil chybně stavbu motocentra jako stavbu trvalou přes dočasný příjezd ze silnice I/3. (Zdroj: 04.02.2021 tyden.cz – ČTK)
VRATNÉ KELÍMKY
Rada města již v prosinci schválila povinnost používat vratné obaly. Pořadatelé kulturních, sportovních a dalších akcí na území města, ale také nájemci městských pozemků a stánkoví prodejci, budou mít smluvní povinnost používat pouze tento typ šetrných obalů. Vzhledem k tomu, že naše chování ovlivňuje kvalitu životního prostředí, musíme být zodpovědní nejen k současnosti, ale i k budoucnosti. K této odpovědnosti patří cílené omezování množství odpadu, které lze regulovat třeba opakovaným používáním zálohovaných vratných obalů, jako jsou kelímky, tácky, jídelní příbory či nápojová brčka. Od letošního dubna budeme ve všech typech smluvních vztahů souvisejících s veřejným prostorem a konzumací jídla nebo nápojů požadovat takové obaly, které mohou přispět k lepšímu životu kolem nás. Není málo těch, kteří si problém s jednorázovými plasty uvědomili a vratné kelímky nebo krabičky na obědy už zavedli.
NELEGÁLNÍ REKLAMA
Stále se různě po městě objevují reklamní plachty na půjčky a úvěry. Vyvěšené na městském majetku, bez smlouvy, nelegálně. Kromě toho, že nic krásného do veřejného prostoru nepřinášejí, je tento typ „služeb“ zvláště v dnešní době nebezpečný. Díky vládním omezením se lidé dostávají do dluhových pastí a toto je lákadlo, aby jich ještě přibývalo. Proto je nemilosrdně odstraňuji a nechávám odstraňovat. Toto je poslední úlovek ze Stromovky.
S pozdravem a přáním pevného zdraví
Ivo Moravec