
Milí přátelé, posílám Vám zprávy z uplynulého týdne.
UKRAJINŠTÍ ŠKOLÁCI
V pondělí 14. 3. byla zahájena ve škole v Nové ulici výuka pro děti z Ukrajiny. Připraveny byly první dvě třídy pro zhruba padesát dětí. Jednáme s výstavištěm o poskytnutí vhodných prostor, pro další třídy. Nábytková banka (nabytkovabankajck.cz) potřebuje na pomoc lidem z Ukrajiny postele, matrace, lednice i pračky. České Budějovice umístily ve svých bytech zatím 53 lidí z Ukrajiny, další možnosti město hledá. Start se zvládl, důležitější je ale pokračování.
NÁDRAŽNÍ HALA
Některé práce při opravě vlakového nádraží se zpozdí až o několik měsíců. Zjistilo se, že některé nosné konstrukce se musí zbourat a postavit nově. Náklady vzrostou o desítky milionů korun. Příjezdová hala bude hotová podle plánu do konce roku 2022. Celková rekonstrukce nádraží měla být dokončená do července 2023. Práce začaly už v roce 2020. Jejich součástí je i posunutí hlavního vchodu. Celá trasa z podchodů pod nástupišti přes budovu až na Lannovu třídu bude plně bezbariérová. Při opravě se změní a zlepší provozní prostory, upraví plochy pro komerční využití a zmodernizují veřejně přístupná místa. (Zdroj: 16.03.2022 Mladá fronta Dnes – ČTK)
NEMANICE SVĚTLÍK
Evropská developerská společnost VGP dokončila výstavbu haly C ve VGP Parku České Budějovice umístěného v komerční zóně Světlík. Hala byla postavena na míru společnosti Dachser Czech Republic. Předání nových logistických a kancelářských prostor o celkové ploše 7042 metrů čtverečních již proběhlo. VGP Park vzniká na okraji města v komerční zóně Světlík s dopravním spojením do centra a přímým nájezdem na dálnici D3 propojující Prahu a Linz. Na 37hektarovém pozemku postupně vznikne areál se sedmi halami a více než 126 tisíci metry čtverečními pronajímatelných ploch vhodných pro logistiku či lehkou výrobu. Dle požadavku města bude vybudováno veřejné odstavné parkoviště pro 30 kamionů, pro které v současné době není vhodná parkovací kapacita a kamiony parkují na různých plochách po městě. Společnost VGP v rámci parku revitalizuje nedaleký rybník. Cílem je podpořit zadržování vody a biologickou rozmanitost. Dojde i na rekonstrukci cyklostezky. (Zdroj: 17.03.2022 Logistika.iHned.cz)
OVZDUŠÍ V BUDĚJ(OVI)CÍCH
Od roku 2009 se ve spolupráci se Zdravotním ústavem hodinová čtyřikrát ročně měří imise na křižovatkách ulic Pekárenská a Nádražní, Otakarova a Rudolfovská, na Pražské a Husově třídě. Sleduje se oxidy siřičitý a uhelnatý, oxid dusíku, ozon, polétavý prach a organické látky – benzen, toluen a xylen. Současně se zaznamenávají i meteorologické parametry. Výsledky za listopad 2021 (www.c-budejovice.cz/mereni-imisi-v-ceskych-budejovicich) ukazují, že například průměrné hodinové koncentrace oxidu siřičitého nepřekročily stanovený hodinový imisní limit. Obecně se dá říci, že už několik let se počet překročení imisního limitu pro prachové částice v našem městě snižuje. Z dat ČHMÚ vyplývá, že například před deseti lety byly v Českých Budějovicích tyto hodnoty během roku překročeny 23 krát. Vloni to bylo už pouze třikrát. Díky ekologickým opatřením v dopravě a ekologizaci provedenou v budějovické teplárně v roce 2015 hodnoty imisí ve městě klesají.
MISCELLANEA
Jiří Šesták v pátek 18. 3. ve studentském divadle SUD předčítal zatím ze své první knihy nazvané CESTA JINAM. Podle Jirky je příběh poskládaný ze střípků jeho vzpomínek, zaslechnutých okamžiků, spojených pryskyřicí autorovy fantazie a představivosti. Kmotrem knihy byl pan Tomáš Töpfer, který úsměvný příběh ze smutné doby nejen pokřtil, ale také slavnostně „obřezal“. Vydání knihy podpořilo město České Budějovice.
Obchvat Lišova se může začít stavět od podzimu letošního roku. Ředitelství silnic a dálnic vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby. Desetikilometrový silnice bude odhadem stát více než jednu miliardu korun.
Potrubí o celkové délce 26 kilometrů má v budoucnu přivádět pro Teplárnu České Budějovice do jihočeské metropole teplo z Jaderné elektrárny Temelín. Mimo jiné se tím ušetří desítky tisíc tun uhlí, které se nebudou muset v teplárně spálit. Taktéž se ušetří peníze za emisní povolenky, které by jinak teplárna musela zaplatit. Patrně i kvůli koronaviru se již dříve zahájené práce začaly protahovat a komplikovat a původní dodavatel stavebních prací nakonec v minulém roce skončil v insolvenci. Nyní se na trase přivaděče začíná opět pracovat. Po dokončení bude patřit mezi tři nejdelší liniové stavby svého druhu v České republice. K zahájení dodávek tepla do města podle předpokladů dojde až v roce 2023. To ovšem bude platit, pokud vše půjde tak, jak je naplánováno. Horkovod staví Sdružení společností ELTE/ESB – dostavba tepelného napáječe, které koncem minulého roku vyhrálo veřejné výběrové řízení.
Pravidelná jarní etapa speciální deratizace začne v pondělí 28. března. Práce budou prováděny postupně na všech veřejných prostranstvích a na pozemcích ve vlastnictví města. Souběžně se bude deratizovat i kanalizace. Na průběh deratizace dohlížejí pracovníci odboru správy veřejných statků a zároveň deratizátorům předávají aktuální podněty od občanů o výskytu hlodavců. Opakovanými zákroky a vhodnou skladbou nástrahy dochází k potlačení růstu populace potkanů a následnému snížení jejich výskytu. Místa s nástrahou budou označena zápichovým nebo samolepícím štítkem.
Studenti buděj(ovi)cké obchodní akademie (www.oacb.cz) přicházejí s novým projektem. Spojili své síly napříč ročníky, využili znalosti z oblasti marketingu a projektového manegementu a vytvořili návrh, jak revitalizovat školní zahradu a vybudovat na ní venkovní učebnu. Projekt „KOMUNITNÍ ZAHRADA S VENKOVNÍ UČEBNOU“ prošel výběrovým kolem a postoupil do regionálního kola, které se uskuteční 24. března 2022. Je mezi pěti nejlepšími projekty z regionů Praha a Středočeský kraj, Jihočeský kraj a Vysočina. Ve čtvrtek mně projektový studentský tým v „doprovodu“ paní ředitelky Kubátové a paní profesorky Velcové projekt představil a předal. Držím jim palce a věřím, že ve čtvrtek zaslouženě uspějí.
V sobotu 2. dubna nebudou trhy na Piaristickém náměstí, neboť prostor zaberou běžci závodu RUNTOUR. Podařilo zajistit náhradní termín pro konání trhů, a to v neděli 3. 4. 2022. Tradiční trhy mají pěknou atmosféru a postupem času se staly nedílnou součástí místního koloritu, proto je škoda rušit trhy bez náhrady.
POD ČAROU
Vývoj německé energetiky. Vzhledem k rostoucím pochybnostem o spolehlivosti dodávek ruského plynu zvažuje Německo další kroky. Náš západní soused již oznámil snahu urychlit výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Nyní se hovoří i o možném přehodnocení plánu odstavování uhelných elektráren. O jejich delší provoz se zasazují zejména ministerští předsedové východoněmeckých spolkových zemí. Braniborský ministerský předseda řekl veřejnoprávnímu rozhlasu RBB, že v souvislosti s válkou na Ukrajině je třeba se zamyslet nad tím, „zda je časový plán ukončení využívání uhlí v roce 2030 reálný“. Saský ministerský předseda Michael Kretschmer řekl listu Sächsische Zeitung, že rozhodnutí o postupném ukončení využívání uhlí nebo jaderné energie musí být znovu projednáno. Kretschmer řekl, že je třeba „odložit klapky na očích, pokud jde o hnědé uhlí a jadernou energii“. (Zdroj: oenergetice.cz/energeticky-tydenik/top-10-udalosti-energetiky-za-posledni-tyden-275)
Vědci českobudějovického Biologického centra v poslední době evidovali několik krádeží přístrojů, které mají kvůli výzkumu ve volné přírodě. Jde například o speciální fotopasti nebo různé sběrače bakteriálních a virových částic. Cena každého přístroje se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. Zloději odnášejí přístroje z lokality Vrbenských rybníků u Českých Budějovic, kde se vědci věnují celosvětovému výzkumu biodiverzity. „Dochází tady k absurdním situacím, kdy se každý týden něco ztratí. Letos máme evidovanou škodu za 50.000 korun, loni to bylo celkem 70.000 korun,“ uvedla Kateřina Sam z biologického centra. Dodala, že lokalita Vrbenských rybníků je jedním z 52 míst z celého světa, která se podílejí na finském projektu výzkumu biologické rozmanitosti. Sam uvedla, že pro laiky je odcizený materiál nepoužitelný. „Dá se říci, že pro ně nemá žádnou hodnotu. Nám to ale výrazně komplikuje práci a musíme žádat o nové přístroje,“ uvedla. V několika případech se stalo, že vybavení odnesly z přírody děti, jejichž rodiče je vědcům vrátili. „To jsme vyřešili nějakou domluvou a navíc nám někdy i něco zaplatili. V případě krádeží jsme ale dali podnět policii,“ uvedla. Přestože se na projektu podílí řada zemí z celého světa, nikde jinde podobné problémy neřeší. Výjimkou jsou africké státy, které občas zaznamenají poškozené přístroje. „Ale v jejich případě jsou většinou viníkem zvířata. Například ty přístroje poškodí sloni,“ řekla. Vědci z biologického centra proto začali techniku v přírodě chránit speciálními klecemi. Podle Sam však ani tyto zábrany vandaly neodradí. „Zaznamenali jsme případy, že se někdo pokoušel dostat do té klece, která váží 300 kilogramů, takže se dá těžko odnést,“ uvedla. (Zdroj: 17.03.2022 seznam.cz – ČTK)
S pozdravem a přáním pevného zdraví