Milí přátelé,
posílám vám týdenní zprávy.
JIŽNÍ TANGENTA
Jihočeský kraj staví za 845 milionů silnici, která povede od Roudného k mezinárodní silnici I/3. U Včelné se postaví i protihlukové zdi. Jižní tangenta je plánována jako propojka mezi budoucí dálnicí D3 (sjezd u Roudného) a mezinárodní komunikací, která vede z Českých Budějovic na Český Krumlov. Přinese velké dopravní změny do prostoru mezi Českými Budějovicemi a Včelnou. Je důležitá pro dopravu uvnitř města, kde odlehčí přetížené dopravě v Budějovicích. Tangenta umožní řidičům možnost najet z dálnice D3 na silnici I/3, aniž by museli přes České Budějovice. Jižní tangenta má být hotova v roce 2023 a bude měřit 2,706 kilometru. Tangentu staví sdružení firem COLAS a Firesta-Fišer. Tangenta ovlivňuje dopravu už při stavbě. Momentálně je nutné počítat s uzavřením propojky mezi Lidickou třídou a Roudenskou ulicí. V současnosti se staví první etapa Jižní tangenty. Její druhá etapa má vést od sjezdu z D3 u Roudného směrem na Novou Ves. Několik obcí s tím ale v minulosti vyjádřilo nesouhlas a kritizovaly například možné ohrožení zdrojů pitné vody. (Zdroj: 14.04.2021 ceskobudejovicky.denik.cz – Edwin Otta)
ÚČINNÉ PROTILÁTKY NA KLÍŠŤOVOU ENCEFALITIDU
Povedlo se připravit nové protilátky, které vykazují vysokou neutralizační účinnost proti viru klíšťové encefalitidy. Preklinická studie byla umožněna díky spolupráci s Nemocnicí České Budějovice, a.s., která pro testování vytipovala a zajistila vzorky krve od jihočeských pacientů. Česko-americký tým vědců z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně a Rockefellerovy univerzity v New Yorku přichází s objevem čtrnáct dní poté, co čeští virologové oznámili úspěch s bispecifickou protilátkou proti covidu-19. Na výzkumu se podílel i loňský laureát Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství Charles M. Rice.
„Na této fázi výzkumu se podílel i Nobelista Charles Rice. Pro testování připravil takzvané pseudoviry, což jsou virové částice, které mají stejné strukturní vlastnosti jako viry klíšťové encefalitidy, ale nejsou infekční,“ řekl vedoucí českého virologického týmu, Daniel Růžek z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství. Ze 140 vzorků pak američtí vědci vybrali 6 pacientů, tzv. superneutralizátorů, kteří měli perfektní imunitní odezvu a jejichž protilátky nejúčinněji zabíraly na virus klíšťové encefalitidy.
„Tyto pacienty jsme dobře znali, byli v naší péči v akutní fázi klíšťovky a i po propuštění z nemocnice jsme je sledovali v poradně našeho oddělení. Je zajímavé, že to nebyli pacienti s nejtěžším průběhem klíšťovky, přesto, jak někteří sami prohlásili, nechtěli by to prožít znovu a ani by to nepřáli nikomu jinému. Když jsme jim vysvětlili smysl studie, byli velice ochotní a nápomocní, každý věnoval půl litru krve. Právě díky jejich přispění může v budoucnu vzniknout preparát, který pomůže dalším nemocným,“ říká primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Chrdle.
(Zdroj: 10.04.2021 sciencemag.cz – science)
NOVÁ KNIHA VÁCLAVA SMILA
Ve světě respektovaný a u nás bohužel stále spíše neznámý Václav Smil napsal a vydal novou knihu, kterou nazval Grand Transitions: How the Modern World Was Made (Velké přechody: Jak vznikl moderní svět). Je o tom, co všechno se muselo udát, aby vznikl náš dnešní moderní svět. Pojednává o čtyřech velkých přechodech v kategoriích obyvatelstvo, zemědělství, hospodářství a energetika.
V nedávném rozhovoru pro Deník N Václav Smil na otázku dotýkající se adaptace na změnu klimatu odpovídá: „Stačí konečně si uvědomit, jak moc plýtváme. To je naše největší naděje. Prostě musíme nasadit „racionální řízení“, jak tomu říkám. Vyhodíme až 40 % veškerých potravin, které si vypěstujeme. A zemědělství zodpovídá za zhruba 10 % emisí skleníkových plynů v USA. To všechno vypustíme do biosféry při výrobě potravin a pak z toho každý rok, rok co rok, promrháme 30, 35, i 40 procent. Pochopitelně není možné provozovat ekonomiku s nulovým odpadem. Ale mohli bychom množství odpadu snížit na méně než 15 procent. Určitě na méně než 30 procent. Totéž platí o energii pro dopravu. Před třiceti lety nebyl nejprodávanější vůz Ford F-150, ale malá a střední auta. Plýtváme energií, plýtváme potravinami, plýtváme materiály – tolika různými způsoby. Mohli bychom spotřebovávat mnohem méně a ušetřit mnohem více. Méně je více: to by měla být mantra masové adaptace. Protože jsme tak nehospodární. A nejsme to jen my na Západě. Jsou to také Číňané. Pořizují si SUV a budují uzavřené komunity s velkými domy jako v Kalifornii.“
(Zdroj: http://vaclavsmil.com/; https://denikn.cz/579900/kdyby-byt-jen-miliarda-lidi-v-subsaharske-africe-dosahla-americke-urovne-spotreby-planeta-by-byla-uplne-oholena)
MISCELLANEA
Dobrovolníci i městští strážníci jsou zpět na přechodech, kde dohlížejí na bezpečnost dětí.
Městská charita darovala teplárně dřevěnou sochu. Je to poděkování za podporu Budějcké stravenky (https://mchcb.cz/pro-darce/budejcka-stravenka/) pro lidi bez domova.
Na letní sezónu se připravují kašny a pítka.
Projekty do PAR je možné podávat do konce dubna. Přihlášeno je už 18 projektů. (https://probudejce.cz/prihlaseni-projektu/)
Při VŠTE bude od září 2021 otevřena nová základní škola.
Stavba D3 zastavena. Majitelé motocentra u Tábora podali žalobu.
Street art, drobný a komorní, máme nově v parku Na Sadech a u hlavní pošty na Senovážném náměstí.
Trhy se opět vrátily Piaristické náměstí.
Zrakolam (pobaví a zaujme) ve venkovní galerii Hvězdárny a planetária České Budějovice v parku Háječek. (https://www.hvezdarnacb.cz/cz/vystava)
Živě z Vrbenských rybníků z Ostrova 1 a 2. Občas přenos vypadne. Asi se musí technika ještě doladit. (https://zp.kraj-jihocesky.cz/videa-zivotniho-prostredi-jck.html > poslední videoodkaz)
V posledních dnech si návštěvníci ptačí rezervace stěžovali na špatný povrch cest po hrázích rybníků.
Utažení povrchu bylo problematické, protože prosívka se dávala na vyschlý povrch.
Čekalo se na déšť. Je potřeba, aby povrch změknul a prosívka se mohla s podložím spojit a pevněji uválet.
Čerstvě je to teď uválcováno. Zdá se, že se povrch zatáhl.
Po hrázích je vedena trasa pro lidi na vozíku. Povrch tomu musí odpovídat.
S pozdravem a přáním pevného zdraví
Ivo Moravec