Milí přátelé, posílám vám další týdenní zprávy.
EVROPSKÉ HLAVNÍ MĚSTO KULTURY 2028
Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na jeden rok propůjčován dvěma či více městům z různých evropských států. Ta mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. České město bude na řadě opět v roce 2028 a podat kandidaturu chtějí i České Budějovice. Stejný záměr už oznámily Brno, Liberec a Broumov. Zmíněným titulem se mohlo od roku 1985 pyšnit už přes šedesát měst, od metropolí po dvacetitisícová městečka (například pro rok 2024 titul získal rakouský Bad Ischl se 14 tisíci obyvatel). V České republice jej poprvé získala Praha v roce 2000 a pak Plzeň v roce 2015. Rada města vybrala organizátory příprav kandidatury na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Podklady pro podání přihlášky začne nyní zpracovávat spolek Budějovice 2028. Spolek chce do přípravy zapojit veřejné instituce, podnikatele v kultuře a cestovním ruchu i veškerou veřejnost. Výsledkem bude kromě přihlášky i dlouhodobá kulturní strategie pro město. Kandidatura přinese restart kultury a cestovního ruchu.
http://budejovice2028.cz/
TŘÍDĚNI OD PRAHU DOMU ALIAS D2D
Nádoby na papír a plasty hned před domem. Tak funguje projekt D2D neboli door to door v několika okrajových městských částech Českých Budějovic. Systém svozu tříděného odpadu od prahu domu město letos zavede i na Zavadilku a do Haklových Dvorů. Pilotní projekt spustilo město před několika lety ve čtvrti Mladé. Protože se osvědčil, loni do něj zapojila další tři městské části a s jeho zaváděním chce pokračovat dál. Systém nyní funguje v Mladém, Nových Hodějovicích, Třebotovicích a v Kališti. Do prázdnin bude D2D rozšířeno i na Zavadilku a Haklovy Dvory. Smyslem projektu je co nejvíce usnadnit třídění a podpořit tak snížení produkce komunálního odpadu. Společnost FCC, která ve městě zajišťuje jeho svoz, tak v určených částech města zdarma postavila před každé číslo popisné dvě nádoby o objemu 120 litrů – modrou na papír a žlutou na plasty. K tomu obyvatelé dostali do schránek podrobnější informace spolu s harmonogramem vývozu. Papír se odváží jednou měsíčně, plasty jednou za dva týdny. Využití těchto popelnic je dobrovolné. Ohlasy lidí jsou pozitivní a zájem o tuto službu je velký. Zavedení D2D vedlo nejen k nárůstu množství separovaného odpadu, ale i ke snížení výskytu černých skládek. Lidé oceňují, že pytle vytříděného plastu a papíru nemusí ke sběrným místům nosit přes několik ulic, byť to žádná velká vzdálenost není. (Zdroj: 17.04.2021 Mladá fronta Dnes – Anežka Schreibová)
ALEGORIE MALŠE
Za 200 tisíc korun řemeslníci na místě udělali stěrku, opravili četné praskliny v bazénu a všechno nově natřeli. Přes zimu byla obnovena i socha ležící ženy představující řeku Malši, jejímž autorem byl v roce 1965 František Mrázek. Ženská postava si levou rukou drží pramen vlasů, který působí jako by byl nasáklý vodou. František Mrázek vytvořil v Budějovicích i další sochy a plastiky – Basketbalista u sportovní haly nebo Labutě u Experimentu. Opraven je také podstavec, na kterém plastika ženy spočívá. Kašna s fontánou bude zprovozněna od 1. května. Místem prochází nemálo lidí a tak si zkrášlení určitě zaslouží. (Zdroj: Anna Novotná, Anna Ženíšková: Panny a labutě)
PTÁCI VS. SKLO
V Českých Budějovicích započal v minulém roce monitoring četnosti nárazů ptáků do skleněných ploch a fasád městských budov. Tato problematika je široce známá a skleněné plochy jsou vnímány jako jeden z hlavních zdrojů úmrtí ptáků v městském prostředí. Nicméně konkrétní rizika jsou poměrně málo probádána. Ornitologové z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity ve spolupráci s městem České Budějovice a Jihočeským krajem spustili projekt, v němž odborníci dokumentují nárazy ptáků do skleněných ploch s cílem identifikovat rizikové budovy v rámci města. Monitoring probíhá na objektech ve správě města, kraje a Jihočeské univerzity, které se liší typem architektury i množstvím instalovaných skel. „Jako nejrizikovější se ukázaly např. budova plaveckého stadionu, nebo hokejová hala, což jsou budovy pokryté opravdu velkou plochou skla. Mnoho dokladů nárazů ptáků do skel jsme našli i na budovách, které mají standardní okna, ale nalézají se uprostřed zeleně. Ptáci v nich vidí odrážející se stromy a keře a snaží se jimi proletět“ říká ornitolog katedry zoologie Přírodovědecké fakulty JU Petr Veselý. Dále uvádí, že určování vlastností budov, které jsou rizikové, co do nárazů ptáků se bude výzkum věnovat ještě v průběhu letošního i příštího roku. Podle Petra Veselého dokladem nárazů ptáků do skel nejsou přímo mrtví ptáci nalézaní pod fasádami. Mrtvolky zpravidla nevydrží příliš dlouho a jsou poměrně rychle zlikvidovány mrchožrouty (kočky, psi, kuny) nebo úklidovými službami. Proto daleko častěji nacházíme otisky ptáků přímo na sklech, které vydrží v zásadě do té doby, než se skleněná plocha umyje. Tyto otisky nám umožňují nejen určit rizikovou budovu, ale přímo rizikové okno, nebo část fasády. Pátrat bychom měli po tom, co je důvodem, že právě v tomto určitém místě ptáci často umírají. (Zdroj: 22.04.2021 c-budejovice.cz; https://www.birdlife.cz/co-delame/vyzkum-a-ochrana-ptaku/ochrana-druhu/konflikty-ptak-clovek/ptaci-a-skla/)
MISCELLANEA
Dopravní omezení v Okružní ulici v souvislosti s výstavbou technologického parku VGP PARK. Uzavírka bude v termínu od 26. dubna do 31. května.
Dočasně bude zrušena zastávka MHD Okružní VŠTE a nahradí ji zastávka Areál VŠTE.
Jihočeské muzeum má připravenou archeologickou výstavu z výzkumu při stavbě dálnice D3.
Majitel altánku v parku Háječek zahájil opravu.
Na komíně výtopny ve Vrátě už třetí rok po sobě vyhnízdil vzácný dravec sokol stěhovavý.
Sokolíci jsou zatím jen nepříliš viditelné opeřené koule (hnizdo.zevovrato.cz).
Rekonstruovat se bude Šumavské ulice v úseku Lidická – Jungmanova. Už si to zasloužila.
Vandal a lotr čerstvě „vyzdobil“ Gloriet Biskupské zahrady.
S pozdravem a přáním pevného zdraví
Ivo Moravec