Milí přátelé,
posílám vám zprávy z posledního týdne neobvyklého roku 2020, jehož heslem by mohlo být: Never let a good crisis go to waste. /Nikdy nepromarněte dobrou krizi/.
Porovnání cen pro rok 2021
Teplo v Kč/GJ
Český Krumlov 568,94 a 606,16/548,90 (podle dodavatele)
Strakonice 635,41
České Budějovice 641,00
Tábor 673,30
Písek 679,14
Jindřichův Hradec 683,10
Prachatice 694,00
Vodné a stočné v Kč/m3
Jindřichův Hradec 74,70
České Budějovice 75,12
Prachatice 79,92
Písek 85,41
Český Krumlov 86,29
Tábor 88,68
Strakonice 103,79
Svoz a likvidace odpadu v Kč/obyvatel/rok
Strakonice 0
Písek 440
Jindřichův Hradec 500
Prachatice 500
České Budějovice 680
Český Krumlov 696
Tábor 696
Nájemné v městských bytech v Kč/m2/měsíc
Český Krumlov 53,49
Jindřichův Hradec 53,49
Prachatice od 53,49
Tábor 60 až 65 (cíl vedení města, nyní se běžně platí 55 až 60 korun, někde i méně, radnice chce částky narovnat)
České Budějovice 79,50 (do konce února bude rada města jednat o zvýšení o inflaci)
Strakonice 80,00
Písek 85,00
Jízdné v MHD v Kč (plná cena)
Strakonice 0
Český Krumlov 10 (1. pásmo 1 – 4 km)
Jindřichův Hradec 10/15 (v závislosti na délce platnosti jízdenky)
České Budějovice 16
Písek 16
Tábor 16
Poplatek za odpad za 0 korun českých ve Strakonicích
Strakoničtí zastupitelé rozhodli, že roční poplatek za svoz a likvidaci odpadu na obyvatele bude v roce 2021 snížen z 260 na 0 korun. „Svoz chápeme jako veřejnou službu obyvatelům, podobně jako provozování městské hromadné dopravy, úklid ulic či údržbu veřejné zeleně. Všechny tyto služby jsou plně hrazeny z městského rozpočtu,“ popsal starosta Břetislav Hrdlička. „Věříme, že si lidé této služby budou vážit a podpoří je to ve snaze rozumně třídit odpad, využívat sběrného dvora, kam mohou přebytečné a dosluhující věci zdarma odložit a neničit si prostředí, kde žijí,“ doplnil starosta. Svoz a likvidace komunálního odpadu pro občany za málo či 0 korun mně dává smysl v obcích, které mají na svém katastru skládku odpadů. Díky tomu plynou do obecní kasy nezanedbatelné sumy. Tyto peníze mohou být využity na zvelebování a rozvoj obce a/nebo poskytnuty občanům ve formě snížené až symbolické, případně nulové, výše poplatku za svoz a likvidaci komunálního odpadu. Skládka odpadů, ať už je vedena a zabezpečována s nejvyšší možnou pečlivostí, vždy představuje zásah do životního prostředí obyvatel. Nízký nebo žádný poplatek je cena za její strpění. Ve Strakonicích věří, že nulový poplatek bude působit výchovně a přiměje lidi více třídit a využívat sběrného dvora. (Zdroj: 28.12.2020 Mladá fronta Dnes – David Nebor)
Tím bych si nebyl tak jistý. Lidé si také mohou říct: „Proč bychom se měli my snažit, když to město nakonec stejně zaplatí samo?“ Smysluplnější se mně jeví lidi nabudit a motivovat. Motivace občanů může být finančního a nefinančního rázu. Vždy je třeba zvážit (po všech stránkách) pro jaký druh i kombinaci motivace se rozhodnout. A to tak aby zvolený způsob byl pro danou situaci efektivní. Finanční motivace může pro občany představovat takové nastavení systému, který lidem přinese možnost slevy na poplatku za odpad v závislosti na množství vytříděného odpadu a tím pádem za snižování celkového množství produkovaného směsného komunálního odpadu v obci. Podle pravidla: třídíš – zaplatíš méně, netřídíš – zaplatíš více. Ve velkých městech to však není tak jednoduché jako v malých obcích. Je však třeba hledat způsoby, jak něco nové a správné prosadit a rozpohybovat než všemožné důvody, proč něco nejde a nelze. Uvidíme, jaké možnosti pro motivaci občanů nám přináší nový odpadový zákon.
Nová pravidla pro přidělování městských bytů a konec pořadníků
Od ledna 2021 se změní pravidla pro přidělování městských nájemních bytů v Českých Budějovicích. Stávající pravidla pro přenechání bytů do nájmu v majetku města a zásady pro umisťování do domů s pečovatelskou službou a bezbariérových bytů přestávají od 1. 1. 2021 platit. Zásadní změnou je zrušení tzv. pořadníků žádostí o byt. Žádosti o přidělení konkrétního bytu se budou podávat až po jeho uvolnění. Zároveň je upravena typologie bytů, podmínek pro podání žádostí, činnost bytové komise a odborného konzilia. Nová pravidla umožňují, aby se byty přidělovaly podle aktuální situace žadatelů.
„Těch méně šťastných životních příběhů je hodně a my potřebujeme reagovat rychle. Jsou případy, kdy soužití lidí už není možné a hrozí naplnění katastrofického scénáře či na ně dopadne sociální a finanční tíseň, nebo jsou v nebezpečí jejich děti,“ vysvětluje jednatel společnosti Správa domů Petr Šindelář. Správa domů se stará o městské byty nebo jiné nájemní prostory. Nově také v souvislosti s úpravou přidělování bytů do nájmu vznikne Kontaktní místo pro bydlení (KMB), kde občané mohou zdarma řešit bytové problémy. Sídlit bude v Čéčově ulici č. 4 v sídle Správy domů. Otevřeno bude vždy v pondělí od 8 do 12 hodin a ve středu od 12.30 do 15.30 hodin.
Byty, které město přiděluje žadatelům, jsou například v Koldomu, jehož součástí na Pražské třídě je restaurace Perla, v Experimentu na Lidické třídě nebo v centru Českých Budějovic. Radnice disponuje prostřednictvím Správy domů třeba i byty v domech v Okružní ulici nebo ve Vrbenské ulici, kde je cílem ubytování spíše řešení sociálních obtíží některých obyvatel města. Využívání městských nemovitostí je ale někdy spojeno i s obavami současných nájemců z budoucího využití. Vyskytly se v minulosti například v Experimentu, při projednávání návrhu ve vedení města, že by zde mohly byty sloužit i jako startovací nebo pro sociálně slabé a nakonec od této myšlenky bylo upuštěno. Velké debaty se vedly také kolem možnosti znovuobnovení provozu v bývalé kavárně Perla v Koldomu.
Město České Budějovice vlastní 1800 bytů určených k nájemnímu bydlení. Městské byty se nyní nacházejí v různých lokalitách, mají různou kvalitu a velikost a jsou určeny pro různé cílové skupiny. Všechny jsou vybaveny sociálním zařízením a kuchyňskou linkou se sporákem či vařičem. Jsou určeny jednotlivcům, párům i rodinám s dětmi. V současné době probíhá soutěž na výstavbu nového městského bytového domu ve Čtyřech Dvorech, kde by mělo být postaveno více než 140 bytů, které budou poskytovat nájemní bydlení pro různé skupiny obyvatel, doplněné o menší komerční prostory. Pravidla byla zpracována v souladu s Koncepcí bydlení města České Budějovice, kterou schválilo zastupitelstva města v roce 2019. Úplné znění pravidel je dostupné na adrese: https://www.c-budejovice.cz/pravidla-pro-prenechani-bytu-v-majetku-statutarniho-mesta-ceske-budejovice-do-najmu.
(Zdroj: 28.12.2020 ceskobudejovicky.denik.cz – Edwin Otta)
Česká hlava z budějovické přírodovědy
Jiří Kratochvíl získal ocenění Česká hlava díky výzkumu nanomateriálů pro lékařství. Dlouhou dobu se zdálo, že bude programátorem, nakonec se ale před pěti roky naplno ponořil do vědy. A udělal dobře. Na konci listopadu 31letý Jiří Kratochvíl z Ústavu fyziky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity získal ocenění Česká hlava pro mladého vědce v oblasti technických věd za svůj výzkum nanomateriálů pro biomedicínské aplikace.
„Teď je pro nás výzvou koronavirus. Pokud vše vyjde podle plánu, už brzy budeme mít povrch, na němž se virus udrží jen minimum času,“ vysvětluje Kratochvíl. Kdy se začal naplno věnovat vědě? Bylo to v okamžiku, kdy dostal možnost dělat při doktorátu multidisciplinární výzkum mezi Jihočeskou univerzitou a Univerzitou Karlovou. Nadchlo ho prostředí Přírodovědecké fakulty, kde najdeme pod jednou střechou fyziky, chemiky i biology. Vývoji aplikací se Jiří Kratochvíl věnuje již méně, ale když byly jeho starší dceři dva roky, byla skvělým testerem při vývoji aplikace Počítání pro děti. Čeho by chtěl na poli vědy dosáhnout Jeho snem je udělat zásadní objev v základním výzkumu a dotáhnout ho ještě za jeho života do praxe.
(Zdroj: 31.12.2020 Mladá fronta Dnes – Michal Bělský)