
Občané pro Budějovice jdou do komunálních voleb pod vedením primátora Juraje Thomy. Na jejich kandidátce jsou i zástupci partnerského hnutí Jihočeši 2012 a řada nezávislých osobností. Cílem hnutí je opět vrátit radnici občanům, modernizovat dopravu, zkvalitnit péči o veřejný prostor a nezapomínat na nejmladší a nejstarší generaci Budějovičáků.
„Nejenže současná koalice ve složení ANO-ČSSD-ODS-KDU-ČSL nedokázala plnit ani vlastní sliby, ale navíc potopila i spoustu námi připravených projektů, v nichž stačilo pokračovat. Poslední roky jsme svědky stagnace města, které se nerozvíjí, protože současná koalice se soustředí především na rozdělování funkcí těm, kdo jsou ochotni ji udržet u moci. Jako nejsilnější opoziční hnutí jsme připraveni město opět rozhýbat a posunout vpřed,“ uvedl lídr kandidátky Občanů pro Budějovice Juraj Thoma.
„Náš volební program pro letošní komunální volby je pokračováním a rozvíjením vizí, s nimiž jsme naše hnutí v roce 2010 zakládali a které jsme uplatňovali za našeho působení v čele radnice i v opozici. Jeho základními pilíři jsou Budějovice pro občany, Moderní doprava, Veřejný prostor a Město pro všechny generace,“ dodal předseda hnutí Ivo Moravec, dvojka na kandidátce.
Na kandidátce jsou současní zastupitelé a dlouhodobé podporovatele hnutí a také 14 nových osobností. Za Občany pro Budějovice kandidují kromě jiných podnikatelé Martin Pražák a Petr Klika, architekt ze sdružení CBArchitektura Mirek Vodák, Lukáš Bajt ze sdružení CykloBudějovice, poslanec František Vácha, senátor Jiří Šesták, sportovci Vojtěch Zach a Jan Novotný, světoznámý vědec Julius Lukeš, nejmladší generaci reprezentují například Martin Pikous a Ivan Matejić. Za Jihočechy 2012 pak například ředitel Biskupského gymnázia Martin Maršík.
Zapojte se
Rovných 100 dní před volbami, což je ve středu 27. června, zveřejní Občané pro Budějovice na svých webových stránkách kandidátku a podrobný volební program. „Zároveň zahájíme finální fázi naší kampaně. Poslední roky u nás nacházejí zastání občané, k jejichž připomínkám je radnice hluchá a my se je snažíme prosadit z opozičních pozic. Až do voleb budeme chodit do jednotlivých čtvrtí města s pocitovou mapou a diskutovat s občany, co na našem městě zlepšit a do mapy i do našeho programu přidávat jejich nápady. Mapu najdou i na našem webu. Zveme všechny. Společně můžeme Budějovice změnit,“ uzavřel Juraj Thoma.
VÝTAH Z PROGRAMU:
Budějovice pro občany
„Vnímáme silný deficit v komunikaci radnice s občany. Příprava parkovacích zón, výstavba sportovní haly, pouhé dvě hodiny primátorských otevřených dveří měsíčně s nedůstojně nataženým budíkem, to jsou jen vrcholky ledovce. My chceme občanům radnici vrátit a zapojit je do rozhodování. V letech 2010-2014 jsme přišli s rozklikávacím rozpočtem, za logicky navazující krok považujeme tzv. participativní rozpočet, díky němuž se budou moci občané přímo podílet na rozvoji města navrhováním konkrétních projektů,“ vysvětlil Moravec.
Občané pro Budějovice také přicházejí s vizí rozdělení Budějovic na městské části s vlastní samosprávou. „Ale protože je to závažná změna, mělo by o ní rozhodnout referendum. Mezikrokem mohou být i osadní výbory v jednotlivých částech města. Referendum považujeme za užitečný nástroj i v jiných případech a hodláme ho používat v jiných klíčových otázkách. České Budějovice nejsou ostrov, a proto nutně potřebují posílit spolupráci se sousedními obcemi, problémy naší aglomerace je třeba řešit společně,“ doplnil Moravec.
Moderní doprava
V oblasti dopravy stojí České Budějovice před novou příležitostí, kterou přinese dostavba dálnice D3. „U stávajících průtahů převáží vnitroměstská funkce. To je příležitost přehodnotit dopravní vztahy ve městě. Především je třeba připravit nový generel MHD, neboť ten zpracovaný za nás platí do roku 2020. V preferenci MHD se za poslední čtyři roky neudělalo nic, to rozhodně změníme. Je tu rovněž příležitost přestavět křižovatku Dlouhá louka-Husova. Mánesova-Lidická se nám povedla, křižovatka u Dlouhé mostu by mohla vypadat podobně,“ naznačil Juraj Thoma.
Je nutné dát silnější impuls i dopravě v klidu. „Námi připravený projekt záchytných parkovišť počítal nejen s tím v Jírovcově ulici, ale s dalšími, jež současná radnice vybudovat nedokázala. My je postavíme. A máme řešení i pro sídliště. Pokud firma Robert Bosch postavil za sedm měsíců a 57 milionů korun parkovací dům pro 500 aut, radnice to musí dokázat také. Na levobřežních sídlištích má město sedm ploch, na nichž parkovací domy mohou stát,“ upozornil Juraj Thoma.
Veřejný prostor
Čtyři roky a ani jediná architektonická soutěž. „Takhle nejde budovat moderní město, my považujeme architektonické soutěže za standard,“ připomíná Ivo Moravec, že za Občanů pro Budějovice se postavil například oceňovaný Park 4Dvory – vzešlý z architektonické soutěže.
O plánovaných proměnách veřejného prostoru Občané pro Budějovice říkají: „Chceme zkusit zeleň na náměstí a aspoň zčásti ho uzavřít pro auta – na jižní straně to půjde bez velkých omezení v dopravě. Zanedbanou Krajinskou proměníme v moderní pěší zónu a v návaznosti na to se zaměříme i na dostavbu Mariánského náměstí a zatraktivnění Pražské pro pěší a cyklisty, neboť to je dnes jedna z hlavních os pěší a cyklistické dopravy ve městě.“
Veřejný prostor je zanedbán i v údržbě. „Naši zástupci v územním výboru analyzovali výstupy místních skupin a stížnosti jsou jednoznačné – pořádek a bezpečnost. České Budějovice potřebují primátora, který se nebojí po firmě zajišťující pořádek ve městě požadovat kvalitní práci a který dovede vrátit akceschopnost a důstojnost městské policii, jako to už v minulosti dokázal Juraj Thoma. Za své peníze si Budějovičáci zaslouží lepší služby a každá čtvrť svého strážníka,“ přiblížil Ivo Moravec.
Město všech generací
Ve čtvrtém pilíři programu přicházejí Občané pro Budějovice s osvědčeným přístupem – upřednostňováním terénních sociálních služeb před ústavními a zajišťováním dostatečné kapacity mateřských i základních škol. „Město prostředky má, jen je třeba vše odborně a organizačně zvládnout. Myslíme si však, že jednotlivé základní školy by se měly více profilovat a nabízet specializované třídy. Každý rok postavíme jedno dětské hřiště, o jehož umístění i podobě rozhodnou sami občané, čímž opět naplňujeme první pilíř našeho programu: Budějovice pro občany,“ dodal Moravec.