České Budějovice jako Evropské hlavní město kultury. Jak vám to zní? O možnosti podat přihlášku ke kandidatuře na tento prestižní titul pro rok 2028, kdy znovu přichází řada a Českou republiku, se diskutuje už delší dobu. Rada města nyní záměr přípravy přihlášky schválila. Naše ambice je tak oficiální. Pro přípravu přihlášky vznikne odborný tým, který bude v průběhu příštího roku připravovat podklady pro přihlášku ve spolupráci se všemi místními kulturními institucemi i nezávislou kulturní scénou, s podnikateli v cestovním ruchu i širokou veřejností.
Zdá se vám plán budějovické kandidatury nereálný? Nenechte se mýlit. Držitelem tohoto titulu jsou i menší města a řádově menším rozpočtem. V roce 2024 třeba rakouský Bad Ischl se svými 14 tisíci obyvateli. Právě pro taková města totiž EHMK důležitým impulzem pro rozvoj kultury a cestovního ruchu, zkušenost z Čech i ze zahraničí potvrzuje významné pozitivní ekonomické dopady. Právě v současné krizi, kterou kulturní sektor prochází, může být už samotná příprava kandidatury důležitou vzpruhou.
„Už samotná příprava přihlášky má velice pozitivní efekt, očekávám, že se stane důležitým podkladem pro koncepční změny v kultuře a v cestovním ruchu bez ohledu na zisk titulu. Rozhodně je to tedy příležitost k rozvíření vod a impulz k rozsáhlejším změnám,“ uvádí k tomu náš náměstek pro kulturu Juraj Thoma, který myšlenku kandidatury dlouhodobě prosazuje.
Pozitivní dopady potvrzuje také Ondřej Kašpárek, který se podílel na projektu Plzně 2015 a nyní i na prvních podkladech pro diskuzi o kandidatuře v Budějovicích: „Pozitivní dopady v Plzni jsou pochopitelně nevyčíslitelné a ty nejvýznamnější jsou patrné teprve teď, s odstupem pár let, kdy již zažitá kulturnost proměňuje mentalitu obyvatel. V Plzni je vidět i výrazná proměna veřejných prostranství a způsob trávení volného času v nich. Vybudovala se sounáležitost s tradičními hodnotami, vzrostl počet projektů přeshraniční spolupráce a zažilo se mnoho inovativních konceptů ze zahraničí, které ovlivnily nejen kulturní nabídku, ale i služby a podnikání. Nicméně v samotném roce 2015, kdy Plzeň držela titul, byla návštěvnost na cca 600 pořádaných akcích přes 1mil unikátních vstupů. Výdaje těchto návštěvníků směřující zejména k místním podnikatelům dosahovali před 500 mil Kč. Taková vysoká návštěvnost se také odrazí ve zvýšení hrubé přidané hodnoty, resp. HDP české ekonomiky. Díky Plzni konkrétně o 222,5 mil Kč, a s tím spojené i odvody daní do veřejných rozpočtů.“
Budějovice mají navíc dobře našlápnuto. Již nyní se připravují velké investice do kulturní a turistické infrastruktury, mezi jinými např. rekonstrukce Slavie a Domu umění, oživení Rabenštejnské věže či letního kina, postupná realizace studie Město a voda atd.. Už teď je tedy na čem stavět.
Tak co vy na to? Troufneme si na to?!