Fakta, názory a postřehy z posledního jednání Zastupitelstva města České Budějovice ve volebním období 2014 až 2018, které se uskutečnilo 3. září 2018, zaznamenal předseda hnutí Občané pro Budějovice a českobudějovický zastupitel Ivo Moravec.
Do voleb zbývá necelých 32 dnů.
Zastupitelé se před jednáním setkali v obřadní síni, kde přípitkem a společným foto zakončili uplynulé volební období. Darem na rozloučenou byl pro každého zastupitele skleněný bludný kámen.
Pokud by se zastupitelstvo zvrhlo v předvolební řež, byly by kameny velmi nebezpečnou zbraní. To se naštěstí nestalo a průběh zastupitelstva byl poklidný. Hodno statutárního, královského a horního města.
V 10.00 bylo na značkách 41 zastupitelů a mohli jsme zahájit jednání zastupitelstva.
Všechny návrhy na pořízení změny územního plánu byly předloženy ve zkráceném postupu projednání. Jedná se o nově zavedený postup pro pořízení změny územního plánu, který představuje alternativní možnost pořízení změny územního plánu vedle postupu tradičního. Využití zkráceného postupu předpokládá zákonodárce zejména u „nekonfliktních“ a ne příliš složitých změn nevyžadujících zpracování variant řešení, u kterých k projednání postačí procesně jednodušší, a tedy i časově ekonomičtější přistup.
Nepodpořili jsme dva návrhy změny územního plánu v Nemanicích u Nemanického rybníka. Z našeho pohledu zhorší kvalitu života lidem v Nemanicích. Návrhy byly zastupitelstvem přijaty. Není to však poslední fáze projednání a ještě jednou budou muset být předloženy k projednání v zastupitelstvu.
Podpořili jsme návrh na pořízení změny územního plánu u Globusu. Týká se kruhové křižovatky a souvisí s plánovanou severní spojkou. Změna způsobu využití plochy v řešeném území by měla zajistit dostatečné kapacitní dopravní napojení ve vazbě na severní spojku a možnost umístění jiné varianty řešení křižovatky, a to průsečné křižovatky s odbočovacími pruhy. Prošlo 26 hlasy neboli bez nás by tento návrh změny územního plánu neprošel.
Hlasovali jsme pro zrušení dříve schválených usnesení pro poskytnutí dotací SK Mladé z. s. a TĚLOVÝCHOVNÉ JEDNOTĚ LOKOMOTIVA z.s. To proto, že pominula potřeba zajištění náhradních prostor pro sportovní kluby z důvodu bourání sportovní haly, neboť zadávací řízení k veřejné zakázce pod názvem „Multifunkční centrum Dlouhá louka“ bylo radou města zrušeno a celý projekt nové sportovní haly je tak rázem opět v bodě nula.
Do oběda jsme toho už více nestihli.
Po obědě jsme zahájili jednání již tradičně vystoupením občanů. Vystoupil Martin Novotný, který se vyjádřil k parku v Dukelské ulici a jeho dalším možným úpravám. Paní Pilbauerová by si přála nové lavičky v Kubatově ulici a některé lavičky přemístit na vhodnější místa. Pan Josef Špak vznesl pochybnosti k dřívějšímu rozhodnutí zastupitelstva o odepsání pohledávek za zapsaným spolkem Bohatý sirotek. Jedná se o jednotky desítek tisíc korun. Pokud se případ otevře, může se sirotek stát rázem chudým.
Velká debata se vedla k poskytnutí investiční dotace na zpracování kompletní projektové dokumentace výstavby Sportovního centra mládeže Složiště pro SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. Jedná se o částku maximálně 3 000 000 Kč. Suma se odvíjí od předběžného rozpočtu stavební akce, který je stanoven na základě studie a podílu projektu na ceně stavby, tj. 5% ze 120 000 000 Kč. Celkem se jedná o 6 000 000 Kč. SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s., požaduje po městě částku ve výši 3.000.000 Kč. Podle informace, kterou mám budou požadovat zbývající 3 000 000 Kč po Jihočeském kraji. Zatím ale žádná oficiální žádost na kraj nedorazila. Důvodová zpráva byla dosti skoupá na informace. Museli jsme se moc ptát. Předložený materiál nebyl dobře zpracovaný. Nemohli jsme podpořit. Prošlo jen 25 hlasy. Není jisté, zda se nakonec postaví, protože investice stojí pouze na slibech vlády, respektive jejího předsedy.
Velkou radost mám z toho, že zastupitelstvo nakonec po velmi dlouhé rozpravě podpořilo dvě žádosti Tělocvičné jednoty Sokol České Budějovice. Jedná se o žádost o navýšení financování projektu „Rekonstrukce tribuny atletického stadionu“ a žádost o jednání k odkupu pozemku ve vlastnictví Sokola. Jinými slovy Sokol od města získá dalších 7 000 000 Kč na tribunu, která je v žalostném stavu. Pro bylo 33 zastupitelů. Sokol ještě potřebuje, aby ve čtvrtek 6. 9. 2018 krajští zastupitelé schválili zbývajících 7 000 000 Kč, které Sokol potřebuje k dofinancování akce. Jinak nová tribuna nebude a Sokol bude muset 19 000 000 Kč od státu vrátit. Doufám, že se tak nestane.
Schválili jsme 29 hlasy vypsání veřejné zakázky na zpracování projektu na akci Přeložka silnice II/156 a II/157, 3. etapa neboli tunel pod nádražím. Vzhledem k tomu, že se jedná o novou variantu s vyústěním tunelu v Průmyslové ulici, bude i nadále sloužit lávka pro pěší nad kolejištěm. Pokud by platila původní varianta s vyústěním do Dobrovodské ulice, musela by lávka pryč a nové bychom se nedočkali. To by byl pro Suché Vrbné problém, protože s pohybem chodců v tunelu se neuvažuje.
Vzali jsme na vědomí přehled finančního hospodaření města za 1. pololetí roku 2018. Skutečné čerpání investic za první pololetí tohoto roku je pouze 10,03% upraveného rozpočtu. To je způsobené dokončováním investičních akcí až ve druhé polovině roku a přesunem dotačních akcí do roku 2019. S koncem roku by mělo být číslo mnohem vyšší.
Opět, stejně jako v červnu, jsme nepodpořili majetkovou dispozici, která se sice tváří nevinně, nicméně je předstupněm toho, aby město s biskupstvím „vyhandlovalo“ městský dům v Kněžské ulici za pozemek pro plánovanou cyklostezku u Roudného. Stezka ano, ale ne za každou cenu a s biskupstvím by se mělo dále jednat. Neprošlo. Pro bylo jen 17 zastupitelů.
Podpořili jsme a bylo schváleno Memorandum o spolupráci mezi statutárním městem České Budějovice a Nadačním fondem Jihočeského divadla. Nadační fond Jihočeského divadla (NFJD) delší dobu spolupracuje se statutárním městem České Budějovice jakožto zřizovatelem Jihočeského divadla. Po schválení Strategického plánu města České Budějovice na období 2017 – 2027 nabízí NFJD možnost zajištění odborného poradenství pro studii proveditelnosti technického a provozního řešení nové budovy divadla. Smyslem studie bude ověření prostorových možností Mariánského náměstí a hmotných poměrů nové budovy divadla vzhledem k potřebám divadelního provozu.
Před osmou večerní jsme se rozloučili, ujistili se, že jsme spolu rádi byli, a rozešli se do svých domovů.
Příští zastupitelstvo už bude zasedat v jiném složení.