Na této stránce naleznete volební program Občanů pro Budějovice v několika variantách:
1) ke stažení v PDF
2) výběry nejdůležitějších bodů podle témat: celé město, doprava, senioři, mládež, rodiny, podnikání
3) plné znění programu
VOLEBNÍ PROGRAM KE STAŽENÍ (PDF)
Volební program pro město
Volební program – doprava
Volební program pro seniory
Volební program pro mládež
Volební program pro rodiny
Volební program pro podnikatele
KOMPLETNÍ VOLEBNÍ PROGRAM
České Budějovice, jaké chceme a jaké mohou být
průhledné
Město průhledně hospodařící bez korupce, řízené profesionálními úředníky, otevřené a sloužící občanům, rozvíjející se podle strategických koncepcí a ne náhlých rozhodnutí.
prosperující
Město plně využívající svůj potenciál cestovního ruchu i vědy, kultury a podnikatelské sféry. Město spolupracující s podnikateli, univerzitou, akademií věd, město s vyřešenou dopravou, kvalitní MHD a sítí cyklistických tras.
přívětivé
Město, kde se dobře žije, město kulturní, s širokou nabídkou zábavy, vzdělané, čisté, starající se kvalitně o starší či handicapované občany, bezpečné.
Naše zásady
Chceme sloužit občanům města a být důvěryhodnými správci svěřeného majetku. To je zásada, která shrnuje náš přístup ke komunální politice nejen pro léta 2010 až 2014. Budeme podporovat tvůrčí potenciál všech obyvatel města.
Do komunální politiky chceme vnést čerstvý vzduch. Na naší kandidátce Občané pro Budějovice jsou odborníci mnoha profesí. Jsme tým, který není na politice existenčně závislý. Práci v zastupitelstvu chápeme jako poslání.
Získáme-li od Vás mandát, budeme usilovně pracovat na tom, aby město, ve kterém žijeme, prosperovalo a nebylo v rukou lidí, kteří by je rádi považovali za svůj majetek.
Průhledné město
Rozvoj města musí být postavený na dlouhodobé koncepci, stabilním územním plánu, spolupráci s okolními obcemi, krajem, státem a dalšími organizacemi.
Občané se musejí podílet na všech zásadních rozhodnutích, musejí vědět, co se na radnici děje, jaké má plány. Komunikaci s občany chceme více otevřít a postavit ji ještě na vyšší úroveň – zavedeme konferenci o rozvoji města, studentské zastupitelstvo, senát seniorů.
Zastupitelé i úředníci musí profesionálně sloužit občanům. Veškeré rozhodování města bude průhledné a pod veřejnou kontrolou. Průhledné město nesmí zbytečně utrácet společné peníze. Kde to bude pro město výhodné, chceme, aby služby zajišťovaly soukromé firmy.
Jasná koncepce a dlouhodobá politika
Rozhodování na základě dlouhodobých a projednaných koncepcí, nikoliv ad hoc, podle okamžité situace. Každý občan by měl vědět, proč vedení města dělá jednotlivé dílčí kroky a s jakým cílem. Považujeme za významný slib daný voličům, že zásadní rozhodnutí o směřování města budou vycházet z dlouhodobých a s veřejností projednaných koncepčních materiálů.
Spolupráce s občany
Maximální účast obyvatel na rozhodování města nelze docílit uspořádáním jednoho povinného veřejného projednání k záměrům. Chceme, aby každý občan měl možnost položit vedení města otázku a získal na ni jasnou a jednoznačnou odpověď. Využijeme moderních technologií jako je internet k možnosti neanonymní diskuse občanů přímo s pracovníky města včetně primátora.
Konference o rozvoji města
Chceme naslouchat a komunikovat, a to nejen ve chvílích, kdy to vyžaduje legislativa, nebo kdy dojde situace do vyhroceného stavu. Každý rok uspořádáme „Konferenci o rozvoji města“, na které budeme pravidelně informovat občany o tom, co jsme ze svých cílů naplnili a co budeme konkrétního naplňovat v roce následujícím.
Studentský parlament
Studenti představují pro město velmi významnou část obyvatel. Chceme znát jejich názory a zřídíme proto „studentský parlament“, které se bude moci vyjadřovat ke každému koncepčnímu materiálu a přednášet vlastní návrhy. Vytvoříme program „České Budějovice, Vaše město“, v jehož rámci budou moci studenti předkládat vlastní návrhy na zlepšení života ve městě. Nejlepší studentský návrh získá podporu města a studenti jej budou moci realizovat.
Seniorský senát
Stejně jako názor mladých lidí a studentů považujeme za velmi důležité vyslyšet názory seniorů. Vytvoříme proto v návaznosti na uvedený „studentský parlament“ seniorský senát, který bude poradní sbor mladých lidí doplňovat a stejně tak se i vyjadřovat ke všem důležitým záležitostem ve městě.
Rozvoj založený na spolupráci s okolními obcemi
České Budějovice jsou spádovým centrem poskytujícím služby a zázemí pro okolní obce, tyto obce zase pro město tvoří zázemí pro bydlení, aktivní odpočinek a rekreaci. Vytvoříme pracovní skupinu se všemi spádovými obcemi, ve které budeme aktivně připravovat společné projekty a plány, jež zlepší naše společné soužití.
Kontrolovaný rozvoj území
Připravíme jasnou koncepci rozvoje ploch pro bydlení, podnikání a ostatní aktivity tak, aby občan jasně věděl, co se v které části města bude dít. Pro veškeré rozvojové lokality v rámci územního a regulačního plánu určíme povinnou vybavenost, kterou musejí developeři zajistit v případě budování bytů či obchodních ploch (např. infrastruktura, zastávky, mateřské školy, parkoviště, zeleň apod.), aby se předešlo následnému zatížení rozpočtu města potřebou vyvolaných investic.
U všech rozvojových ploch určených k bytové či komerční zástavbě bude město důsledně využívat veřejné soutěže, jejichž předmětem bude koncepční návrh využití území, vzhled a rozsah plánované zástavby. Veřejnost bude mít možnost vyjádřit se k předloženým soutěžním návrhům.
Chceme, aby město ani do budoucna nepřišlo o významné plochy zeleně a že budou i nadále sloužit veřejnému účelu – např. výstaviště, Stromovka, okolí řeky Vltavy, Sokolský ostrov apod.
Šetrná úprava územního plánu
Budeme bránit znehodnocování příměstské krajiny a nebudeme podporovat růst města za jeho přirozenou hranici, což je neekonomické z hlediska provozu města (náklady na komunikace, technické sítě, MHD apod.). Připravíme takové veřejné projednání, aby se do úpravy územního plánu mohl zapojit každý občan Českých Budějovic.
Průhlednost veřejných zakázek
Průhledné veřejné zakázky považujeme za samozřejmost. Nejsilnějším nástrojem ke zprůhlednění je maximum veřejných informací. Celý proces veřejné zakázky od zadávací dokumentace, rozhodovacích kritérií, průběhu výběrového řízení, členů komise, uzavřených smluv a jejich plnění až po vyúčtování bude veřejně dostupný na internetu.
Členové hodnotících komisí budou losováni a vyhodnocení zakázek může být vícenásobné, čímž se omezí prostor pro korupci.
Průhledné zakázky přispějí k významným úsporám městského rozpočtu – sníží se totiž možnost jejich předražování.
Elektronické zadávání veřejných zakázek
Budeme využívat moderní prvky, jako jsou internetové aukce představující transparentní formu výběrového řízení zakotvenou v zákoně o veřejných zakázkách. To přispěje k významné úspoře časových i finančních nákladů, omezení korupčního potenciálu na minimum a zvýšení důvěryhodnosti a upevnění vztahu s dodavateli.
Zavedeme internetové aukční síně – na speciální webové stránce v určený čas zájemci o zakázku snižují své ceny – tím se omezuje prostor pro korupci a zvyšuje se tlak na úspory.
Záměry veřejných zakázek
Budeme prosazovat zveřejňování informací o plánovaných investičních akcích. Nabídneme podnikatelům možnost se on-line zaregistrovat jako zájemce o zakázku a být pak později po vyhlášení soutěže magistrátem obeslán. Možnost firem přihlásit se jako zájemce o zakázku znemožňuje úředníkovi, který má zakázku na starosti, vyzývat k předložení nabídek stále dokola jednu skupinu firem.
Přehledné webové stránky města
Předěláme webové stránky města pro jednotlivé cílové skupiny (např. Občan, Turista, Podnikatel) a především zlepšíme jejich vyhledávací systém. Další elektronizací služeb městské správy umožníme občanům komunikaci z domova a ušetříme jejich čas, nervy i peníze.
Důrazná kontrola příjemců sociální pomoci
Zpřísníme kontrolu využití sociálních dávek vyplácených městem sociálně slabým občanům a dodržování povinností jejich příjemců. Prověříme jejich majetkové poměry, dohlédneme na školní docházku dětí a péči o ně, například kdo pro dávky přijede s luxusním autem a houfem dětí, které mají být ve škole, nedostane je. Využijeme možnosti veřejně prospěšné práce, kterou mohou být dávky podmíněny.
Budeme též usilovat o důsledný postih těch, kteří obecní byty obývají neoprávněně nebo porušují nájemní povinnosti, zejména neplatí nájemné.
Prosperující město
Bohaté, známé, úspěšné, kreativní, evropské. S mnoha podnikatelskými příležitostmi a nízkou nezaměstnaností. Aby naše město takové mohlo být, musí využít unikátních potenciálů, které má – svých řek, historie koněspřežky a vědeckých kapacit Jihočeské univerzity a Akademie věd.
K tomu ale potřebuje kvalitní dopravní spojení i kvalitní systém dopravy ve městě. Jsme pro dálnici, veřejnou dopravu, cyklostezky.
Chceme, aby město více využívalo svých potenciálů v cestovním ruchu.
Zlepšíme komunikaci a spolupráci s podnikateli. Chceme, aby se ve městě dařilo jak živnostníkům, tak inovativním firmám podnikajícím v moderních oborech.
Chceme z Českých Budějovic učinit hlavní město kreativního průmyslu v České republice. Chceme položit základní kameny budování kreativního města, které investuje do rozvoje, dokáže přilákat kreativní třídu, zvyšuje ekonomickou prosperitu regionu a investuje do výzkumu a vývoje.
Řízení města se musí těmto změnám přizpůsobit. Je třeba pracovat napříč profesemi. Nelze nechat umělce, aby si tvořili sami pro sebe, stejně tak nelze nechat politiky pracovat izolovaně. Musíme nalézt způsob, jak přemostit propast mezi jednotlivými komunitami, jejich potřebami, ambicemi a očekáváními.
Dálnice D3 a IV. železniční koridor
Absolutní a samozřejmou rozvojovou prioritou, která podmiňuje další rozvoj města, je dokončení dálnice D3 a IV. železničního koridoru. Stejně tak důležitý je městský okruh, který na dálnici navazuje, zejména pak zanádražní komunikace a do budoucna i propojení ulic Milady Horákové-Strakonické, Dobrovodská-Mánesova, silnice I/20 a Okružní a dalších částí.
Obchvat dopravu beze zbytku nevyřeší, pokud nebude doplněn systémem hromadné dopravy a cyklistické dopravy. Vybudováním záchytných parkovišť na obchvatu, napojených na MHD a síť cyklostezek, lze snížit vjezdy osobních aut do města (systém Park & Ride).
Veřejná doprava jako priorita v rámci mozaiky rozvoje města
Většinu neúnosné dopravní zátěže tvoří osobní automobily lidí dojíždějících do města za prací, nákupy či zábavou. Podpora dopravy, nabízející alternativu k osobním automobilům, je pro nás prioritou.
Město má nový plán organizace dopravy, automatickou dopravní ústřednu, moderní informační systém na zastávkách MHD a inteligentní automaticky řízené křižovatky. Díky tomu má nakročeno k moderním způsobům řešení dopravy ve městě.
Na to mohou navázat investice, které považujeme za prvořadé:
– zrychlení hromadné dopravy její preferencí na křižovatkách, mj. zřizováním vyhrazených multifunkčních jízdních pruhů (ve špičce preference MHD, mimo špičku parkování – kontrolu lze provádět automaticky pomocí kamer)
– vytvoření rychlobusů propojujících přímo sídliště Máj a Vltava s nádražím, příp. s místy, kde se koncentrují pracovní příležitosti (průmyslové zóny apod.)
– provedeme revizi stávajícího systému linek MHD (zlepšení dostupnosti zón zaměstnání, škol, nemocnice); udržíme minimálně jednu noční okružní linku za běžné jízdné a do úpravy jejího provozu zapojíme občany
– vzájemné provázání veřejné a cyklistické dopravy, jako je např. vybudování hlídaných kolostavů na autobusovém a vlakovém nádraží, případně v dalších klíčových lokalitách
– sloučením Dopravního podniku města České Budějovice a Teplárny České Budějovice do jedné firmy zajistíme financování MHD ze zisku teplárny namísto dotace od města, teplárna zase ušetří na daních
Cyklistická doprava
Další plnohodnotnou alternativou k automobilové dopravě je v rovinatých Českých Budějovicích cyklodoprava. Zrevidujeme dlouhodobý plán rozvoje cyklodopravy.
Vytvoříme přímé trasy ze sídlišť Vltava a Máj do centra města, k nádraží a do hlavních lokalit s koncentrací pracovních míst (průmyslové zóny, velké podniky). Tyto trasy musí být bezpečné, pokud možno přímé a doplněné o dostatečný počet kolostavů.
V rámci rekonstrukcí komunikací v centru budeme přednostně prosazovat preferenci cyklistické a pěší dopravy (např. samostatné pruhy pro cyklisty).
Budeme pokračovat v napojování přilehlých obcí pomocí cyklostezek (jako se nyní připravuje cyklostezka na Borek). Cyklostezku na Hlubokou není možné rozšiřovat donekonečna, cyklistům i bruslařům nabídneme nové trasy. Jako prioritu považujeme vybudování stezek podél Malše a podél Vltavy směrem na jih, čímž dojde k zpřístupnění dosud nevyužívaných rekreačních lokalit.
Pěší doprava
Úpravou prostoru mezi vlakovým nádražím, Lannovou třídou a autobusovým nádražím zvýšíme bezpečnost chodců. Zavedením pěší zóny v Kanovnické ulici zajistíme bezpečnou chůzi od nádraží a z Lannovy třídy až na náměstí.
Zklidnění dopravy a parkování v centru
Centrum města není a nemělo by být parkoviště. Jsme přesvědčeni, že mimo obyvatel a podnikatelů podnikajících v centru, případně handicapovaných osob, nemá žádné vozidlo důvod k vjezdu do historického centra. Vytvoříme systém kontroly vjezdu do centra, který toto umožní efektivně kontrolovat a regulovat, aktuální dopravní přehled bude na webu. Předěláme dopravní značení, aby bylo přehlednější a srozumitelnější pro návštěvníky města.
Dále zavedeme v centru systém zónových parkovacích ploch, který zajistí v širším centru dostatek parkovacích ploch pro residenty a zároveň zpoplatní parkování v centru tak, aby jej motoristé využívali jen ve výjimečných případech. Přesunutí aut do sousedních ulic zabráníme vybudováním nových parkovacích kapacit: parkovací domy, lepší využití parkoviště u Sportovní haly.
Součástí systému bude s podnikateli projednaný systém zásobování provozoven v předem určených časových intervalech mimo dopravní špičku. Aktivně se pokusíme využít evropských peněz pro zavádění moderních způsobů zásobování a založených na bázi spolupráce podnikatelů tak, aby více provozoven zásobovalo jedno vozidlo.
Dotace pouze na rozvojové projekty
Finanční prostředky ze strukturálních fondů budeme využívat výhradně na rozvojové aktivity s dlouhodobým přínosem a tam, kde šetří peníze města. Nepovažujeme za rozumné zmrazit všechny investice kromě dopravních, neboť rozvojové projekty vytvářejí potenciál pro prosperitu města i jeho obyvatel.
Koncepce cestovního ruchu, destinační management
Cestovní ruch je především podnikatelský obor, a tak je naprosto nutné bavit se o všech plánech a aktivitách s podnikateli v cestovním ruchu, službách, ale i obchodě. Město pomůže vytvořit podmínky k otevření památek a uspořádá více kulturních akcí pro obyvatele i návštěvníky, podnikatelé podle toho přizpůsobí svou nabídku. Aby se cestovní ruch stal jednou z klíčových aktivit rozvoje města, je třeba, aby turisté cíleně navštěvovali město na vícedenní pobyty a využívali produktových balíčků služeb.
Proto založíme destinační management cestovního ruchu města, který bude zajišťovat koordinaci aktivit v cestovním ruchu, motivovat podnikatele ke spolupráci a propojování služeb do jednotlivých balíčků produktů a služeb. Změníme způsob fungování odboru cestovního ruchu magistrátu města tak, aby i zde město plnilo zejména funkci koordinační a podpůrnou namísto přímého zasahování či suplování činnosti jiných.
Unikátní potenciály – strategická poloha, město a voda, koněspřežka
Unikátní potenciálem Českých Budějovic je sama jejich poloha uprostřed turisticky atraktivního regionu, s množstvím památek v okolí a s přírodou takřka za dveřmi. České Budějovice se musí pro turisty stát z města průjezdního městem cílovým, centrem oblasti zájmu o jihočeský region. Je proto nutné využít jedinečných turistických atraktivit, se kterými je město historicky spojeno.
Stát nám za dveřmi města buduje Vltavskou vodní cestu. Je jen na nás, jak tento potenciál využijeme. My jsme přesvědčeni, že pro úspěch je potřeba se aktivně přičinit, a proto v mezích finančních možností města uděláme maximum pro vybudování takové infrastruktury ve městě, která umožní využití Vltavské vodní cesty pro všechny obyvatele města. Otevřeme opětovně diskusi o tom jak a jakým způsobem využít potenciál Vltavy a Malše pro rozvoj města.
Dalšími úpravami například umožníme vodákům, kteří zatím končí v Boršově, dojet až do centra města i dále, podpoříme navazující podnikatelské aktivity, které potenciál Vltavy využívají, jako jsou např. půjčovny loděk, občerstvení apod.
Dalším takovým unikátem je koněspřežná dráha. Přehodnotíme koncept jejího využití a budeme dále pokračovat v přípravě investic, které z této památky vytvoří atraktivitu, která bude do Budějovic lákat návštěvníky z celé ČR i zahraničí.
Společná propagace, ale i kontrola
Pod vedením nově vytvořeného destinačního managementu města podpoříme vznik společné nabídky města a podnikatelů, která bude zaměřena na předem určené cílové skupiny a prezentaci města jako destinace která nabízí návštěvníkům dostatek atraktivit i pro vícedenní dovolenou.
Abychom přilákané návštěvníky neodradili, měli bychom se společně rovněž zaměřit na kontrolu dodržování standardů služeb v cestovním ruchu. Podpoříme proto zavedení systému propagace a kontroly kvality služeb postavené na systému společné propagace těch podnikatelů, kteří budou dohodnuté standardy dodržovat. Podpoříme soutěž o nejlepšího provozovatele služeb v cestovním ruchu včetně ocenění formou grantu na propagaci.
Živé město na vodě
V dnešní době není možné propagovat podobné turistické zajímavosti a památky pouze vytvořením muzea, propagace musí být aktivní, doplněná o zajímavé kulturní, sportovní či společenské akce. Abychom byli pro turisty zajímavým městem, musíme být „živým městem“, kde se neustále něco děje a které se má čím chlubit. Nechceme kopírovat různé městské slavnosti a festivaly, ale využít předností a zajímavostí Českých Budějovic.
Vytvoříme příspěvkový program na podporu aktivních spolků, sdružení a občanů k vytvoření letního „Živého města na vodě“. V rámci tohoto konceptu zavedeme Slavnosti koněspřežné dráhy a Slavnosti Město a voda.
Podpoříme vznik originálních nabídek, např. možnost prohlédnout si kulturní památky v noci, získat originální upomínkový certifikát za navštívení všech Budějovických věží apod.
Kreativní průmysl – nová příležitost
Kulturní a historický potenciál města pro rozvoj cestovního ruchu není jen příležitostí pro rozvoj služeb pro návštěvníky, ale též potenciálem, který je možno využít pro vznik nových perspektivních a dosud nerozšířených oborů, které by do města mohly přinést zajímavé a atraktivní pracovní příležitosti.
Jednou z těchto možností je v tzv. kreativní průmysl, který využívá zázemí kulturních aktivit, jako je film, divadlo, hudba, výtvarnictví, ale třeba i památková péče apod. pro rozvoj moderních odvětví, jako je design, počítačová grafika, programování her, architektura apod. Kulturní prostor je ze své podstaty inovativní. Dokáže proto vytvářet významné prostředí nejen pro umělecké aktivity a projekty, ale i pro oblast vzdělávání a podnikání.
Chceme, aby České Budějovice byly sebevědomým městem, které se nebojí klást si ambiciózní cíle a chceme využít těchto zkušeností a po vzoru Francie, Německa nebo Velké Británie, kde byly z průmyslových aglomerací vytvořeny atraktivní prostory pro umělecký život a trávení volného času, mnohdy s efektem velkého nárůstu cestovního ruchu.
Podpoříme v rámci možností města vznik konceptu rozvoje kreativního průmyslu a budeme ve spolupráci s partnery ve městě, ale i v zahraničí usilovat o nastartování realizace tohoto konceptu tak, aby se České Budějovice staly hlavním městem kreativního průmyslu v České republice.
Větší a aktivní spolupráce s podnikateli
Podnikatelé jsou pro nás partnery, kteří přinášejí městu pracovní příležitosti a rozvoj. Budeme organizovat pravidelná setkávání s podnikateli, na kterých budeme diskutovat aktuální problémy, ale i připravované rozvojové záměry města. Zajistíme v rámci odboru rozvoje města ustavení kontaktní osoby pro podnikatele, která bude hlavním prostředníkem podnikatelů v jejich komunikaci s městem. Samozřejmě počítáme s jejich zapojením do příprav koncepcí a dlouhodobých strategií.
Uzpůsobíme webové stránky města tak, aby obsahovaly přímou sekci pro podnikatele, na které budeme uveřejňovat všechny důležité informace a návody jak pro stávající, tak pro začínající podnikatele.
Společná zodpovědnost za řešení problémů
Chceme v rámci Budějovic podpořit systém moderní spolupráce s podnikatelským sektorem o nový prvek – partnerství, na jejímž základě se např. o úklid prostranství, údržbu zeleně, svoz odpadu apod. v dané lokalitě starají přímo dotčení podnikatelé (tzv. „business improvement districts“) a město jim na zajištění této služby přispívá stejnou částkou, kterou za úklid platilo před uzavřením dané dohody.
Inovace jako základ prosperity
Chceme, aby podnikání ve městě více využívalo unikátní potenciál, který nabízejí vysoké školy a výzkumná pracoviště ve městě a jeho okolí. Podpoříme proto aktivnější spolupráci a komunikaci mezi vysokými školami, pracovišti Akademie věd ČR a podnikatelským sektorem. Budeme usilovat o větší zapojení města do aktivit, které směřují k vytvoření systému pro podporu inovací, vědy a výzkumu ve městě a budeme z pozice města prosazovat takové nastavení systému, které bude efektivní a přínosné právě pro rozvoj podnikání ve městě.
Podpoříme zájem mládeže o vědecké obory
Rozšíříme grantový systém na podporu projektů přibližujících práci vědeckých týmů na Jihočeské univerzitě a Akademii věd studentům středních škol. Navýšením finančních prostředků a působnosti Nadace města pro vzdělávání a vědu podpoříme tradici „Dnů vědy a techniky“ v Českých Budějovicích.
Podpoříme projekty umožňující studentům vstupovat přímo na půdu výzkumných ústavu a univerzity a seznamovat se prací na současných úkolech českobudějovické vědy, v řadě případů srovnatelných se světovou vědeckou špičkou. Jediným nákladem je vytvoření pravidel nového grantového systému a vyčlenění peněz z rozpočtu města na tuto podporu.
Podpora praxe u absolventů technických a řemeslných oborů
Obnovíme pracovní skupinu Rady pro rozvoj lidských zdrojů (letos zrušený orgán Jihočeského kraje) zaměřenou na město České Budějovice. Zefektivníme komunikaci mezi školami a učilišti a potřebami místních malých a středních podniků. Díky vhodně zacíleným praxím v podnicích mohou posléze absolventi snáze najít práci či si založit vlastní živnost (praxe lze financovat z fondů EU přes úřad práce).
Přívětivé město
Základem přívětivého města musí být snaha a iniciativa každého občana. Ať se jedná o čistotu, veřejné služby včetně sociálních, kulturu, sport či jinou zábavu. Jsme přesvědčeni, že kvalita života by měla být naplněna tak, aby se v Českých Budějovicích občané měli kde sportovně a kulturně vyžít, měli dodatek prostoru pro volné aktivity a cítili se bezpečně a zároveň měli zajištěné služby, pokud se ocitnou v nepříznivé situaci nebo jsou zdravotně či věkově znevýhodněni. V oblasti sociální upřednostňujeme domácí péči před ústavní.
Podporujeme kulturní dění, zajistíme zázemí pro jednotlivé spolky účelovými i provozními dotacemi na základě transparentních grantových řízení. Kulturu vnímáme jako základní platformu pro kreativní průmysl. Jihočeská metropole je jedinečným místem s bohatou kulturní tradicí, které se však takto nechová a našim cílem je změna. V oblasti sportu podporujeme zejména amatérský sport. Chceme, aby odpovědnost za kvalitu životního prostředí nesl občan, vlastník a podnikatel. Úlohu obce vidíme především v oblasti kontrolní a organizační.
Podpora kulturních projektů, památky
Budeme podporovat především ty kulturní projekty, jejichž realizátoři budou schopni předložit studii proveditelnosti a reálnou kalkulaci provozních nákladů zařízení včetně garance zajištění finančních prostředků na výstavbu a provoz zařízení nebo realizaci projektu. Granty od města nemají sloužit k živobytí organizátorů, ale podpoře nových originálních projektů a rozvoji kultury.
Ochranu architektonického dědictví a péči o památky považujeme za samozřejmou povinnost města, které si chce uchovat svůj jedinečný historický ráz a reprezentativnost.
Zachování čtyřsouborového divadla a vyřešení jeho dostatečného financování
Jihočeské divadlo v současné době prožívá jeden z vrcholů své dosavadní historie a všemi svými čtyřmi soubory je reprezentativní kulturní institucí nejen pro město České Budějovice, ale pro celý Jihočeský kraj. V některých aspektech je schopno plnit i funkci kulturní reprezentace České republiky. Pro udržení této kvality a další vývoj je třeba najít konsensus modelu financování Jihočeského divadla a Jihočeské filharmonie ve spolupráci s hejtmanstvím Jihočeského kraje.
Rekonstrukce historické budovy Jihočeského divadla
Rekonstrukce je třeba z důvodů napravení zásadních chyb z poslední přestavby divadla v hledištní části, zvýšení kapacity hlediště i z ekonomických důvodů, vyřešení problému restituované části divadla, který kdykoli může zásadně zkomplikovat provoz Jihočeského divadla.
Dům kultury Slávie
Stavební úpravou kulturního domu Slávie podle původních plánů můžeme vytvořit podmínky pro plnohodnotné umělecké využití této výjimečné stavby jako hudebního a spolkového domu. Sídlo by zde mohly najít také folklórní soubory a spolky nebo loutkohra Jihočeského divadla. Finanční prostředky potřebné pro rekonstrukci Slavie chceme zajistit prodejem další nemovitosti v majetku města – například pouze zčásti využitého Domu umění (Galerii současného umění najdeme nový prostor, nebudeme ji rušit).
Kulturní a společenský život na veřejných prostranstvích
Zeleň v centru města je unikát, který většina měst nemá. Chceme, aby zůstala zachována a ještě více sloužila lidem – podpoříme pořádání kulturních a společenských akcí v městských parcích, na náměstí, nádvoří a dalších míst navržených veřejností.
Zajistíme, aby padlo definitivní rozhodnutí o budoucí podobě okolí letního kina, Sokolského ostrova a okolí Sportovní haly s prioritní podporou využití těchto míst pro sport a rekreaci.
Rekreační zóny podél řek
Využijeme nové možnosti, kterou nabídla protipovodňová opatření ve městě a vytvoříme z okolí Vltavy novou rekreační zónu pro obyvatele města. Abychom toho dosáhli, uzpůsobíme ve spolupráci s Povodím Vltavy, s.p., vybrané plochy v okolí Vltavy pro sport a rekreaci, zajistíme zde vznik zázemí, jako jsou sociální zařízení, dovybavíme tyto plochy dostatkem košů na odpadky a další potřebné infrastruktury a podpoříme podnikatele k provozování stánků s občerstvením; zaměříme se i na ostatní rekreační lokality (např. okolí Malše)
Sportoviště pro mládež
Vybudujeme nové sportoviště zaměřené na outdoorové sporty, zacílené především na mládež, ale svou nabídkou vhodné i pro další sportovce včetně rodin s dětmi. Využijeme zajímavé nápady z konceptu Freetime parku Stromovka, který se od svého vzniku přežil a jehož realizace se ukázala příliš nákladnou.
Čisté město – každý si zamete před svým prahem
Kvalitu a kulturu života dotváří i prostředí. Základní čistotu zajistí město, v rámci možností zvýšíme intenzitu údržby. Čisté město je ale zodpovědností všech jeho obyvatel – každému na něm musí záležet. Pocit, že „se postará někdo jiný“ patří do minulých dob. Znečišťování budeme tvrdě postihovat, zřídíme jednotné kontaktní místo (telefon, webové rozhraní), kam budou moci občané okamžitě hlásit nepořádek, aby mohl být rychle odklizen (skládka plodí větší skládku…).
Chceme ve vybraných lokalitách vytvořit motivační program, který bude fungovat na principu „každý si zamete před svým prahem“ – jednotlivá místa budou svěřena komunitě místních obyvatel, které v údržbě podpoří město.
Nezaměstnaní mohou přispět při udržování čistoty v ulicích a veřejných prostranstvích, ke zlepšování životního prostředí pomocí výsadby a údržby zeleně. Díky veřejně prospěšným pracím nežijí pouze ze sociálních dávek a uchovávají si pracovní i sociální návyky.
Důsledné postihy pro neukázněné majitele psů. Větším množství košů na odpadky a stojany se sáčky usnadníme likvidaci psího odpadu zodpovědným majitelům.
Městská policie – represe musí být až na druhém místě
Naším cílem je zajistit občanům ochranu jejich života, zdraví a majetku. Důležitou roli hraje prevence, zejména aktivní přítomnost strážníků v ulicích. Represe je až na druhém místě.
Zvýšíme bezpečnost dětí a mládeže při cestě do školy jištěním přechodů pro chodce a dohledem hlídek městské policie u škol a s pomocí aktivních seniorů.
Zkvalitníme obsah internetových stránek MP ČB a přiblížíme tak práci strážníků a jejich výsledky občanům, využitím internetu zlepšíme komunikaci s občany.
Velkou pozornost budeme věnovat preventivním programům zaměřeným na školy, do nejrizikovějších oblastí a na sociálně nepřizpůsobivou mládež. Připravíme preventivní programy pro seniory, díky nimž přestanou být snadnou kořistí pro kriminální živly.
Místní znalost strážníků
Místní znalost strážníků považujeme za základ jejich úspěšné práce. Obnovíme obvody zavedené v roce 2007 a zrušené v roce 2010. Kromě toho půjdeme ještě dál: vybrané lokality dostanou „svého“ strážníka – Stromovka, Sady, náměstí, Krajinská, Lannova. Při potírání kriminality se zaměříme na vytipované lokality, ve kterých dochází k častému vykrádání vozidel a nárůstu jiné trestné činnosti, jako je např. okolí heren a barů s nepřetržitým provozem.
Terénní (domácí) sociální služby
Upřednostňujeme domácí péči před stěhováním soběstačných občanů do specializovaných zařízení. Budeme proto podporovat terénní sociální služby a odlehčovací služby. Klienti díky nim nemusejí být vytrženi z prostředí, na něž jsou zvyklí, pro město je podpora těchto služeb úspornější než budování nových domovů pro seniory.
Stejně tak budeme podporovat organizace poskytující nejrůznější služby seniorům či zdravotně postiženým nebo drogově závislým. Podpora však bude podmíněna efektivitou vynaložených nákladů vhodným zacílením s dostatečnou poptávkou po službě.
Podpoříme vznik specializovaných lůžek pro individuální péči o seniory s velmi těžkou závislostí na vysoce profesionální péči (Alzheimerova choroba).
I nadále budeme přispívat na provoz hospicu v Prachaticích, který je jediným zařízení svého druhu v jihočeském regionu a dostatečně pokrývá poptávku po těchto službách i pro občany Českých Budějovic. Podpoříme i domácí hospicovou péči.
Bytová politika pro obyvatele města
Jsme pro postupnou liberalizaci nájemného, provázenou opatřeními na cílenou podporu sociálně potřebných občanů. Budeme zároveň dbát na to, aby si město zachovalo současný bytový fond potřebný k plnění svých funkcí.
Pokusíme se dostatečnou nabídkou bytů umožnit návrat českobudějovických absolventů škol v jiných městech do rodného města, resp. v Budějovicích udržet absolventy zdejších škol.
Zelenější a přívětivější sídliště
Budeme pokračovat v revitalizaci panelových sídlišť, zejm. Máje a Vltavy s cílem obohatit tamní zeleň, zajistit dostatečnou kapacitu parkovacích míst (na Máji výstavbou parkovacího domu). Zapojení veřejnosti do projednání projektů považujeme za samozřejmost.
Snadnější návrat mladých rodičů s dětmi do práce
Budování nových mateřských škol je velice nákladné, proto ve spolupráci s místními podniky, soukromníky a neziskovými organizacemi zvýšíme a zpestříme nabídku předškolní péče. Podpoříme vznik firemních školek.
Rodičům, kteří umístí své dítě do mini-školek, které splní požadovaný standard a kvalitu služeb, poskytneme finanční příspěvek ve stejné výši, jakým město přispívá na dítě ve vlastních zařízeních.