Koncertní síň by měla dostat nový kabát
Přes třicet šest milionů korun bude stát rekonstrukce koncertního sálu Otakara Jeremiáše Jihočeské filharmonie. Krajští radní schválili koncem dubna vypsání veřejné zakázky a modernizace by měla začít už v červenci. Hotovo má být příští rok v únoru. Jeviště v koncertním sálu se dočká nové konstrukce i podlahy. Projekt také počítá s tím, že se úplně zruší boční balkon a čelní balkon bude zredukován pouze na jednu řadu míst. Místnost bude vybavena novými akustickými panely, požární signalizací i kamerovým systémem. Může se však přihodit, že díky úsporným opatřením nebude nakonec nic.
Městský web v novém kabátě
Webové stránky města České Budějovice www.c-budejovice.cz se v úterý 5. května 2020 po 14 letech proměnily. Změny se týkají nejen celkové grafiky stránek. Nově i schopnosti zobrazit obsah přizpůsobený rozlišení každého zařízení. Ať už bude na web návštěvník přistupovat z mobilního telefonu, tabletu, nebo počítače, jeho obsah se vždy přizpůsobí a tím bude přehledný a obsluha více intuitivní. Novou podobu webu, která se umí přizpůsobit různým prohlížečům, vytvořili pracovníci magistrátu ve spolupráci s externí společností a grafikem. Takto upravený web bude ještě po určitou dobu přebírat obsahovou náplň i vnitřní strukturu webových stránek původních, v následujících měsících ale postupně dojde k dalším úpravám obsahu i položek celého menu, které webové stránky ještě více zpřehlední. Měsíčně webové stránky města navštíví okolo 45 tisíc uživatelů, v letošním březnu to bylo dokonce 60 tisíc návštěvníků. Nejčastěji vyhledávané jsou informace o volných pracovních místech na magistrátu, o cestovních dokladech, řidičských a občanských průkazech. Pravidelně lidé sledují i úřední desku, stránky jednotlivých odborů, ale také webové kamery nebo psí útulek. Občany hojně využívanou funkcí je i denní zasílání aktualit a zpráv na e-mail přihlášeného odběratele. Zejména řidičům pak slouží inovovaný portál Dopravní omezení ve městě, který je přístupný z hlavní stánky městského webu a shrnuje na jednom místě informace o důležitých dopravních uzavírkách ve městě.
Vltavská cyklostezka má od státu zelenou!
Projekt Vltavská cyklostezka, při němž by v příštích pěti letech měla vzniknout téměř 189 kilometrů dlouhá cyklostezka z Nové Pece na Šumavě až k soutoku Vltavy a Lužnice, podpoří většinově stát. Náklady přesahují miliardu korun, většinu uhradí ministerstvo dopravy. O tom, že stát zaplatí většinu nákladů, rozhodla koncem dubna Centrální komise ministerstva dopravy. Vltavská cyklostezka by měla stát 1,2 miliardy korun včetně DPH. Stezka už vzniká, zahrnuje i části, které jsou vybudované. Některé obce své části postavily, některé projektují. Kraj jedná o tom, že by se stezka napojila na cyklotrasy v Německu a Rakousku. Vltavská cyklostezka zpřístupní pro cykloturisty zajímavosti, jako jsou Rožmberk nad Vltavou, Vyšší Brod či Zlatá Koruna. Snad přispěje i k bezpečnému dojíždění do škol nebo do práce. Zatím existuje studie, která dělí úseky do sedmi etap. Kvůli cyklostezce vzniklo loni i memorandum o spolupráci, jež uzavřel Jihočeský kraj a 21 měst (včetně Českých Budějovic) a obcí.
Nová cyklostezka mezi Roudným a Budějovicemi
Dobrá zpráva pro cyklisty z Českých Budějovic a okolí. Na oblíbené trase z Roudného do krajského města se brzy budou moci vyhnout buď rušné Plavské silnici, nebo stezce podél Malše, kterou lidé hojně využívají pro pěší výlety. Zástupcům radnice se po letech podařilo získat potřebné pozemky, a tak může vzniknout nová samostatná cesta, jež povede podél vozovky. Kupní smlouva je od minulého týdne na katastru. Město získalo potřebných 7 300 metrů čtverečních většinou orné půdy za více než 4,1 milionu korun. Prodala jim je Římskokatolická farnost – děkanství u kostela sv. Mikuláše v Budějovicích. Stavba může začít ještě do konce jara nebo v létě a hotovo má být ještě letos. Původně ji měli budovat už před pěti lety, ale právě majetkové komplikace vše hodně oddálily. Došlo i k úpravě projektu, nejdříve měla vést stezka blíže u levého břehu řeky, nakonec bude kopírovat silnici. Pro lepší cyklo v ČB to chce ale ještě více přitlačit na pilu.
Zápisy do škol
České Budějovice nabídnou od září v prvních třídách základních škol 1150 míst. Je to stejně jako v současném školním roce. Magistrát registroval u zápisů do prvních tříd 1042 žádostí. V posledních letech bývá pravidelně větší poptávka po základních školách Matice školské, Grünwaldova nebo Pohůrecká. Od září bude nově otevřena základní škola v satelitní obci Srubec, která je nejblíž Pohůrecké. Taky jsem slyšel, že řada rodičů preferuje Pohůreckou a tak udělají vše pro to, aby je tam dostali. O Pohůreckou by měl být nižší zájem než v minulých letech, protože většina rodin ze Srubce dříve chtěla pro své děti Pohůreckou školu. Město od roku 2018 využívá elektronickou registraci pro zápis. Díky tomu je přehled o duplicitě, kdy rodiče zaregistrují své dítě na dvě základní školy. Další krůček k digitalizaci veřejné správy. Smutné, že musel do Česka přijít COVID, abychom se digitalizací začali seriozněji zabývat.
Novinky z „kanálu“ v Českém Vrbném
Do nových prostor přesune tradiční a oblíbená „hospoda na kanále“, kterou navštěvují i ti, kteří okolo areálu jen po stezce na Hlubokou na kole nebo na bruslích projíždějí. V roce 2022 by se měl v českobudějovickém areálu uskutečnit závod juniorského ME. „Do té doby, a máme to v plánu, bychom chtěli stihnout vylepšit zázemí kempu. Chceme zmodernizovat sprchy, sociální zázemí pro veřejnost. Uvidíme, jak na tom budeme ekonomicky, Plány, které už jsme měli na docela dobré cestě, se zhroutily, chystají se tu ještě hodně veliké změny,“ dodal předseda českobudějovického klubu Jakub Prüher. Na obnovu areálu přispělo město i kraj.
S pozdravem
Ivo Moravec