Osmnáct dnů před zahájením komunálních a senátních voleb přinášíme další ohlédnutí předsedy HOPB Ivo Moravce za událostmi, které zaznamenala česká média.
Předvolební kampaň se blíží k závěrečné cílové rovince. Billboardy jsou po celé republice plné zajímavých sdělení. Navštívil jsem během víkendu naše město měst. Na Praze 1 jeden z kandidátů na plachtě oznamuje, že Praha 1 nepatří turistům a opilcům, ale místním. Kam zařadit místního opilce?
Zanedlouho už to bude rok od parlamentních voleb. Máme vládu bez ministra zahraničí, reforma školství se zcvrkává na úpravu pamlskové vyhlášky a nepřijmeme padesát sirotků ze Sýrie. Pozitivní je, že podle Catch Up Indexu 2017 jsme společně s Estonskem a Slovinskem hodnoceni jako tři nejlepší z nových zemí EU v dohánění těch vyspělých. Na paměti mějme, že z čela na chvost to není zas tak daleko. Až uvidíme v tunelu červená koncová světla posledního vlaku, bude už pozdě.
12. září uplynulo 50 let od smrti Ryszarda Siwiece. 8. září 1968 se zapálil na Stadionu Desetiletí ve Varšavě na protest proti invazi do Československa. Na stadionu rozhodil letáky a zakřičel: „Protestuji!“. Čtyři dny umíral v nemocnici. Bojoval proti fašismu i komunismu. Před smrtí prohlásil: „Necítím žádnou bolest a necítil jsem žádnou bolest po celou dobu. Bolí mě jen obě ruce,
levá, kterou člověk v tomto zřízení má na skládání falešných přísah, i pravá – ta je na podávání ruky těm, jimž člověk tu falešnou přísahu složil.“ Jeho dcera řekla, že její táta byl nesnesitelně slušným a zásadovým člověkem.
V reakci na námi nastolené téma, že správa města musí blíže lidem, se z kouta ozvalo, že to „zavání trafikama“. Mně se zase zdá, že někdo podle sebe soudí jiné.
Máme slib, že dálnice u hranic s Rakouskem bude v roce 2023. Pokud vše poběží dosavadním tempem a v zajetých kolejích, tak nebude.
Otáčivé hlediště v Českém Krumlově se dotočilo. Naštěstí jen pro uplynulou letní sezónu. Točna baví lidi už šedesát let. A doufám, že dalších šedesát ještě bude. Opět jsem zaslechl, že by se točna mohla přesunout mimo Krumlov, třeba do Budějovic, a bylo by prý po problémech. Přeji si, aby zdravý rozum zvítězil a otáčivé hlediště zůstalo tam, kam patří.
Waldorfské lyceum konečně otevřeno. Jeho vznik měl podporu kraje i města. Brzdou bylo ministerstvo školství. Děti z Budějovic i okolí už nebudou muset po absolvování waldorfské základní školy přes půl republiky do lycea, aby mohly pokračovat v alternativním vzdělávání.
Hospic v Českých Budějovicích je opět po posledním jednání krajského zastupitelstva téma debat. Podporovat bychom měli zejména domácí hospicovou péči. Lidé si přejí před odchodem z tohoto světa být doma mezi svými blízkými. Pozemek pro stavbu případného kamenného hospice v Budějovicích je blokován a nikdo jej nezcizí.
Hledá se náhradní trasa pro autobusovou linku číslo 24 do centra města. Policie doporučuje vést trasu ulicí Karla IV. Já si stále víc a víc myslím, že by konečná mohla být Na Sadech. Na náměstí kousek a na výběr mnoho navazujících spojů.
Cyklisté na chodník nepatří. To byl nadpis jednoho novinového článku. Pokud je chodník hojně využívaný chodci, tak to platí. Jestliže je však chodník liduprostý, pak mám za to, že by tam ohleduplný člověk na kole jet mohl. Zejména když nemá náhradní trasu a po silnici by to bylo nebezpečné.
Během Dne evropského dědictví jsme mohli na jinak nepřístupná místa, jako jsou například kostel na Palackém náměstí, bývalý vodojem u vodárenské věže nebo Sokolovna. Kéž bychom se také častěji mohli podívat a odpočinout si v Biskupské zahradě. Jistě by se našla cesta, jak tento krásný zelený ostrov lidem zpřístupnit a přitom nezničit.
Díky pracovitým a obětavým lidem z Kecenické iniciativy si i v Kněžských Dvorech připomeneme 100 LET REPUBLIKY. V Tyršově sadu bude ve čtvrtek 20. 9. 2018 v 15.30 odhalena busta Tomáše Garrigue Masaryka. Každodenní mravenčí práce nese ovoce.