Současné vedení českobudějovické radnice opět přichází s nedomyšleným nápadem, který nemá u hnutí Občané pro Budějovice šanci na podporu. Tentokrát se jedná o zřízení takzvaných bezdoplatkových zón, které by měly město zbavit sociálně nepřizpůsobivých a zamezit zneužívání doplatku na bydlení, jenž je jednou z dávek pomoci v hmotné nouzi.
„Už na podzim minulého roku se uskutečnilo jednání, na kterém radní Michal Kohn (ANO) přišel s nápadem zřídit v Budějovicích bezdoplatkové zóny. Jde o opatření, které neřeší jednotlivce, nýbrž postihuje všechny v dané lokalitě. Zásadním problémem je zejména to, že vedení města nemá vůbec domyšlené, jak by v nedoplatkových zónách řešilo kritickou situaci těch spořádaných občanů, jejichž nárok na doplatek na bydlení je opodstatněný. A vrcholem všeho je záměr vyhlásit tyto zóny mimo jiné i v lokalitách, kde tyto dávky vypláceny vůbec nejsou, jako je například okolí hotelu Grand,“ upozornil českobudějovický zastupitel Tomáš Chovanec (HOPB).
Nárok na doplatek na bydlení mají lidé, kterým i po pobírání příspěvku na bydlení a na živobytí nezbude při zaplacení nákladů za bydlení alespoň částka na živobytí. Týká se to i těch, kteří na příspěvky na živobytí a bydlení nárok nemají. Na těchto dávkách ale často bohatnou „obchodníci s chudobou“, tedy spekulanti provozující ubytování pro sociálně slabé a vyloučené. Známé jsou příklady zejména z Ústeckého a Moravskoslezského kraje, kde pochybní podnikatelé pronajímají neutěšené byty a pokoje na ubytovnách za nesmyslně přemrštěné částky zejména lidem, které by s největší pravděpodobností nikde jinde neubytovali. Tomu měla zamezit novela zákona o pomoci v hmotné nouzi z roku 2017, která umožňuje obcím vymezit na svém území oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, v nichž úřady práce nebudou novým žadatelům vyplácet doplatky na bydlení.
„Slabinou úvahy zřídit bezdoplatkové zóny i v našem městě, kde naštěstí nelze mluvit o nějakých ghettech sociálně nepřizpůsobivých občanů, je právě ta skutečnost, že řeší pouze nové osoby, které by chtěly přijít do města nebo v něm migrovat. V podmínkách Budějovic, kde město dodnes nemá svou ubytovnu, by tak šlo o další represivní opatření s dopadem i na skutečně potřebné lidi, jako jsou třeba matky s dětmi nebo senioři. Není asi žádným překvapením, že toto nové ustanovení zákona napadla skupina senátorů u Ústavního soudu, takže by bylo na místě počkat na jeho verdikt. Vyhlásit bezdoplatkové zóny a myslet si, že tím jsou veškeré problémy zažehnány, je tedy v tuto chvíli více než naivní. Vedení města by raději mělo klást větší důraz na činnost městské policie, aby využívala svých kompetencí pro zavádění pořádku tam, kde je to třeba,“ dodal Tomáš Chovanec.