Jak by dnes vypadal Jihočeský kraj, pokud by do něj v uplynulých letech neproudily evropské dotace dosahující až k miliardám korun? Na tuto otázku odpovídá v dnešním vydání MF Dnes.
Krajské město od vstupu do Evropské unie zpracovalo projekty s celkovým rozpočtem téměř dvě miliardy korun. „Na tyto projekty se podařilo získat dotaci z EU ve výši téměř 1,2 miliardy. K tomu je třeba zmínit navíc ještě 290 milionů, které získal dopravní podnik na nákup nízkoemisních a bezemisních vozů,“ upozornil náměstek primátora Juraj Thoma (HOPB).
Vyzdvihl tři takzvané Integrované plány rozvoje města (Levý břeh, Sídliště Máj a Tematický), na které se podařilo získat dotaci 616 milionů korun. Samotná proměna sídliště Máj stála 281 milionů, z toho 179 milionů šlo z dotačních titulů. Dostalo se na obnovu zeleně, přibyla dětská hřiště, vznikly cyklostezky a podobně. Thoma připomněl i další místa, kam putovaly evropské peníze. Bylo to například Pražské předměstí a obnova ulic včetně kanalizací.
Na Máji se také za výrazného přispění dotace podařilo postavit komunitní centrum. „Další investice na území města šly přes kraj a přes ministerstva,“ upozornil Thoma. Myslel tím například budějovickou zanádražní komunikaci, která pomohla dopravě ve městě a ulehčila Nádražní ulici.
„Zásadní také je, že šly miliony do našich nemocnic. Díky tomu se podařilo nakoupit celou řadu moderních přístrojů a zařízení, magnetické rezonance, CT, mohli jsme obnovit celé budovy nebo nechat dělat různé přístavby,“ dodal krajský radní Antonín Krák, který má na starosti administraci grantů z Evropské unie. Jednou z takových akcí byla výstavba dětského pavilonu v budějovické nemocnici, na který se podařilo prostřednictvím operačního programu ROP NUTS II Jihozápad získat téměř 219 milionů korun. Krák dále zmínil Zoo Hluboká, která rovněž čerpala evropské peníze na proměnu areálu a lepší zázemí zvířat. „Dařilo se také zateplovat školy a ve velkém opravovat silnice II. a III. třídy napříč krajem,“ doplnil radní.
Správa a údržba silnic tak třeba v roce 2015 čerpala z Regionálního operačního programu 104,5 milionu korun. A Jihočeský kraj pak v devíti balíčcích postupně získával na opravy komunikací sumy od 43 až po 295 milionů korun. Už lety zaprášená je třeba stavba nové silnice z Husince do Bělče na Prachaticku, která zkrátila a zrychlila jízdu řidičům. Tam putovalo z operačního programu úctyhodných 273,5 milionu korun.
Přes ROP Jihozápad už dnes peníze do projektů neputují, nahradil ho IROP. Je také zajímavé sledovat, jak se v posledních pěti letech daří čerpat peníze obcím a městům napříč krajem. Stále mají možnost získat stovky milionů. Přesto téměř tři čtvrtě jihočeských obcí od roku 2014 žádnou evropskou dotaci nedostaly. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala společnost G-Project, jež se zabývá dotačním poradenstvím. Využila data ministerstva pro místní rozvoj a sledovala výsledky z programovacího období EU 2014-2020.
—
Výběr investic z fondů EU:
- Pavilon dětského oddělení Nemocnice ČB: dotace 219 mil. Kč
- Proměna sídliště Máj: dotace 179 mil. Kč
- Komunitní centrum ČB: dotace 45 mil. Kč.
- Rekonstrukce letní plovárny ČB: dotace 44,5 mil. Kč
- Modernizace železničních vozidel: dotace 156,5 mil. Kč
- Nákup 14 trolejbusů pro Budějovice: dotace 60 mil. Kč
- Modernizace komunikací II. a III. třídy v roce 2015: dotace 295 mil. Kč.
—
MF Dnes (číslo 99), regionální mutace Jižní Čechy
Datum vydání: 29.4.2019
Autor: Lukáš Marek
Redakčně zkráceno (HOPB)