Veškeré snahy o přívětivost města tak, jak deklarovalo hnutí Občané pro Budějovice již ve svém volebním programu, se neobejdou bez zabezpečení veřejného pořádku. Právě ten by měla posílit nová vyhláška o ochraně veřejného pořádku, veřejné zeleně a čistoty veřejných prostranství, která v Českých Budějovicích bude platit od 8. července.
Obecně závazná vyhláška zakazuje na všech veřejných prostranstvích města nabízení a poskytování sexuálních služeb a výrazně omezuje žebrání i požívání alkoholických nápojů.
„O tom, že prostituce do ulic nepatří a je to zcela v rozporu s dobrými mravy, nemůže být pochyb. Nechceme rovněž, aby obyvatelé města i turisté byli obtěžováni žebráním, a proto vyhláška zakazuje žebrání v celé městské památkové rezervaci a v dalších vymezených lokalitách, jako například na Lannově třídě, Mariánském a Palackého náměstí, na českobudějovických sídlištích a ve vybraných městských parcích. Reagovali jsme rovněž na četná upozornění, že veřejné popíjení alkoholu obtěžuje kolemjdoucí také nadměrným hlukem. Do vyhlášky jsme proto zakotvili místa, kde je to nepřípustné a městská policie má právo při porušení zákazu takové osoby odtud vykazovat, případně je pokutovat,“ řekl českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Veřejné požívání alkoholu se tak stává nepřípustné nejen tam, kde je zakázané žebrání, ale například i v okolí zastávek MHD, dětských hřišť a otevřených sportovišť nebo školských, zdravotnických a sociálních zařízení.
Jasná pravidla vyhláška stanovuje rovněž pro používání zábavní pyrotechniky, pořádání hudebních produkcí, ochranu veřejné zeleně a v neposlední řadě i spalování suchých rostlinných materiálů.
„Dosavadní vyhláška o ochraně veřejného pořádku z roku 2006 byla příliš benevolentní, a proto se naše město stalo i oblíbenou destinací lidí bez domova. Vedení města muselo reagovat na současné problémy, které přinesla doba. Neznamená to ale, že by se zákaz žebrání vztahoval i na pouliční umělecké produkce či vybírání peněz při posledním zvonění maturantů. Stejně tak nikdo nebude zakazovat třeba piknik s lahví vína ve Stromovce. Omezení pro pití alkoholu se netýká ani organizovaných společenských akcí ve veřejném prostoru, předzahrádek a podobných míst. Také zákaz používání zábavní pyrotechniky zcela logicky neplatí ve dnech 5. a 6. prosince a na Silvestra a Nový rok, přičemž i jindy lze povolit výjimku se souhlasem rady města. Šlo nám především o to, aby se naši obyvatelé cítili ve městě bezpečněji a městská policie měla při porušování veřejného pořádku větší pravomoc rázně zakročit. Dosud mohli městští strážníci provinilce legitimovat, popřípadě pokutovat, což se míjelo účinkem. Teď je budou moci z místa vykázat, a to veřejnost jistě přivítá,“ zdůraznil Juraj Thoma.