Milí přátelé, máme pro vás jako vždy detailní report z dalšího jednání zastupitelstva města. To se sešlo v pondělí 8. února ve sportovní hale. Vybíráme to nejdůležitější, záznam celého jednání najdete na YouTube kanálu města, zápis najdete do pár dní na webu města.
Veškeré materiály přesně tak, jak je mají na stole sami zastupitelé, najdete na stránkách města: www.c-budejovice.cz/zasedani-zastupitelstva-mesta.
18. ROČNÍK BUDĚJOVICKÉHO MAJÁLESU
Budějovičtí studenti chystají navzdory pandemii už 18. ročník festivalu Budějovický Majáles, a to na dny 24. až 28. 5. 2021. V letošním roce chtějí rozvinout spolupráci s vysokými školami a galeriemi a nabídnout zejména pouliční umění a výstavy. Plánovanými body „covidového“ programy jsou opět volba Krále Majálesu a s tím související soutěže, (auto)kina i (auto)koncerty, (auto)balet, divadla, přednášky, besedy a obohacení veřejného prostoru o street art instalace. Zastupitelstvo schválilo na návrh rady města podpořit festival v plné výši požadované organizátory, a to celkem 400 tisíci korunami.
ZMĚNA ÚZEMNÍHO PLÁNU – Z VÝMĚNÍKU BYTY
Mění se územní plán města na sídlišti Máj. Jedná se již o 90. změnu a týká se bývalé výměníkové stanice tepla. Její nový vlastník (společnost AP1 SPV s.r.o.) požaduje změnu vybavenosti pro teplo na využití zastavitelné území s charakterem smíšeným kolektivního bydlení. Nový způsob využití umožní přeměnit stávající objekt na víceúčelový dům s převažující obytnou funkcí, doplněnou o podnikatelské činnosti, zahrnující i možné poskytování služeb občanského vybavení, které nebudou rušit obytnou pohodu v tomto objektu ani v bytových domech v blízkém okolí jako tomu bylo v případě bývalé restaurace či baru, na který si lidé z okolních domů neustále stěžovali. V budově i na pozemcích ve zbývající části makrobloku budou umístěny doplňkové funkce pro jednotlivé byty i provozovny v parteru (potřebný počet parkovacích stání a související zázemí tohoto objektu). Nepočítá se se zásobováním teplem a teplou vodou z teplárny.
PODPORA KULTURY A CESTOVNÍHO RUCHU
Projednali a schválili jsme dotace na podporu kultury a cestovního ruchu pro rok 2021. Pro na podporu kultury putuje rekordních 6,1 milionu korun. Vyšší podpora umožní i vznik nových akcí, především ale podpoří tradiční akce a kulturní podniky. Vyšší podporu získaly hudební kluby tak, aby mohly po rozvolnění protiepidemických nařízení úspěšně nastartovat novou sezónu.
Zvýšila se také částka rozdělená na podporu cestovního ruchu. Původně bylo k rozdělení určeno 850.000 Kč. V radě města jsme však schválili navýšení o nevyčerpané finance na podporu cestovního ruchu z roku 2020 o 510.053 Kč, což v součtu činí 1.360.053 Kč. Ty byly komisí pro cestovní ruch navrženy k rozdělení mezi 16 navržených projektů.
ŠKOLSKÝ OBVOD PRO TŘEBOTOVICE
Podařilo se dohodnout společný školský obvod s Dobrou Vodou pro část Třebotovic, která bude přičleněna ke školskému obvodu Základní školy a Mateřské školy Dobrá Voda. Zastupitelstvo obce Dobrá Voda již návrh dohody projednalo a vytvoření společného školského obvodu schválilo. Obyvatelé Třebotovic v části mezi Dobrou Vodou a rybníkem Lusný již nebudou muset vozit děti do školy či školky přes celé město.
MEMORANDA PRO SPORTOVNÍ AKADEMIE
Zastupitelstvo schválilo tři memoranda o spolupráci při rozvoji klubové fotbalové akademie,
hokejové akademie a fotbalové akademie. Memoranda upravují podmínky spolupráce mezi jednotlivými účastníky (město, celorepubliková asociace (svaz) a sportovní klub) při rozvoji klubových akademií a to zejména v rámci podpory sportovní výchovy mládeže. Kluby tří sportů si v současné době nežádají na celoroční činnost v rámci Dotačního programu na podporu rozvoje sportu. Sportovní odvětví, kterému se kluby věnují, je olympijským výkonnostním sportem a kluby vytváří přímou mládežnickou základnu pro ligové týmy hrající nejvyšší celorepublikové soutěže. Memoranda jsou v souladu se schváleným Strategickým plánem města České Budějovice na období 2017 – 2027 a uzavírají se na tři roky, do 30. 6. 2024.
REGIONÁLNÍ FOTBALOVÁ AKADEMIE
Zastupitelstvo města také schválilo poskytnutí individuální dotace 800 000 Kč na částečné pokrytí nákladů souvisejících s činností Regionální fotbalové akademie Jihočeského kraje na rok 2021. Peníze budou využity na pokrytí nákladů souvisejících s provozem – režií a dopravou pro 50 fotbalistů akademie a s pronájmy sportovišť. Celkové náklady na zajištění provozu akademie v roce 2021 jsou odhadnuty na 7.600.000 Kč. Sportovní komise doporučila podporu schválit. Z peněz poskytnutých pro rok 2020 (750.000 Kč) bylo využito jen 416.269 Kč, zbytek 333.731 Kč fotbalisti vrátili na účet města.
ZMĚNY V ROZPOČTU
Zastupitelstvo města schválilo „velké“ rozpočtové opatření, kterým se začátkem roku zapojují nevyčerpané prostředky minulých let do rozpočtu. Z finančních prostředků na bankovních účtech města ke konci roku bylo možné zapojit a využít celkem 423.407.553 Kč. V měsících leden až březen 2021 bylo a bude v rámci schválených rozpočtových opatření zapojeno do letošního rozpočtu 61.997.743 Kč. Důvodem pro tento postup byla splatnost faktur, včasná úhrada závazků nebo rozpočtové krytí před vypsáním veřejných zakázek. Dále pak navýšení neinvestičního příspěvku na provoz příspěvkových organizací v sociální oblasti DPS Hvízdal a CSS Staroměstská z důvodu navýšení platů u zdravotnických zaměstnanců a pracovníků v sociálních službách podle nařízení vlády a na koordinátora projektu Evropské hlavní město kultury v roce 2028. K využití a zapojení do letošního rozpočtu ze základních běžných účtů zůstává 361.409.810 Kč a z účtů peněžních fondů 8.930.000 Kč + 2.640.000 Kč. Poznamenávám, že důležité je nepolevovat v investicích. Investiční činnost města může významně přispět k oživení místní ekonomiky nebo alespoň ke zmírnění jejího propadu. Smysl dává podpora místních podnikatelů. Dočasné snížení nájmů nebo odklady plateb na jedné straně sníží příjmy, na straně druhé pomohou udržet zaměstnanost nebo zamezit uzavírání provozoven.
ÚZEMNÍ KOMISE
České Budějovice s téměř sto tisíci obyvatel nejsou na rozdíl od některých statutárních měst rozdělena na samosprávné městské části. Už několik volebních období ale fungují tzv. územní skupiny pro různé části města. V těchto územních skupinách se schází aktivní obyvatelé městských čtvrtí, své návrhy mohou předkládat vedení města. Pro koordinaci činnosti územních skupin byl původně zřízen výbor zastupitelstva. Toto institucionální zakotvení se ale ukázalo jako nefunkční a zastupitelstvo města výbor na svém minulém zasedání zrušilo. Rada města splnila svůj slib, který zastupitelstvu dala, a zřídila pro koordinaci územních skupin zvláštní komisi rady města.
STŘET ZÁJMŮ NEBO VYŘIZOVÁNÍ SI OSOBNÍCH ÚČTŮ?
Závěr zasedání se dostal z věcné do osobní roviny. Bývalý náměstek za ANO František Konečný vyzval k rezignaci svého stranického kolegu a nástupce ve funkci Viktora Lavičku kvůli tomu, že pobíral na základě dohody o provedení práce odměny v Dopravním podniku, kde pracoval před zvolením náměstkem, i poté co do této funkce nastoupil. Vzhledem k tomu, že Dopravní podnik spadá do kompetencí náměstka pro dopravu, může jít o významný střet zájmů. Kolegu Lavičku teď čeká vysvětlování koaličním kolegům. Unáhlená rozhodnutí, ke kterým někteří kolegové na jednání vyzývali, ale podle nás nejsou na místě. Zastupitelé by se totiž také snadno mohli nakonec dozvědět, že sehráli roli užitečného idiota ve vyřizování si osobních účtů.