Milí přátelé, posílám Vám další týdenní zprávy.
V pondělí 24. 1. jednají buděj(ovi)čtí radní.
Budeme projednávat návrh dopravních změn v historickém centru města. Probírat se bude i záměr změny tváře náměstí Přemysla Otakara II. > stromy, květiny, lavičky, kolostavy, koše… Schválíme pravidla dotačního programu na podporu ochrany životního prostředí v roce 2022. Následovat bude výzva na podávání projektů, vyplatí se sledovat > www.c-budejovice.cz/dotace-oblast-ochrany-zivotniho-prostredi. Důležitý je i bod týkající se Integrované územní strategie České Budějovice pro období 2021 – 2027 (www.c-budejovice.cz/nastenka-iti). Na programu je schválení koncepční části.
Těší mě, že pokračujeme v obnově a péči o válečné hroby obětí obou světových válek. V plánu je oprava dvou mohyl na hřbitově svaté Otýlie, památník padlým vojínům z obce Mladé v první velké válce a památník obětem první a druhé světové války v Ledenické ulici v Suchém Vrbném.
Měnit se bude ceník parkovacích zón. Změna se bude od 1. dubna 2022 týkat návštěvnických stání.
Předpokládám, že schválíme poskytnutí finančního daru na úpravu území vojenského hřbitova v obci Staryj Martyniv (www.city-facts.com/staryj-martyniv-halytskyi-district-ukraine) na Ukrajině. Boje u obce Staryj Martyniv se odehrály na konci června 1915 a byly součástí velké bojové operace rakousko – uherských a německých jednotek s cílem osvobodit Halič od ruské carské armády. Součástí 19. pěší divize byl i 29. pěší pluk, jehož mobilizačním okresem byl region města České Budějovice.
Pozornost si zaslouží i petice občanů města upozorňující na přechod pro pěší v Ledenické ulici v Suchém Vrbném nedaleko od základní školy. Přecházení dětí jdoucích z a do školy není příliš bezpečné a přechod je nepřehledný. Doprava v této části města v poslední době „zhoustla“ i díky tomu, že je sem svedena doprava z uzavřené Dobrovodské mezi Suchým Vrbným a Dobrou Vodou. To kvůli výstavbě pohůreckého tunelu. Uzávěra je plánována na jeden rok. Nyní se již otevřeně hovoří, že to budou roky dva. Nelze mávnout rukou a říct, ať si děti dávají větší pozor.
HMYZÍ HOTELY
Hmyzí hotely, uměle vytvořené skrýše pro užitečné druhy hmyzu, byly pořízeny díky projektu prvního ročníku participativního rozpočtu. Bylo třeba najít vhodná místa pro jejich umístění. V Buděj(ovi)cích jsou aktuálně rozmístěny tři velké hmyzí hotely a šest menších hmyzích penzionů. Jsou k vidění na stromech v parcích Stromovka a Na Sadech, v blízkosti bylinkového záhonu u Gymnázia Česká při slepém rameni Vltavy, v areálech Základních škol Pohůrecká, Máj I a Máj II. Kromě možnosti úkrytu hmyzu mohou posloužit i ke kladení vajíček a následnému vývoji hmyzích larev. A navíc vhodně doplní postupně rozšiřované květnaté pásy, což přispěje ke zvýšení přírodní rozmanitosti ve městě. Častými obyvateli hmyzích hotelů jsou samotářské včely, motýli i pestřenky. Brzy se chci sejít s buděj(ovi)ckými „odborníky – trávníkáři“, aby poradili a abychom společně naplánovali mozaikové seče
(AUTO)VRAKY
Máme tady novinku. Obce budou moci od 1. 1. 2022 iniciovat řízení o odstranění vraku z veřejně přístupné účelové komunikace. Dosud měl tuto možnost pouze vlastník pozemní komunikace. Jedná se o následující změnu v zákoně o pozemních komunikacích:
§ 19c
Odstranění vraku vlastníkem pozemní komunikace > Odstranění vraku vlastníkem pozemní komunikace nebo obcí c) na návrh obce, na jejímž území se nachází veřejně přístupná účelová komunikace, povinnost vrak odstavený na této veřejně přístupné účelové komunikaci odstranit a odstavit mimo dálnici, silnici, místní komunikaci nebo veřejně přístupnou účelovou komunikaci.
§ 19d
Odstranění silničního vozidla z pozemní komunikace
(1) Vlastník pozemní komunikace, v případě veřejně přístupné účelové komunikace i obec, na jejímž území se daná veřejně přístupná účelová komunikace nachází, je oprávněn vyzvat provozovatele silničního vozidla, které je v rozporu s § 19 odst. 2 písm. h) odstaveno na dálnici, silnici, místní komunikaci nebo veřejně přístupné účelové komunikaci, aby odstranil důvod, pro který nesmí být vozidlo provozováno na pozemních komunikacích, nebo vozidlo odstranil a odstavil mimo takovou pozemní komunikaci.
Jinými slovy jde o to, že bychom (jako město) mohli odstraňovat autovraky ze soukromých (byť veřejně přístupných) parkovišť supermarketů. Čas novinku prověří a je ke změně zákona ještě třeba zjistit další podrobnosti. Myslím, že bychom se nyní do akce neměli pouštět bezhlavě. Nikdo to městu nezaplatí a starat by se měly především supermarkety, na jejichž pozemcích se vraky nacházejí.
KNIHY I PRO KNIHOVNU V SUCHÉM VRBNÉM
Radou města je schválený záměr poskytnout 150 000 Kč na nákup knih do poboček Jihočeské vědecké knihovny. Konečné slovo bude mít v únoru zastupitelstvo. Město na knihy přispívá řadu let a v poslední době se příspěvek navýšil. Pobočky knihovny jsou ve Čtyřech Dvorech, na sídlišti Vltava, v Suchém Vrbném a Rožnově. Knihovny nejsou jen půjčovny knih, ale také kulturní stánky. Zvláště pobočka knihovny v Suchém Vrbném je centrem místního kulturního dění a setkávání. Vzhledem k tomu, že z důvodu budoucího sestěhování mateřských škol z ulic Špálova a Krokova do areálu v Železničářské, kde sídlí i školka, je nutné najít pro knihovnu nový domov. Nabízí se například bývalé kino Mír, které je v soukromých rukách. Musí se jednat. Několik jednání s majitelem již proběhlo.
PARK DUKELSKÁ
Kompletní a dlouho připravovaná obnova parku u řeky Malše v ulici Dukelská začne pravděpodobně už v únoru. Parkem lidé pouze procházejí. Ambicí města je, aby se tam zastavili, relaxovali a vnímali krásu tohoto jedinečného místa v centru města. Součástí revitalizace je i výstavba pobytových schodů k řece – pobřežní promenáda. Obrazně řečeno „pouštíme vodu do města a lidi k vodě“. Chystá se nové dětské hřiště, mobiliář, částečně oddělené cesty pro pěší a cyklisty, osvětlení. Nově bude navržena zelená část parku. Nutno přiznat a na rovinu říct, že tomu bude předcházet kácení některých stromů a dřevin. Kácení stromů nejen ve městě je vždy citlivé téma. Proto jsme si zadali dendrologický posudek a řešil se každý stávající strom. Dobrou zprávou je, že v náhradní výsadbě se počítá s více stromy než dosud. Proměna parku podle návrhu z dílny ateliéru RUSINA FREI za 30 milionů korun by měla být dokončena v roce 2022. Náhradní výsadba bude provedena do kolaudace parku, nejdéle do 1 roku od kácení.
MISCELLANEA
Auta s přívěsnými vozíky mají zákaz vjezdu na některá buděj(ovi)cká parkoviště. Zákaz vydal odbor dopravy a silničního hospodářství. Zákaz vjezdu začne platit v únoru a bude se týkat parkovišť na Senovážném náměstí, Mariánském náměstí, v ulici Jírovcova a Na Dlouhé louce v ulici Na Sádkách. Řidiči často upozorňovali, že na parkovištích dlouhodobě stojí přívěsné vozíky s připevněnou reklamou, nebo vozíky odtahové služby a blokují místa k parkování. Při projíždění pod závorou na Mariánském náměstí by mohlo dojít k tomu, že se sklopí dřív a auto s vozíkem uvízne v půlce vjezdu a dojde nejen k poškození přívěsu, ale i k poškození závory.
Konaly se další pracovní schůzky k novým projektům participativního rozpočtu. Potkali jsme se nad projekty
Agility park – psí hřiště, Modernizace dětského hřiště na rohu ulic Fráni Šrámka a Lipenská a Venkovní horolezecká stěna – boulder na Složišti. Navrhovatelé jsou zatím (a věřím, že tomu tak bude i nadále) plni chuti do práce. Veřejný prostor pro ně není cizí slovo. Chtějí se projektům věnovat i po ukončení jejich realizace, což znamená, že stříhání pásky není pro ně to hlavní.
Znepřístupnění podchodu u nádraží je hotovo. Teď je třeba se dohodnout, jak chceme podchod v budoucnu využívat a začít na tom pracovat. Jak řekl hlavní architekt Hradce Králové Petr Brůna, podchody mohou být místem, kde se cestou z práce domů zastavíte, občerstvíte a kulturně obohatíte. Mohou být místem, kde lidé chtějí (s)trávit svůj volný čas.
POD ČAROU
Píše se, debatuje se, rozebírá se… Ze všech stran se rozebírá Farského fulbrightovská cesta do Eugene v Oregonu, uniknuvší klení Petra Fialy během jednání parlamentu o vyslovení důvěry vládě, Djokovićovo vyhoštění z Austrálie nebo odění Markéty Pekarové Adamové, které zvolila pro nedávné setkání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. K dění na Ukrajině jsem debat moc nezaznamenal. Možná si myslíme, že se nás to netýká. Opak je pravdou. (Zdroj: www.reuters.com/markets/europe/how-russian-ukraine-conflict-might-hit-global-markets-2022-01-21; www.bbc.com/news/world-60088871)
Před 80. lety se ve Wansee u Berlína zrodilo „Konečné řešení“. Konference trvala jen 90 minut, nacisté jednali v luxusní vile na břehu jezera u Berlína. Určili cíle genocidy 11 milionů evropských Židů. Končili přípitkem. O plynových komorách se nemluvilo. 90 minut, 11 miliónů Židů, 15 sklenek koňaku. Podle protokolu z konference mluvil hlavně Heydrich, který všem zúčastněným hned na začátku zdůraznil, že byl maršálem Göringem jmenován pověřencem pro konečné řešení židovské otázky. (Tento termín si nacisté zavedli a v úřední komunikaci jej používali.) Shrnul, co v této věci již bylo vykonáno, a shrnul další cíle. Součástí protokolu jsou číselné přehledy o počtu Židů v Evropě podle jednotlivých zemí, tento přehled měl dvě části – nejprve vypočítával počty v zemích již obsazených nacisty a poté v dalších evropských zemích (včetně Velké Británie a Irska). Podle přehledu se konečné řešení tedy mělo týkat 11 milionů Židů. Protokol také formuluje, co se s evropskými Židy bude dít. (Zdroj: https://www.pametnaroda.cz/cs/magazin/stalo-se/konecne-reseni-zacalo-80-let-od-wannsee)
S pozdravem a přáním pevného zdraví