Milí přátelé, posílám zprávy z 34. týdne.
Týdeník Echo o řekách a městech
Nábřeží patřila dlouhou dobu tak trochu k zapomenutým částem měst. Pro městský život měla vždy samozřejmě zcela zásadní význam, kolem nich se točil každodenní život. Až v posledních dekádách se ale města učí, jak je proměnit v plnohodnotný veřejný prostor v bezprostředním kontaktu s vodou, kde lidé rádi tráví svůj volný čas. Jak z dřív hlavně technických lokalit na březích řek a náplavek vytvořit živý veřejný prostor. Své o tom ví Kodaň, která šla v tomto směru ještě dál a díky náročné dlouhodobé práci si dovolila přímo ve svém centru vybudovat pravé městské lázně, kde si lidé mohou bezstarostně zaplavat přímo v přístavu. Zvlášť v parném létě hledají obyvatelé měst možnosti, jak trávit svůj čas u vody.
I když ale řeky městskou krajinou křižují, přímý kontakt s vodní hladinou často chybí. Když už se taková možnost naskytne, lidé ji obvykle berou útokem. Můžeme si toho všimnout v centrech velkých měst i v maloměstských parcích. Problém je v tom, že jsme se zatím nenaučili koryta vodních toků a jejich nábřeží adaptovat pro nové způsoby využívání dnešní doby a stále je vnímáme spíš jako dopravní bariéru.
Právě vztah města a vody se aktuálně intenzivně řeší například v Českých Budějovicích, pro něž lokální architektonické studio A8000 vypracovalo inspirativní studii, která jasně a prakticky ukazuje, s jakou lehkostí by se daly břehy v rámci města využívat. Někdy může stačit odstranit zábradlí nebo další překážky a „poslat“ ke břehu třeba stupňovité pódium pro sezení. Nemusí ani jít o vysoké investice – městům se navíc bohatě vrátí, protože tím zároveň dojde ke zhodnocení daného území. Téma náplavek u nás už dlouhá léta silně rezonuje v Praze – ještě před deseti lety sloužila náplavka v centru hlavně jako odkladiště a parkoviště. Jak se ale posunulo její využívání, když skupina lidí poukázala na její potenciál veřejného prostoru a začala organizovat její postupnou kultivaci? Během letních měsíců se z ní stala jedna z nejživějších lokalit centra hlavního města.
Z českého prostředí můžeme zmínit ještě třeba Litomyšl, která v tomto ohledu umí se svými břehy dobře pracovat. Pokud má město z dlouhodobého hlediska prosperovat a nabízet svým obyvatelům dobré prostředí k životu, je hledání podobných cest kultivace veřejného prostoru nezbytností. Když se život z centra vytratí, je zaděláno na malér. Jako i v jiných směrech vytváření příjemného města primárně pro obyvatele můžeme hledat inspiraci v hlavním městě Dánska.
Kongresové centrum v Budějovicích
Nové kongresové centrum pro zhruba 1200 lidí bude v Českých Budějovicích. Vznikne za 200 000 000 Kč rekonstrukcí pavilonu Z v areálu Výstaviště. Stát ho plánuje využít i při akcích v rámci českého předsednictví Evropské unie v roce 2022. Podle předsedy představenstva výstaviště Mojmíra Severina se první návštěvníci do nového centra podívají už příští rok, a to v rámci agrosalonu Země živitelka.
Záměr výstavby obalovny je stále živý. Bohužel.
Během čtyř let třikrát zamítnutá, třikrát znovu prosazovaná. Takový je vývoj u záměru stavby obalovny živičných směsí při českobudějovické Okružní ulici. Zařízení, které má chrlit za hodinu až 160 tun asfaltových směsí, odmítá krajské město i majitelé okolních pozemků. V těchto dnech ho českobudějovický stavební úřad zarazil už potřetí, když znovu zamítl žádost o umístění stavby. Podle firmy Hochtief, která obalovnu připravuje, bude zařízení sloužit k veřejným účelům. Hlavně pro stavbu dálnice D3. Někteří lidé už proto vtipkují, že než dostane firma kulaté razítko, dálnice k rakouským hranicím bude hotová. „Vedení společnosti rozhodne o dalším postupu po pečlivém prostudování zamítavého stanoviska,“ naznačil další vývoj kauzy mluvčí firmy Michal Talián. Proti zamítnutí žádosti o územní rozhodnutí, což je první stupeň stavebního povolení, se totiž Hochtief může znovu odvolat ke krajskému úřadu a přetahovaná bude pokračovat dál.
Na co projekt v této lokalitě a na pozemcích žadatele soustavně naráží? Podle města i majitelů okolních pozemků na obavy, že příměstskou lokalitu poškodí zvýšená nákladní doprava a současně hluk, prach a zápach jako doprovodné jevy z výroby. Krajské město chce totiž tuto dříve zapomenutou oblast postupně proměnit v příměstskou zónu s bydlením, službami a obchodními centry. Některé její části se už takto rozvíjí. Obytné bloky včetně obchodů rostou v blízké Husově kolonii a při ulici Generála Píky. Na zhoršení životního prostředí v případě provozu obalovny a na zvýšení prachové zátěže, která už dnes v tomto místě překračuje hygienické limity, upozorňují obyvatelé sousedního Vráta nebo společnost Auto Future, která má areál vedle plánované obalovny.
Revitalizace veřejného prostoru Juvel
Na Pražském sídlišti v Budějovicích je mezi obyvateli hodně vyhledávané menší lokální centrum kolem Juvelu. Je však zanedbané. Na radnici proto připravují jeho obnovu, do které se mohou se svými názory zapojit i místní. Dotazníkové šetření napoví, jaké jsou potřeby a očekávání. Výsledky poslouží i jako podklad pro přípravu projektové dokumentace. Dotazník je přístupný online na webu www.juvel-cbudejovice.cz. Je anonymní, vyplnění zabere maximálně 10 minut. Výsledky budou zveřejněny.
Dům PRVOK už je v Praze
U Střeleckého ostrova v Praze zakotvil na pontonu první český dům vytištěný na 3D tiskárně. Lidé si tam dům s organickými tvary nazvaný Prvok z dílny českobudějovické společnosti Scoolpt mohou prohlédnout do konce srpna. Pak bude k vidění na smíchovské straně pražské náplavky. „Je to první 3D tištěný plovoucí dům na světě, prvotina obytné sochy,“ řekl spoluautor projektu, sochař Michal Trpák. Dům má hmotnost 30 tun, délku přes 13 metrů a obytnou plochu 43 metrů čtverečních.
Tisk proběhl v Českých Budějovicích v polovině června a trval 22 hodin.
V Belgii už vytiskli dům o dvou nadzemních podlažích.
Trend, který nutí k zamyšlení
Počet obyvatel nad 65 let se v Jihočeském kraji zvyšuje. Loni jich v regionu žilo téměř 132 tisíc, což je o 3242 více než v roce 2018. Za posledních tři roky stoupl počet lidí nad 65 let o více než deset tisíc. Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu. „Je to jen důkaz toho, že populace stárne,“ řekla Irena Votrubová z oddělení informačních služeb českobudějovické pobočky statistického úřadu. Dodala, že stárnutí obyvatel dokládají i jiné ukazatele. Například je to index stáří, který určuje poměr mezi obyvateli v kategorii nad 65 let a dětí do 14 let. Loni připadalo na jedno dítě 1,29 seniora. Před třemi roky tento poměr činil 1,23. Podle aktuálních údajů tvořila loni v tomto kraji skupina obyvatel nad 65 let více než pětinu jihočeské populace. V regionu žilo celkově téměř 645 tisíc lidí.
Ostatky posledního českého krále
Budějovická katedrála sv. Mikuláše hostila včera významný okamžik. Duchovní tam umístili relikviář posledního českého krále a rakousko-uherského císaře Karla I. Hlavním celebrantem mše svaté, která se uskutečnila ve výroční den narození blahoslaveného císaře, byl českobudějovický biskup Vlastimil Kročil. Účastníci obřadu si mohli poprvé prohlédnout relikviář vytvořený speciálně pro tuto příležitost. „Budějovice jsou po Staré Boleslavi, Strahovském klášteře a Bouzově dalším místem, kde bude relikviář uložený,“ řekl Petr Samec, mluvčí Biskupství českobudějovického. Základem schránky, která je dílem uměleckého kováře a restaurátora Pavla Sršně, je kříž postavený na čedičové „kupce“ pocházející z hory Říp. V katedrále zároveň umístili i obraz blahoslaveného Karla I. Olej na plátně o rozměrech 120 krát 80 centimetrů ho zpodobňuje jako posledního českého krále v ornátu a s insignií Řádu zlatého rouna. Autorem obrazu je děkan katedrální kapituly u sv. Mikuláše Zdeněk Mareš. V katedrále byly během její 350leté historie dosud uloženy jen dva vzácné relikviáře – v roce 1670 relikviář s ostatky sv. Auraciána a v roce 2019 relikviář s ostatkem sv. Mikuláše.
Světový žebříček univerzit
Prestižnímu žebříčku nejlepších vysokých škol na světě opět vévodí univerzity z USA. Do první desítky hodnocení ARWU Academic Ranking of World Universities se kromě osmi zástupců USA probojovaly i dvě britské univerzity – Cambridgeská a Oxfordská. Mezi tisícovkou nejlepších vysokých škol světa je také sedm českých zástupců. Nejlépe se umístila na dělené 201. až 300. příčce Univerzita Karlova. Následuje Univerzita Palackého v Olomouci, která si udržela loňskou 501. až 600. pozici. Dělené 601. až 700. místo obsadila brněnská Masarykova univerzita, na 701. až 800. příčce se umístilo České vysoké učení technické v Praze. Česká zemědělská univerzita v Praze obsadila dělené 801. až 900. místo. Jihočeská univerzita a Vysoká škola chemicko-technologická se letos dělí o 901. až 1000. příčku.
Pozvánka na výstavu
Výstava na téma „Rekonstrukce a revitalizace kulturního domu Slavie – soutěžní dialog“. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 27. 8. 2020 v 17.00 ve Velkém sále Kulturního domu Slavie. Budou poprvé představeny návrhy vzešlé ze soutěžního dialogu od 28. 8. do 6. 9. 2020.
Dny evropského dědictví
České Budějovice se opět připojují k akci Dny evropského kulturního dědictví. Společně s agenturou Kultur-Kontakt mají pro veřejnost připravený zajímavý program na sobotu 12. září 2020. Rezervace bezplatných vstupenek je možná už nyní na www.cbsystem.cz nebo telefonicky na čísle 386 801 413 s jejich následným vyzvednutím přímo na radnici v Turistickém informačním centru. Letošní ročník bude v klasicistním duchu a také představí váženou rodinu Lannů. Opakovat se budou oblíbené komentované prohlídky v radnici, vodárenské věži i přednášky, například o rezidenci rodu Lannů, nebo o tom, co vyprávějí archivní dokumenty o první polovině 19. století i o klasicistním stavitelství Josefa Sandera. Ve dvoře U Ferusů se návštěvníci mohou zapojit do celodenního programu s názvem „I za Napoleona město žilo“. Program pamatuje i na rodiny s dětmi, které se mohou vypravit třeba na Pošťáckou pohádku na hřiště BosoNoha.
Běh pro Paměť národa
V průběhu září a října se na 12 místech po celé republice uskuteční pátý ročník benefičního Běhu pro Paměť národa. V sobotu 12. září startuje závod v Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou, Olomouci a Rejčkově, v neděli 13. září pak v Třebíči. O týden později poběží lidé v Brně, Plzni a Uherském Hradišti. Na konci září se připojí také běžci v Ústí nad Labem. Celé soutěžní klání pak v sobotu 24. října ukončí závod v Ostravě. Hlavním cílem bude tradičně získat finanční částku na podporu jedné z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Zúčastnit se může každý bez omezení, věk ani kondice nejsou rozhodující. Účastníci mají na výběr ze dvou profesionálně měřených tras o délce 5 km a 10 km. Zapojit se ale mohou i děti, chodci či méně zdatní běžci. Pro ty bude připraven 1 km dlouhý úsek. Novinkou na některých místech bude týmová štafeta.
21. 8. 1968 – nezhojená rána národa
Nikoliv pomoc, ale prachsprostá okupace spojená s výměnou vedení strany za soudruhy oddané Moskvě, kteří ochotně obnovili represivní režim na území vazalského státu Ruský medvěd nemohl připustit, aby se ve státě dobytém na konci druhé světové války zrodila svoboda a nakazila další.
S pozdravem Ivo Moravec