Vrbenské rybníky jsou největší přírodní rezervací na území města. Proč jsou tu už od konce minulého roku bagry?
Na rybnících už od konce minulého roku probíhají práce na regeneraci stanovišť předmětů ochrany. V první etapě došlo k odbahnění rybníku Bažina, kácení na hrázi Domin–Bažina, opravě návodních svahů rybníka Bažina, výměně výpustí na hlavní hrázi Bažiny a na hrázi Domin–Bažina, výstavbě nové výpusti Domin–Nový Vrbenský a výstavbě tří nových ostrovů na rybníce Bažina. Do jara příštího roku by mělo dojít ještě k odbahnění rybníka Domin a rekonstrukci 21 ostrovů na rybníce.
Realizace projektu „REGENERACE STANOVIŠŤ« PŘEDMĚTŮ OCHRANY V PŘÍRODNÍ REZERVACI VRBENSKÉ RYBNÍKY, DOMIN A BAŽINA“ je první etapou celkového záměru revitalizace rybniční soustavy v přírodní rezervaci Vrbenské rybníky. Nyní už se pracuje jen na rybníku Domin. Vše běží podle harmonogramu a do konce února bude hotovo.
Druhá etapa je ve fázi projektové přípravy a týká se části tzv. Vávrovských rybníků, kde bude realizován projekt s názvem „Regenerace stanovišť pro předměty ochrany a vybudování návštěvnické infrastruktury v EVL Vrbenské rybníky v lokalitě Vávrovské rybníky“. Zde se počítá s projektovou přípravou v roce 2021 a dokončení 2022 s tím, že realizace bude zahájena v roce 2022 z nového Operačního programu Životní prostředí.
Třetí etapa, by měla navazovat revitalizací dalších rybníků, jako je Černiš, Nový a Starý Vrbenský. Tato etapa je ve stadiu přípravy návrhu. Etapizace opatření má několik zásadních důvodů. První z nich je samozřejmě to, že se jedná o přírodní rezervaci, evropsky významnou lokalitu a součást Ptačí oblasti Českobudějovické rybníky. Z důvodu přísné ochrany je každý projekt připravován s ohledem na ochranu vyskytujících se předmětů ochrany, tedy ptáků, obojživelníků, bezobratlých, rostlin a hub a stanovišť (biotopů). Zásahy musí být plánovány a prováděny tak, aby nepoškodily předměty ochrany a zůstal zachován prostor pro jejich existenci v lokalitě za každých okolností. Rovněž je nezbytné monitorovat reakce předmětů ochrany na nové podmínky, např. jak ptáci obsazují upravené nebo nové ostrovy a podobně. V neposlední řadě je potřeba zohlednit možnosti hospodaření s vodou na rybniční soustavě (přepouštění mezi jednotlivými rybníky).
Není možné vypustit všechny rybníky najednou. V povodí není dostatek vody. To byl například velký problém na jaře minulého roku, kdy po extrémně suché zimě bylo málo vody na napuštění rybníku Bažina. Dalším důvodem etapizace je velmi náročná projektová a organizační příprava. Je nutné najít místa na ukládání sedimentu, která jsou limitována řadou omezení. Je nutné se vypořádat s řadou organizačních a provozních problémů, a zvládnout přípravu investic a jejich financování. Rozsah investic je limitován objemem prostředků, které jsou k dispozici v konkrétním titulu operačního programu, ze kterého je projekt financován. Město České Budějovice a Jihočeský kraj při přípravě a realizaci výše uvedených i podobných projektů velmi efektivně a úzce spolupracují.
Další projekty proběhnou, pokud zůstanou evropské zdroje financování tak, jak je doposud plánováno. Bez evropských prostředků by tyto realizace nebyly vůbec reálné. Vrbenské rybníky jsou ptačí ráj. Žádné jiné město v Česku se nemůže pochlubit kolpíky hnízdícími na jeho území. NE bylo již několikrát vysloveno záměru na vybudování nákupní zóny, která by měla vzniknou na poli hned v sousedství Vrbenských rybníků na jejich severozápadním okraji směrem k Dasnému.
Vrbenské rybníky mají od roku 2013 status evropsky významné oblasti. Spadají pod Naturu 2000 a chráněnou ptačí oblast. Zaslouží si proto náležitou ochranu a péči!