Budoucnost otáčivého hlediště v českokrumlovské zámecké zahradě by měla brzy získat jasné kontury. O podmínkách pro vypsání veřejné architektonické soutěže na novou točnu jednali českobudějovičtí radní na svém zasedání ve středu 20. srpna. V sobotu pak krumlovskou točnu navštívily zástupkyně UNESCO.
„Možné řešení odstartovalo dubnové jednání Komise ministra kultury pro řešení problematiky otáčivého hlediště a revitalizace zámeckých zahrad v Českém Krumlově, které se konalo přímo na krumlovském zámku a osobně je řídil nový ministr kultury Daniel Herman. Památkáři na něm přistoupili na návrh, že současná točna z krumlovské zámecké zahrady sice zmizí po roce 2015, ale otáčivé hlediště poté dostane novou, nejspíše rozmontovatelnou podobu a zázemí pro herce se přesune z letohrádku Bellarie za zeď zámecké zahrady. Město, coby vlastník konstrukce točny, mělo už v loňském rozpočtu připravené peníze na architektonickou soutěž, ale protože nebylo jasné, zda se bude v projektu pokračovat, v letošním roce tato kolonka chybí. Ale myslím, že pro České Budějovice nebude problém najít v rámci rezerv potřebné peníze na vlastní soutěž s tím, že o finance na následnou realizaci stavby bude nutné usilovat z dotačních titulů,“ řekl českobudějovický primátor Juraj Thoma.
V příštím roce končí rovněž smlouva mezi městem České Budějovice a Národním památkovým ústavem o pronájmu pozemku, na němž točna stojí, a tak město požádalo o její prodloužení až do 31. prosince 2020.
„Nové řešení předběžně počítá s demontovatelným hledištěm i s tím, že divadlo opustí prostory letohrádku Bellarie a zázemí pro herce i hudebníky bude v zámecké jízdárně. Pro objekt skladu by měl být využit jižní pozemek za zdí zahrady. Předkládaná koncepce předpokládá schválení změny územního plánu Českého Krumlova, proto se středečního jednání městské rady zúčastnil i krumlovský starosta Dalibor Carda. Naší snahou je najít na regionální, národní i mezinárodní úrovni takové řešení, které umožní zachovat významný kulturní fenomén otáčka a zároveň neohrozí status památky mimořádné hodnoty, kterou zámecká zahrada bezesporu je,“ zdůraznil českobudějovický radní a senátor Jiří Šesták.
Po sobotním jednání s komisařkami Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu Šesták uvedl, že UNESCO nejspíše nebude trvat na vymístění otáčivého hlediště z barokní zahrady v Českém Krumlově.
„Svitla naděje na postavení nového demontovatelného otáčivého hlediště bez vyškrtnutí města z prestižního seznamu světového dědictví. Zástupkyně UNESCO během pětihodinového jednání vyslechly argumenty všech zúčastněných stran. Své stanovisko pošlou do dvou měsíců, rozpracovat požadovaly podmínky pro vypsání architektonické soutěže na novou točnu,“ řekl pro ČTK Šesták, který ocenil dobrou spolupráci s ministrem kultury a starosty Českých Budějovic a Českého Krumlova.
„Díky panu ministru Hermanovi, panu primátorovi Thomovi a panu starostovi Cardovi se udělal obrovský kus práce, dohnali jsme ztrátu rok a půl,“ poukázal ve vyjádření pro Deník Jiří Šesták na to, že od časů ministryně Aleny Hanákové se ve věci prakticky nepokročilo.
Dohady a kontroverze o osudu točny se táhnou už od zapsání českokrumlovské městské památkové rezervace do seznamu Světového dědictví UNESCO. Ministerská komise, která se postavila pro zachování otáčivého hlediště, zároveň stanovila, že v nové podobě bude mít maximálně 650 míst. Památkáři pak budou bdít nad tím, aby byly zachovány podmínky, pro něž byl Krumlov spolu se zahradou zapsán na seznam UNESCO.
„Zachování divadelní scény v zámecké zahradě je pro nás prioritou, a proto chci věřit, že nadcházející týdny nám přinesou konečně jasno spolu s ujištěním, že naše dosavadní úsilí při hledání pozitivního řešení nebylo marné,“ dodal Juraj Thoma.