To, že město může průhledným a účelným hospodařením se svěřenými finančními prostředky dospět k nezanedbatelným ziskům, dokládá zkušenost Českých Budějovic. Již v loňském roce, kdy se při absenci prováděcí vyhlášky nového zákona o veřejných zakázkách nepodařilo vyčerpat všechny rozpočtové prostředky na výdaje, přistoupilo vedení města k jejich bankovnímu zhodnocení.
„Před 9 milionů korun nám vyneslo uložení volných finančních prostředků na spořící účty s jednoměsíční a tříměsíční výpovědní dobou u vybraných peněžních ústavů. I v letošním roce pokračujeme ve stejné strategii, což pro město znamená jen za první pololetí zhodnocení ve výši 4,4 milionu korun,“ vysvětlil českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Úsporu téměř jednoho milionu korun zas přinesla letošní premiéra vstupu města na burzu s požadavkem co nejlevnějšího nákupu elektrické energie.
„Oproti naší původní poptávce ve výši 945 Kč za 1 MWh pro roky 2015 a 2016 se nám podařilo nakoupit 1 MWh za 927 Kč. Dlužno dodat, že na dosažení této úspory se pozitivně odrazilo i spojení požadovaných dodávek nízkého napětí jak pro magistrát, tak i pro obchodní a příspěvkové organizace města, tedy například pro Dopravní podnik, Správu domů, Jihočeské divadlo, Lesy a rybníky, školská zařízení i domy pro seniory. Ostatně sdružování zakázky i pro zřizované organizace se nám vyplatilo například i při nákupu telekomunikačních mobilních služeb, pro který jsme v zájmu průhlednosti hospodaření už využili i elektronickou aukci,“ podotkl Juraj Thoma.