Chceme, aby odpovědnost za kvalitu životního prostředí nesl občan, vlastník a podnikatel. Úlohu obce vidíme především v oblasti kontrolní a organizační – píše se ve volebním programu hnutí Občané pro Budějovice. Právě plnění organizační úlohy současného vedení radnice přináší stále lepší výsledky v třídění odpadů.
„Odpovědnost k životnímu prostředí může každý občan projevit i tím, že nebude veškerý odpad z domácnosti vyhazovat do domovních popelnic, ale bude ho třídit a odnášet do nádob na separovaný sběr, jenž nekončí na skládkách, nýbrž v recyklované podobě má další využití. Proto současné vedení města klade důraz na zajištění potřebných podmínek pro separaci komunálního odpadu. K již tradičním nádobám na sběr vytříděného papíru, plastů a skla, poměrně hustě rozmístěných na území Českých Budějovic, postupně přibyly speciální kontejnery na upotřebený potravinářský olej, dále na textil a v nedávné době ve vybraných lokalitách i na bioodpad. Zvyšující se podíl vytříděného odpadu svědčí o tom, že tato služba města nachází u občanů pozitivní ohlas,“ řekl českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Zatímco v roce 2010 se Budějovice mohly radovat, že v množství vytříděného odpadu byla překročena hranice 3000 tun, v loňském roce se už podařilo pokořit pětitisícovou metu. Znamená to, že na každého občana Budějovic nyní připadá ročně 55,6 kg vytříděného odpadu, zatímco celorepublikový průměr činí 39,7 kg.
„Vzrůstající trend nás opravňuje k optimismu, že i projednávaná novela zákona o odpadech, podle níž by za deset let měl končit na skládkách jen odpad, který nelze jinak využít, je reálná. Z vlastní zkušenosti ale víme, že města a obce nemohou jen apelovat na své občany, ale musejí jim k tomu zajistit dostatečné a dobře dostupné podmínky. Jedině tak můžeme doufat, že ve společnosti nastane atmosféra, kdy bude platit, že kdo netřídí, ten není in,“ dodal Juraj Thoma.