Vědec. Děkan. Muzikant. Otec čtyř dětí. Pilot. Motorkář. A také politik. To vše je František Vácha. Dosáhnul úspěšné vědecké kariéry, v roce 2003 získal Cenu Otto Wichterleho pro mladé vědce, v roce 2011 byl jmenován profesorem biochemie a v tomtéž roce byl zvolen děkanem Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
V roce 2010 se jako nezávislý stal na kandidátce Občanů pro Budějovice městským zastupitelem. „V té době se v Budějovicích děly takové věci, že prostě nebylo možné zůstat mimo. Na jedné straně nechutné tahání drátků ze zákulisí a arogance nikým nevolené moci, na straně druhé naděje, že se nám tyhle praktiky podaří zvrátit. A podařilo se, na radnici jsme vnesli nový duch a odstavili kmotry od koryt.“
Své veřejné angažmá bere velmi vážně, jako občanskou povinnost – protože v politice kariéru opravdu dělat nepotřebuje, když má tak úspěšnou kariéru akademickou a vědeckou. Občané pro Budějovice ve spolupráci se Starosty a nezávislými nominovali Františka Váchu jako uznávanou a úspěšnou osobnost na jihočeskou kandidátku TOP 09/STAN pro předčasné volby do poslanecké sněmovny. Najdete ho na 2. místě.
Dát hlas Františkovi Váchovi doporučil časopis Respekt v posledním vydání, když v článku Podle našeho gusta upozornil na „40 jmen, s nimiž by byl český parlament lepším místem“.
Od roku 1991 pracuje František Vácha na Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích, od roku 1997 též na Jihočeské univerzitě (postupně na Biologické fakultě, Ústavu fyzikální biologie a na Přírodovědecké fakultě JU). Přednáší též na Univerzitě Johanna Keplera v rakouském Linci a je členem vědeckých rad několika různých výzkumných institucí. Byl nebo je řešitelem řady národních nebo mezinárodních grantových projektů, je autorem více než 60 odborných publikací v prestižních mezinárodních vědeckých časopisech.
Jako člověk, který se dlouhodobě pohybuje v akademickém světě a zná vzdělávací systém do hloubky, je přesvědčen o důležitosti vzdělání. Nikoli vzdělání formálního, pro tituly, ale takového vzdělání, které zvyšuje konkurenceschopnost: „Recept, jak dlouhodobě zajistit rozvoj naší společnosti, je v podpoře vzdělanosti a konkurenceschopnosti naší budoucí populace. K tomu ale potřebujeme kvalitní a efektivní školství na všech úrovních studia. Važme si poctivé práce kvalitních učitelů, podpořme nadané žáky a studenty, ale současně pomáhejme v rozvoji i těm slabším. Umožněme vysokoškolské studium bez ohledu na příjmy rodičů, a to ve formě půjček, anebo stipendií. Ať mají možnost studovat opravdu všichni, i ti, co na to v dnešním ‚bezplatném‘ systému nemají.“
Navzdory současné převládající skepsi ve společnosti a pochmurné náladě nesmírně oceňuje svobodu a obrovské příležitosti, které se všem otevřely po roce 1989. Jemu samotnému se podařilo vyjet do zahraničí, udělat významný vědecký objev a spolupracovat s nositelem Nobelovy ceny za fyziku. „To všechno by se nestalo, kdyby člověk neměl odvahu oslovit toho nejlepšího a nerozpoznal potenciál zdánlivě nepatrného objevu. Přál bych všem, aby měli alespoň jednou v životě podobné štěstí a současně odvahu jít mu naproti.“
Vybízí proto občany, aby neztráceli optimismus, ale zároveň nepodléhali populistickým slibům, jež rozsévají samozvaní spasitelé české politiky a jejichž nenaplnění přinese o to horší zklamání. Není vše tak špatné, jak se nám tito obchodníci s deštěm snaží namluvit. Přese všechny problémy žijeme v nejlepších časech, které tato země ve své historii zažila a demokracie nám stále otevírá spoustu příležitostí. A koneckonců jsou České Budějovice příkladem, že politika se opravdu dá dělat „jinak“.
„Demokracie není ráj. A nezařídíme ho pouhým vhozením volebního lístku nějakému samozvanému spasiteli. Ráj nenastane ani po dalších volbách, ani po těch dalších. Demokracie je totiž jen rámec, který dává všem ty nejširší příležitosti, jak dosáhnout úspěchu či štěstí. Zasloužit se o ně však musí každý sám. Stejně tak musíme neustále usilovat o demokracii, každodenní prací se ji snažit zkvalitňovat a zkulturňovat politiku. Nikdo jiný to za nás neudělá, je to na nás, na občanech. Nepodléhejme řečem, jak je údajně všechno špatně, ale to špatné se všichni snažme zlepšovat. V Českých Budějovicích jsme dokázali, že se dá politika dělat poctivě, otevřeně a slušně. Tak proč bychom to nedokázali i ve sněmovně?“
Když se František Vácha nevěnuje chodu fakulty, výuce nebo vědeckému bádání, nebo politice, stará se o početnou rodinu (má čtyři děti) nebo odpočívá při svých koníčcích. Mezi ty klidnější patří pěstování bonsaí, jinak ale holduje motorkářskému sportu (na terénních motorkách) nebo bezmotorovému létání (které však v poslední době musel poněkud utlumit kvůli nedostatku času). A také už od začátku devadesátých let hraje na kytaru s kapelou Akia b. a., známou především mezi vodáky a také vysokoškolskými studenty, unešenými faktem, že jejich děkan je rocker. (Mimochodem, nejstarší syn František kráčí v otcových hudebních stopách – bubnuje v nejúspěšnější budějovické indie rock’n’rollové kapele Vees.)
——————————————————————————————————————————————————————————————————————
Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) vzniklo v roce 2010 v reakci na zesilující vliv kmotra ODS Pavla Dlouhého a jeho spojenců na českobudějovickou a jihočeskou politiku. Hnutí tvoří jak zkušení politici, tak i lidé, kteří se předtím o politiku zajímali jen okrajově, až je vážnost situace přiměla zapojit se do veřejného dění osobně – jako je František Vácha. Všechny spojuje cíl dělat politiku „jinak“ – otevřeně, bez zákulisních her, poctivě a slušně.
Občané pro Budějovice (HOPB) vyhráli komunální volby 2010 v Českých Budějovicích a od té doby se jim podařilo zpřísnit a zprůhlednit systém veřejných zakázek i zlepšit komunikaci radnice s občany natolik, že České Budějovice jsou dávány jiným městům za vzor otevřenosti a také díky tomu na veřejných zakázkách dosáhly výrazných úspor ve výši 400 milionů korun.
Občané pro Budějovice také prosadili zákaz hazardu, nový přístup ke kultuře, která ve městě pod jejich vedením výrazně ožila, nový přístup k řešení veřejných prostranství (architektonické soutěže) a také prosazují rozvoj silniční infrastruktury (dálnice, právě dokončovaná zanádražní komunikace a další rozšíření sítě vnitroměstských komunikací) a zároveň i preferenci MHD a rozvoj cyklistické dopravy pod heslem, že centrum města má patřit lidem, nikoli autům.
Hnutí od svých počátků spolupracuje se Starosty a nezávislými (STAN), za něž byl loni zvolen do senátu ředitel Jihočeského divadla a člen HOPB Jiří Šesták. Nyní STAN na společnou kandidátku s TOP 09 pro předčasné volby do poslanecké sněmovny nominovalo tři Občany pro Budějovice – Františka Váchu na 2. místě, Davida Slámu na 15. a Jana Samohýla na 20. místě.