Když hnutí Občané pro Budějovice ve svém volební programu na roky 2014 – 2018 označilo veřejný prostor za místo, kde by se lidé měli rádi potkávat a trávit svůj volný čas, evidentně se strefilo do černého. Akce typu Budějovický Majáles, Po sousedsku, Panská žije, Krajinské korzo či pouliční festival Nová nově, které se odehrávají ve veřejném prostoru, patří k tomu nejlepšímu, co se v posledních letech v Českých Budějovicích děje.
„Nekomerční kulturní vyžití a zábava ve veřejném prostoru jsou trendem i ve větších městech světa, jako je například Berlín, Budapešť, Londýn či New York. Občanské iniciativy vstupují do měst a pouští se do projektů, které by se ještě před pár lety zdály pro jednotlivce nerealizovatelné. Je více než potěšitelné, že už i v Budějovicích se postupně formují skupiny aktivních lidí, které s obdivuhodným zápalem a nezištně oživují naše město. Možná si mnozí ani nedovedou představit, jak velký kus dobře odvedené práce je například za partou šedesáti studentů, která v rámci letošního majálesu připravila nápaditý program pro 15 tisíc lidí. Právě v takových lidech je potenciál, který by město nemělo promarnit. Ale nestačí jen finanční příspěvek. Radnice by zároveň měla vytvářet podmínky pro aktivitu lidí, kteří chtějí pro oživení městských ulic a veřejných prostranství a tím i pro posílení přátelských a sousedských vztahů něco udělat,“ řekl Ivo Moravec, českobudějovický zastupitel a předseda hnutí Občané pro Budějovice.
S vědomím, že nelze sázet jen na podporu již osvědčených aktivit, by hnutí Občané pro Budějovice přivítalo systémové řešení pro využití veřejného prostoru. „Město by mělo po vzoru hlavního města Prahy zpracovat pasport centra a dalších lokalit a vytvořit strategii rozvoje veřejných prostranství vhodných pro pořádání různých akcí. Zároveň vytipovat neotřelé prostory, které automaticky lákají k zastavení či pobytu a dovybavit je potřebným mobiliářem. Konání sousedských akcí by podpořilo i určení míst a dnů, kdy by je bylo možné organizovat bez nadbytečné byrokracie. Není pochyb o tom, že vize živého města Budějovičáky baví. Přitom svůj potenciál dosud nenaplňují ani taková místa, jako je park Na sadech, Stromovka, Sokolský ostrov, Piaristické náměstí či okolí Slavie,“ dodal Jan Kubeš, člen kulturní komise rady města (HOPB).