Jasné rozhodnutí o rozsahu stavebních úprav kulturního domu Slavie by mělo padnou v tomto roce. Na přípravu projektové dokumentace vyčlenil letošní rozpočet města 1,5 milionu korun. V souladu s volebním programem hnutí Občané pro Budějovice by se tak měly vytvořit podmínky pro plnohodnotné využití této výjimečné stavby. Rozsah rekonstrukce objektu Slavie však stále brzdí otazníky kolem možné výstavby multifukčního kulturního a společenského centra, tzv. Rejnoka v areálu bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech.
„S rekonstrukcí objektu Slavie jsme vlastně začali již před sedmi měsíci, kdy z odborného znaleckého posudku vyplynula okamžitá nutnost výměny stropů, krovů a střechy, protože byly v havarijním stavu. Spolu s nezbytnou opravou omítek a římsy přišla na 6,3 miliony korun. Další přípravné práce na celkovou rekonstrukci objektu jsme však museli pozastavit do konce března, což je nejzazší termín, do kdy chceme už s konečnou platností vědět, zda Jihočeská společnost přátel hudby má na stavbu Rejnoka investora. Pokud vedení města bude znát závazného investora, zvolí skromnější variantu rekonstrukce Slavie, která by si měl zachovat charakter spolkového domu a poskytovat k veřejnému užití klubové prostory. Neměla by se však pokoušet konkurovat Koncertnímu a kongresovému centru Antonína Dvořáka ve Čtyřech Dvorech, bude-li jeho výstavba reálná. V opačném případě bychom se chtěli pustit nejen do nutných oprav kulturního domu Slavie, ale i do podstatně nákladnějšího rozšíření objektu a s tím souvisejícího i společenského sálu,“ vysvětlil českobudějovický primátor Juraj Thoma.
V současné době probíhá výběrové řízení na projektového manažera, který bude spolupracovat na přípravě zadání projektové dokumentace.
„Na projektu by se mělo začít pracovat letos a nemůžeme tedy donekonečna čekat, jak to dopadne s Rejnokem. K jeho postavení už město vytvořilo všechny podmínky. Účelově se měnil územní plán, aby se tam kongresové a koncertní centrum mohlo postavit. Dvakrát jsme vyhověli žádosti Antonína Kazila, předsedy správní rady Jihočeské společnosti přátel hudby, o posunutí termínu, ve kterém nám měl sdělit jméno investora a termín zahájení stavby. Když nedostaneme relevantní odpověď do konce března, tak to budeme považovat za věc, která se, bohužel, nenarodí, přestože by se s rukopisem Jana Kaplického zapsala do učebnic architektury a prestiž města by tak bezesporu stoupla,“ dodal Juraj Thoma.