„V Českých Budějovicích je poměrně dost možností pro kulturní vyžití, na druhou stranu Slavie je pro Budějičáky srdeční záležitostí, takže zbavit se tohoto objektu by nebylo únosné. Chceme najít cestu, jak jej využít, ujasnit si, co chceme, jaké jsou možnosti, ale i limity, hrozby a vliv konkurence. Na základě toho je pak potřeba vytvořit podklady pro zadání návrhů na rekonstrukci,“ řekla náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.
Původně Spolkový dům byl postaven budějovickými Němci v letech 1871–1872. Za svou existenci měl několik majitelů i názvů, od roku 1962 je v majetku města. Opravy fasády a výměny oken se dočkal před osmnácti roky. Nyní jsou k dispozici dvě architektonické studie na jeho přestavbu od pražského Ateliéru EDIT! a budějovického Ateliéru 8000, které vzešly ze soutěže o Cenu Petra Parléře.
Podstatné však je, čemu a komu by měla Slávie v budoucnu sloužit. Především představitelé mladé kultury upozorňovali, že právě jim ve městě citelně chybí vhodné prostory a možnost působení v rekonstruované Slavii by uvítali. Často se ozývalo volání po takzvaném blackboxu, tedy moderním a pro různé účely snadno přestavitelném sále, o který po změně majitele Baziliky budějovická kulturní scéna prakticky přišla. Fungování ve Slavii by přivítaly také místní spolky či folklorní soubory. Hlas zazněl i za podobné využití, jaké má Obecní dům v Praze, kdy jeho původní architektura je jen restaurovaná a do ní vložená moderní technologie, nezbytná pro současný provoz budovy.
„Vyslechli jsme řadu cenných názorů a námětů, a to i od přítomných odborníků se zkušenostmi s podobnými projekty v jiných českých městech. Je jasné, že o budoucnosti Slávie musí rozhodnout poptávka. Za rozumný závěr nedávné diskuse proto považuji návrh na vytvoření pracovního týmu, který prozkoumá stávající spektrum kulturních aktivit i spolkových činností v našem městě a zjistí jejich zájem o fungování v Kulturním domě Slávie, včetně nároků na rekonstrukci objektu,“ zdůraznil českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Podle náměstkyně Popelové by tak do poloviny příštího roku mohlo vzniknou zadání pro rekonstrukci a vypsání architektonické soutěže. „Od roku 2013 začnou znovu fungovat Norské fondy, takže s připraveným projektem by zde bylo možné se ucházet o finanční prostředky na rekonstrukci Slávie,“ dodala Ivana Popelová.