V neděli 5. března jsme si připomněli 64 let od smrti Josifa Vissarionoviče Džugašviliho – Stalina. Město České Budějovice považuje někdejšího sovětského diktátora, který má podle historiků přímo či nepřímo na svědomí životy více než dvaceti milionů lidí, za svého čestného občana. V seznamu 118 čestných občanů se nachází také jména komunistických prezidentů Klementa Gottwalda či Antonína Zápotockého. Předseda hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) Ivo Moravec proto hodlá rozproudit debatu o případném odnětí čestného občanství některým jeho držitelům.
„Čestné občanství bylo Stalinovi či Gottwaldovi uděleno jen kvůli jejich úřadu a době. To však automaticky není záruka čestného chování. Čest je v jejich případě jen pouhým štítem, na kterém vlastně nezáleží, a to je špatně. Opakovaně si kladu otázku, zda i v dnešní době si ještě zaslouží být čestnými občany Českých Budějovic,“ říká předseda HOPB, zastupitel Ivo Moravec.
S tím souhlasí také místopředseda horní komory Parlamentu, budějovický senátor Jiří Šesták (HOPB).
„Jednat v emocích přináší vždy riziko, že se zmýlíme a způsobíme mnohdy nezvratnou škodu. Proto je vždy lepší ponechat si nějaký čas k tomu, aby rozumný úsudek prověřil naše emoce. Ale jak dlouhý má ten čas být? Podle mého názoru maximálně tak dlouhý, abychom nezapomněli na pravdu a spravedlnost. Třeba na to, že Stalin, Gottwald a Zápotocký způsobili různou měrou zločiny či jsou za ně zodpovědní. A že jsou i přes historií prokázanou vinu stále čestnými občany Českých Budějovic. A že téměř třicet let svobodné možnosti zkoumat opodstatněnost tohoto faktu je dost dlouhá doba na to, abychom tuto absurditu bez emocí napravili. Dříve než lidi neznalé historie či lhostejné k lidskému utrpení napadne, že když Stalin či Gottwald mohou stále být čestnými občany velkého města, tak zřejmě nebyli tak velkými darebáky, ba zločinci,“ dodává Jiří Šesták.
Jak uvádí Encyklopedie Českých Budějovic, prvním doloženým nositelem čestného občanství Českých Budějovic se stal hudební skladatel Vojtěch Jírovec, jemuž bylo uděleno asi v roce 1807. Před rokem 1918 bylo čestným občanstvím vyznamenáno osmdesát osm osob, například podnikatelé Carl von Hardtmuth (1874) a Vojtěch Lanna (1879) či budějovičtí biskupové Martin Josef Říha (1899) a Josef Antonín Hůlka (1917). Po roce 1918 se čestnými občany staly osobnosti jako August Zátka (1922), Tomáš Garrigue Masaryk (1937) či Edvard Beneš (1937). Po roce 1949 najdeme mezi čestnými občany už jen kosmonauty z někdejšího SSSR, od roku 1979 nebylo čestné občanství uděleno.