V květnu učinilo zastupitelstva města zásadní rozhodnutí – České Budějovice budou usilovat o titul Evropské hlavní město kultury v roce 2028. A hned poté rada města podnikla další kroky na cestě k titulu. Samotná kandidatura přinese městu dlouhodobou koncepci kultury a nové podněty k rozvoji. A pokud bude úspěšná, pak pro jihočeskou metropoli bude znamenat kromě prestiže i nezanedbatelný ekonomický přínos.
„Zastupitelé schválili rozpočet kandidatury a jsem rád, že ze 44 přítomných 38 hlasovalo pro a proti nebyl nikdo. Jedná se o dlouhodobý projekt na tři volební období, proto je podpora napříč celým zastupitelstvem velmi důležitá. Na radě města jsme pak vyhlásili výběrová řízení na tvorbu kulturní koncepce města pro roky 2023-2030 a podkladů pro kandidaturu a také na tvorbu a zajištění marketingové strategie a zároveň jsme jmenovali hodnotící komise pro obě veřejné zakázky. Kromě toho rada zadala veřejnou zakázku na vytvoření výzkumného panelu pro potřeby města, který rovněž bude sloužit i pro potřeby kandidatury na Evropské hlavní město kultury v roce 2028,“ přiblížil 1. náměstek primátora Juraj Thoma (HOPB).
Součástí dvanáctimilionového rozpočtu kandidatury je i třímilionové dotační opatření, z něhož budou v následujících letech vedle klasických kulturních grantů podporovány projekty s evropským přesahem, které mohou přispět k úspěchu kandidatury.
Koordinací přípravy podkladů pro přihlášku, která bude podána v příštím roce, je městem pověřen spolek Budějovice 2028, jehož členy jsou úspěšní kulturní manažeři z Českých Budějovic, kteří se například dříve podíleli na organizaci Budějovického majálesu, stojí za akcí Korzo národní – Díky, že můžem, nebo byli součástí úspěšného realizačního týmu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015. Veškeré informace týkající se kandidatury a novinky naleznete na webu www.budejovice2028.cz.
Jak koordinátoři připomínají na příkladu Plzně, už samotná příprava kandidatury je významným podnětem ke strukturálním změnám ve městě. V případě úspěchu pak titul Evropské hlavní město kultury přináší pozitivní kulturní, společenské i ekonomické dopady. Celková návštěvnost 580 akcí v Plzni 2015 dosahovala 1,23 mil. vstupů, přičemž návštěvníci utratili 564,3 mil. Kč. Z toho firmy a podnikatelé poskytující služby návštěvníkům zvýšili své tržby o 70,5 milionu korun.
„Město bude v následujících letech rekonstruovat Dům kultury Slavie, Dům umění na náměstí, stavět novou budovu Jihočeského divadla na Mariánském náměstí. Jihočeský kraj zvažuje stavbu nové budovy Alšovy jihočeské galerie, která by se měla stát součástí nové podoby Senovážného náměstí, výraznou proměnou projde i veřejný prostor města, ať v rámci projektu Město a voda, či v rámci revitalizace parků Dukelská či Háječek. K tomu připočtěme zajímavé kulturní podhoubí Českých Budějovic na čele s největším českým neziskovým festivalem Budějovický majáles. Myslím, že získání titulu Evropské hlavní město kultury v roce 2028 by bylo úžasným završením všech těchto aktivit,“ uvedl náměstek Thoma.
Ten se v průběhu května zúčastnil řady jednání s veřejnými institucemi, firmami i jednotlivci. „Mám z toho fakt skvělý pocit, kamkoliv přijdeme, setkáváme se s pozitivní odezvou a podporou. Například rakouská velvyslankyně to pojala jako jedno z témat své návštěvy Českých Budějovic a nabídla pomoc při koordinaci spolupráce s Lincem, který tentýž titul držel v roce 2009. Spolupracovat s námi chce Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, s dalšími jihočeskými kulturními institucemi o spolupráci jednáme. Evropské hlavní město kultury není titul a výzva jen pro jedno město, ale pro celý region,“ dodal Thoma.
Kandidatura na Evropské hlavní město kultury je dvouroční výzkumný a tvůrčí proces, během kterého se společně s obyvateli města stanoví hlavní pilíře pro systematické vedení a rozvoj kultury města, stejně tak programový plán po dobu držení titulu EHMK 2028 i po jeho ukončení. Kandidatura je sama o sobě velmi důležitý krok, který podnítí kulturně-kreativní rozvoj města. Budou se tvořit České Budějovice, ve kterých bude chtít žít opravdu každý. Historické DNA Budějovic dává skvělý předpoklad pro další kulturně-kreativní rozvoj města, tak aby si město v dalších letech udrželo svoji tradici v inovacích a nabídlo podnětné a atraktivní prostředí pro návštěvníky a občany 21. století. Rozvoj kulturně kreativního prostředí je třeba chápat jak v lokálním tak i celoevropském kontextu. Proces kandidatury pomůže sestavit vizi, díky které budou České Budějovice silným partnerem pro rozvoj kreativně-kulturního života podporujícího kulturní rozmanitost a dialog v celoevropském i globálním měřítku.
„Řeknu-li to nadneseně, problémem Českých Budějovic je, že vlastně nemají problém. Žijeme si tady velmi pohodový a pohodlný život, jsme spokojení patrioti. Jinak řečeno stagnujeme a možná si neuvědomujeme, že nám ujíždí vlak. Musíme se posunout. Je zapotřebí šetrně vytvořit prostor pro nové věci, nové impulzy. Přitom stačí udělat tak základní věc, jako otevřít okna a nechat prostoupit svěží vítr do našich životů. Čerstvý vzduch jako elementární součást transformace, kterou všichni potřebujeme a máme na dosah. Otevřít se novým pohledům, novým výzvám a novým uvědoměním a umět čelit civilizačním problémům 21. století…,“ upozorňuje Juraj Thoma.