I na posledním zasedání českobudějovických zastupitelů (20.3.2017) se rozpoutala poměrně vášnivá debata už k navrženému programu. Ukázalo se, že předsedkyni kontrolního výboru zastupitelstva Evě Hajerové (Nezávislí) se zřejmě nechce moc pracovat, a tak si řekla, že nebude na každé jednání zastupitelstva pracně připravovat zprávu o jeho činnosti. Ale HOPB chce, aby pracovala, a tak se podařilo prosadit, aby její bod byl i nadále automaticky zařazován na každé jednání zastupitelstva. Pravda, toto rozhodnutí nemá daleko k sebetrýznění, neboť její vystoupení mnohdy připomínají nepříliš povedený skeč Divadla Sklep.
Také při schvalování programu jednání zastupitelstva nastaly zmatky, o které se i tentokrát postaral primátor Jiří Svoboda (ANO), který si ještě nestačil zcela osvojit jednací řád. Ale nakonec se dílo podařilo a zastupitelé se mohli pustit do bezmála osmihodinového maratonu jednání.
Rozhodovalo se například o udělení neinvestičních dotací pro tzv. významné akce. Ne každou z navržených akcí však HOPB považuje za skutečně významnou. Podpořili jsme třeba letní jazzový festival nebo Majáles a pro konání půlmaratonu jsme navrhli zvýšit dotaci ze 300 000 na 400 000 korun. I když snad nikdo nepochybuje, že právě to je významná akce, která zviditelňuje České Budějovice i daleko za hranicemi České republiky, pro návrh HOPB se našlo jen 13 hlasů, a tak neprošel. Nesouhlas u HOPB ale vzbudil návrh na dotaci pro akci Vltava žije, který se letos vyšplhal už na 800 tisíc korun. V rámci rozpravy vystoupila i Lenka Střítecká ze společnosti Art4Promotion, která akci zjišťuje. Její emotivní projev zastupitele za HOPB neoblomil, takže pro tak vysokou dotaci nehlasovali. Nic to však nezměnilo na tom, že koalice si prosadila svou a Vltava bude letos žít s rekordní částkou z městské kasy.
A protože zásadou HOPB není být proti všemu, co koalice navrhuje, podpořili jsme například druhou fázi změny územního plánu související s rekonstrukcí krajské knihovny na Lidické ulici a nebo neinvestiční dotaci 400 000 Kč pro Volejbalový klub České Budějovice na reprezentaci města v Poháru evropské volejbalové federace Challenge cup v soutěžním ročníku 2016/2017. Stejně tak jsme vyjádřili souhlas se záměrem vypsání veřejné zakázky na Centrální informační systém zón placeného stání v Českých Budějovicích. Ten totiž navazuje na projekt, který se datuje již od působení HOPB na radnici, kdy se začala řešit doprava v klidu ve městě.
Podpory od zastupitelů za HOPB se nedočkala další milionová injekce pro Regionální mládežnickou fotbalovou akademie Jihočeského kraje. Vloni, kdy město poskytlo pro zajištění chodu vznikající fotbalové akademie 400 tisíc Kč, totiž vedení radnice tvrdilo, že v budoucnu už nebude město nic stát. HOPB tedy i nadále trvá na tom, že v situaci, kdy se nedostávají peníze například na všechny žádosti o dotaci na podporu volnočasových aktivit dětí a mládeže, je takto nákladné financování fotbalové akademie neodůvodnitelné.
Také v nátlakové kauze, mediálně známé jako „vrak autobusu u Vltavy“ se HOPB postavilo proti vyplacení téměř 7 a půl milionu korun bratrům Rybákovým, kteří v době porevoluční získali pozemek – veřejné prostranství za údajně velmi zvláštních okolností, byť jim nekalý postup nebyl prokázán. Na daný pozemek nyní probíhá exekuční řízení, a tak projednání tohoto bodu nakonec zastupitelé přerušili.
Zato radostným se pro HOPB stalo zjištění, že vedení města přece jenom dodrželo slovo, takže se našly peníze pro kulturní komisí doporučený projekt Festival světla, který z míst, kde už se uskutečnil, provází jen dobré reference.
V závěrečné diskusi zastupitelů položili zástupci HOPB celou řadu dotazů. A protože požádali o písemné odpovědi, veřejnost se bude moct s nimi seznámit na těchto stránkách v sekci Interpelace.
Z průběhu uplynulého jednání zastupitelstva nelze opomenout ani vystoupení občanů, z nichž bylo vesměs patrné, že na městě jim záleží a chtějí věci měnit k lepšímu. Jejich projevy byly důkazem i toho, že vedení města by mělo dotčeným obyvatelům zavčas a dostatečně vysvětlovat své záměry a v odůvodněných případech také přizpůsobovat svá rozhodnutí požadavkům veřejnosti. Pak by mohlo být méně stížností a petic a možná i více jednoty a pochopení pro to, co se v Českých Budějovicích děje.