Milí přátelé, posílám Vám zprávy z uplynulého týdne.
Vysoká škola technická a ekonomická v rámci pomoci ukrajinským uprchlíkům nabízí možnost umístění dětí do základní a mateřské školy. Dvě plně naložená osobní auta s léky a zdravotnickým materiálem odjela ze Zdravotně-sociální fakulty Jihočeské univerzity do východních Čech. Zdravotnické potřeby předali studenti místnímu Regionálnímu ukrajinskému spolku.
KVĚTY VE MĚSTĚ
Rozkvetlé narcisy, krokusy a modřenců můžeme obdivovat na Senovážném a Mariánském náměstí, Sokolském ostrově, v parku Háječek i jinde ve městě. V minulých letech jsme začali s intenzivní výsadbou trvalek na záhony ve středu města, na čtyřech kruhových objezdech na Zanádražní komunikaci, a také letniček do květináčů na mostech a pěších zónách. Také letos rozkvetou některá zábradlí mostů přes řeky i Mlýnskou stoku. Nově se objeví květiny na mostech Železném i v ulici Karla IV., který má nové kované zábradlí. Na náměstí Přemysla Otakara II. budou na jaře umístěny nové nádoby na letničky a stromy ve speciálních nádobách. Do konce května zasadíme 50 ks nových stromů a 149 keřů. Nové lípy, vrby, tavolníky a další stromy a keře budou přibývat na sídlišti Máj, v centru města, ale i na dalších místech. Pohled na rozkvetlé barevné krásy potěší každého. Lidé se u záhonů i květináčů zastavují a fotí, což je dobrá reklama pro město.
REKOLA
Růžová Rekola fungují v Buděj(ovi)cích už od roku 2015. Za tu dobu sdílení kol ve městě zdomácnělo a těší se velké oblibě. Jen za minulý rok (2021) byla rekola využitá k 65 tisícům jízd, potvrdil koordinátor českobudějovického provozu Rekol Daniel Kreslin. S teplejším počasím naplno začne další sezona a v té přibudou v nabídce další služby. Už v minulém roce se i díky podpoře ministerstva životního prostředí povedlo po městě zřídit 400 nových parkovacích míst pro bicykly, jejichž celkový počet nyní přesahuje 500 a měl by se nadále navyšovat. V souvislosti s tím se také rozšiřuje oblast působení, kterou služba zahrnuje. Zatímco v roce 2021 byla Rekola dostupná mimo České Budějovice jen na území Roudného, tento rok ji mohou plně využívat i obyvatelé žijící v nedaleké Včelné.
Poslední novinkou, kterou si služba před oficiálním zahájením sezony připravila, je modernizace systému uzamčení kol. Do nedávné doby je museli uživatelé odemykat za pomoci číselného kódu, který obdrželi prostřednictvím SMS. Nyní však stačí načíst QR kód daného kola a elektronický zámek se odemkne automaticky, což tak dělá výpůjčku přístupnější pro nové i stávající klienty. Počet kol na území Českých Budějovic se pohybuje okolo 250 kusů a je v plánu jejich počet postupně navyšovat. Myslím, že bychom měli Rekola zapojit do systému městské hromadné dopravy. Cílem je motivovat lidi k nákupu dlouhodobého jízdného a/nebo podpořit preferenci udržitelných způsobů dopravy před individuální automobilovou dopravou. (Zdroj: 21.03.2022 Mladá fronta Dnes – Tomáš Souček)
MISCELLANEA
Třídění odpadů od prahu domu (D2D) už se zaběhlo v Mladém, Nových Hodějovicích, na Zavadilce, v Kališti i Třebotovicích. Od dubna budou mít stejnou možnost obyvatelé i v části Suchého Vrbného. To je rozděleno celkem do tří oblastí, které se budou postupně osazovat nádobami na papír a plasty. Zahájíme v červené části Suchého Vrbného.
V sobotu 2. dubna 2022 proběhne hlavní jarní termín největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko, zaměřené na úklidy černých skládek a drobného nepořádku z přírody, měst a obcí. Zájemci o organizaci úklidů mohou na stránkách projektu www.UklidmeCesko.cz zadávat své akce. Přidat se k úklidu, ať už k organizátorům či dobrovolníkům, může každý. Stačí si založit vlastní úklidovou skupinu nebo se připojit k úklidu, který si vyberete z interaktivní mapy na https://www.uklidmecesko.cz/map/.
Do další fáze přípravy se posouvá projekt na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO) na Okružní ulici. Ministerstvo životního prostředí záměr ZEVO Vráto k přepracování nevrátí. Budějovická teplárna s velkou pravděpodobností získá kladné stanovisko.
Ještě celý duben je čas na podávání projektů 3. ročníku participativního rozpočtu (probudejce.cz/prihlaseni-projektu). Obyvatel města i dojíždějící NEBudějčák může přijít s nápadem, jak oživit a vylepšit město.
Jihostroj zahajuje boj o jedenáctý mistrovský titul.
Na nároží ulic Oskara Nedbala a Václava Talicha se dokončuje nový bytový dům. Bude se překládat vodovod, rekonstruovat zastávka MHD, budovat středový ostrůvek a pak se položí nový asfaltový povrch. Doprava bude omezena od 4. dubna po dobu 6 týdnů. Úplná uzavírka se nebude týkat městské hromadné dopravy.
S účinností od 1. 4. 2022 vstoupí v platnost nový Ceník parkovacích zón České Budějovice, který byl schválen Radou města dne 24.1.2022. Předmětem úpravy je navýšení tarifů cen pouze návštěvnického stání a tarifů na záchytných parkovištích, a to o 5 až 10 Kč. Jedná se o první změnu cen od zavedení parkovacích zón na podzim roku 2017. Dlouhodobých parkovacích oprávnění pro rezidenty a abonenty se změna netýká. Zároveň se také mění krokování plateb na parkovacích automatech, a to na 30 minut z důvodu sjednocení s platbami pře Aplikaci SEJF a Virtuální parkovací hodiny. Připravuje se zavedení nové aplikace ParkSimply, o termínu spuštění budeme brzy informovat.
Staršími vzory bankovek o hodnotách 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč s tenkým stříbrným proužkem nebude možné od čtvrtka 30. června 2022 platit. Lidé budou mít dostatek času na jejich výměnu.
V ulicích Generála Píky a Nádražní byly zahájeny práce na vybudování záložní alternativní trasy pro trolejbusy do vozovny trolejbusů. Stavební práce způsobí i přechodná omezení provozu.
POD ČAROU
Park Dukelská a duch místa. Proteklo hodně vody v Malši od té doby, kdy jsem si položil otázku, proč všichni lidé dobrovolně zapojení do občanské iniciativy tak dlouho, tak sveřepě a tak nezdolně bojují za svůj Malák proti navrhovaným povodňovým opatřením? Stejně tak se sám sebe táži i dnes v souvislosti s revitalizací parku Dukelská. Vždyť po dlouho a pečlivě připravované revitalizaci bude park vypadat lépe. Nové sadové úpravy přinesou novou kvalitu a místo zkrášlí, vznikne posezení u vody. A odpověď je stejná jako tehdy. Místní lidé jsou totiž s místem svázáni silným poutem. Duch místa je to, co nelze pojmenovat, ale je to přesně to, proč jsou k parku tak pevně připoutáni. Působí na ně magicky.
Duch místa se nevznáší v oblacích. Je vepsán do břehu Malše, do tvarů kmenů stromů, do barev podzimních listů. Místo má paměť s vepsanou historií. Na prázdném plácku pod stromy čutali do meruny, tady se on a ona poprvé vzali za ruce, pod tímto stromem ji poprvé políbil. Tady udělali oni i jejich děti první samostatné kroky. Britský architekt a enviromentalista Christopher Day ve své knize Duch místa mimo jiné píše: „Víme-li, kdo jsme a odkud přicházíme, má naše identita pevné základy. Bez této znalosti se podlamuje. Toto vědění má dopad na naše zdraví, jak psychické, tak tělesné. Také posiluje nebo oslabuje sociální soudržnost, hodnoty a stabilitu. Jde také o schopnost míst poskytnout nám jistotu, zakořenit nás. Musíme vytvářet místa, kam lidé patří. Místa, která náleží tam, kde jsou. To místo pro ně představuje domov a oni jej jen brání. Máme se za to na ně zlobit? Určitě ne. Místa schopná oslovit duši člověka působí jinak než místa, jež jsou pouze hezká.“ Tož tak.
S pozdravem a přáním pevného zdraví