Milí přátelé, posílám vám zprávy z uplynulého týdne.
STAV LESA
Ve Vídni se na Martina sešli lesníci nejen ze střední Evropy, aby debatovali o stavu lesů a společně hledali recept na odolné lesy. Bohužel bez účasti lesníků z Česka. Lesníci v Rakousku i Německu už dávno neobhajují hospodářský přístup, kdy les je hlavně továrnou na dřevo. Je nutné zalesňovat místa, kde jsme o les přišli, podporovat přirozenou obnovu lesa, lesy chránit a pěstovat lesy, které vydrží a budou odolné. Les je potřeba mít pestrý co do druhu, věku i výšky. Jen takový dokáže odolat potížím, které nedokážeme dnes ani předpovídat. Fabrikou na dřevo nemohou být ani naše městské lesy. S tučnými zisky za dřevo a přílivem peněz do městské pokladny nemůžeme v nejbližší době vůbec počítat. (Zdroj: www.lieco.at/de/lieco-forum/beitraege)
MISCELLANEA
Náměstí před kulturním domem Vltava se promění v prostor pro odpočinek a relaxaci. Budou rozšířeny zelené plochy o trvalkové záhony, travní porosty a další stromy. Doplní se mobiliář, osvětlení a závlaha. Nezbytná je následná péče.
Další stezka pro kola i pěší je takřka hotová. „Takřka“ proto, že ještě čeká na kolaudaci. Vede od Sconta k silnici Suchomelská. Na délku je něco přes kilometr a na šířku má tři metry.
Ve dnech 22. 11. až 5. 12. proběhne již 11. ročník největší sbírky vánoční dárků v České republice. Každý může zabalit a přinést svůj dárek pro osiřelé, chudé, či jinak znevýhodněné děti. Sběrným místem v Českých Budějovicích je evangelický kostel v ulici 28. října. www.krabiceodbot.cz
Vědci z Biologického centra Akademie věd, Jihočeské univerzity a Masarykovy univerzity vyrazili před několika týdny do Ugandy s cílem zkoumat biodiverzitu malých savců. Výsledky jejich práce by mohly mimo jiné i pozitivně ovlivnit epidemiologický výzkum, protože rozšíření nejrůznějších patogenů je vázáno na specifické linie hostitelů, kterými jsou často právě drobní savci. Celá výprava má podle dosavadních plánů zabrat minimálně měsíc a laická veřejnost může všechny její pokroky sledovat na sociálních sítích (hashtag #expediceUganda). (Zdroj: 17.11.2021 21. století, strana: 86 rubrika: PANORAMA VĚDA)
POD ČAROU
Ve středu 17. listopadu se v Budějovicích „rozsvěcovala demokracie“ a v Národním divadle se udělovaly Ceny paměti národa (www.pametnaroda.cz/cs/ceny-pameti-naroda). Jednu z Cen převzal pan Jiří Lukšíček (www.pametnaroda.cz/cs/luksicek-jiri-1933). Při předávání ceny řekl, že děsivé podmínky na šachtě Nikolaj přežili, protože věřili. A víry se nám dnes bohužel nedostává.
Nemocnice se zaplňují a přibývá odložených operací. Zdravotníci se shodují v tom, že současná vlna je v řadě ohledech jiná. „Všichni jsou covidem otrávení. Do toho očkovaní versus neočkovaní, výrazná polarizace, netrpělivost u odběrových míst, prostě už to skoro nikoho nebaví a někteří se chovají, jako kdyby tu covid nebyl – podle toho se nákaza také šíří,“ řekl Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice. „Často se setkávám s tím, že mi kolegové, ať už lékaři, nebo sestry, říkají: ‚Pane primáři, proč jsou ti lidé tak zlí?‘ To je věta, kterou opakovaně slyším. Myslím si, že to dobře vystihuje náladu, se kterou se setkáváme. Není to vždycky, dříve to byly výjimky, ale teď je to skoro každý den, je toho mnohem více než na jaře nebo vloni na podzim,“ dodal Aleš Chrdle.
Zde >ockovani.opendatalab.cz/statistiky< jsou COVID-19 data o očkování. Ať to hodnotím z té či oné strany, vždy mně vychází, že očkování má smysl. (Zdroj: denikn.cz/750690/lide-se-chovaji-jako-by-tu-covid-nebyl-nekteri-jsou-zli-zni-z-pretizenych-nemocnic/)
S pozdravem a přáním pevného zdraví