Město se už připravuje na to, že do dvou let se počet děti v českobudějovických základních školách výrazně zvýší. Stavební ruch zavládl v bývalém školním objektu v ulici E. Destinové, kde se plánuje otevření nové ZŠ a MŠ. Chystá se rovněž znovurozdělení v minulosti sloučené ZŠ Nová se ZŠ a MŠ J.Š. Baara.
„S nadcházejícím školním rokem bude v městských školách 8 351 žáků. Na základě údajů z matriky i z průzkumu, který jsme učinili v okolních obcích, je reálný odhad, že v roce 2018 jich bude přes deset tisíc. Činíme tedy vše proto, aby nová škola v ulici E. Destinové vznikla již k 1. 1. 2016 s tím, že svou činnost zahájí v září příštího roku. Zápis do dvou plánovaných prvních tříd tu bude v lednu, tedy současně se zápisem na všechny ostatní školy zřizované městem. Zároveň zde bude možné zapsat žáky i do šesté třídy,“ řekl náměstek českobudějovického primátora Martin Maršík (HOPB).
Nutná rekonstrukce objektu si už vyžádala odstranění azbestových izolací, vyměňují se okna a počítá se i s vnitřními úpravami. Město musí rovněž zažádat Ministerstvo školství o zařazení obnovené ZŠ do seznamu veřejných škol. Podle náměstka primátora Martina Maršíka sem budou docházet žáci zejména ze sídliště Šumava, z nové zástavby na Švábově Hrádku a z neúplných základních škol v okolí města. Každý rok přibude jeden ročník na prvém i druhém stupni, čímž se kapacita školy postupně rozroste na 600 žáků.
Dalším opatřením, které má čelit zvyšujícímu se počtu žáků, je osamostatnění ZŠ v Nové ulici, jejíž objekt je dosud naplněn jen z poloviny. I v případě maximálního využití kapacity školy pro 450 žáků městu nehrozí, že bude muset sáhnout hlouběji do vlastní kasy. Provozní náklady, tedy za energie a běžné opravy se totiž zásadně nezmění a mzdy zaměstnanců se pokrývají ze státního rozpočtu. „Škola v Nové, která byla otevřena již v roce 1900 jako jedna z takzvaných škol císaře Františka Josefa I., neodmyslitelně patří k historii města. Stane se tedy opět samostatným subjektem, jenž se bude moci dále rozvíjet a sloužit původnímu účelu. Je v zájmu města, aby nové vedení školy poskytlo svým žákům atraktivní vzdělávací program, včetně volnočasových aktivit,“ zdůraznil zastupitel města Ivo Moravec (HOPB).
Chystané navýšení kapacit českobudějovických základních škol zároveň umožnilo městu vyhovět žádosti sousedících obcí Borek, Hrdějovice a Úsilné o vytvoření společného školského obvodu se ZŠ a MŠ Nerudova. „Obce Borek a Hrdějovice zřizují školy jen do pátého ročníku, takže společný obvod se bude týkat žáků, kteří jdou do šesté třídy. Z obce Úsilné, kde škola není, už stejně většina žáků dojíždí díky vyhovujícímu spojení MHD právě do ŽS v Nerudově ulici,“ dodal Martin Maršík.