Stále menší podíl státních prostředků vkládaných do Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, ale i do ochrany památek jako takové, vnímá Ivana Popelová, náměstkyně českobudějovického primátora, jako alarmující. Uvádí to ve svém článku, zveřejněném v časopise Moderní obec 4. dubna, kde zároveň dodává: „I v době ekonomické krize je nutné si uvědomit, že památky jsou pro stát důležité nejen jako paměť minulosti, ale také jako obrovský ekonomický potenciál.“
Ivana Popelová, která je rovněž 1. místopředsedkyně Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, připouští, že během posledních dvaceti let se péče o památky zlepšila. Záhy po pádu totalitního režimu se sice zdevastované objekty vracely původním majitelům, avšak ti s minimálními finančními prostředky museli čelil požadavkům chránit úplně všechno a památková péče se tak stala pro mnohé investory a architekty nepřítelem číslo jedna.
„V posledních letech se situace z velké části stabilizovala. Památky většinou mají už dlouhodobě svého majitele a péče o ně již není především otázkou jejich fyzické záchrany, ale spíše jejich zvelebování a přizpůsobování životu v 21. století, včetně hledání vhodné náplně. Bohužel, metodika památkové ochrany stále není jednoznačně stanovená a dialog mezi investory, architekty a památkáři rovněž příliš nepokročil. Velký podíl na zklidnění situace na poli památkové péče má proto Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Jeho principem je vícezdrojové financování – stát, obec, vlastník památky. V tomto projektu hraje jednu z hlavních rolí Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které je partnerem Ministerstva kultury a v soutěži Historické město roku také Ministerstva pro místní rozvoj. Obce se tak stávají aktivními ochránci historického dědictví na svém území a také dokáží vést lepší dialog se »svými« investory,“ zdůrazňuje Ivana Popelová s tím, že snižující se podíl státního příspěvku do Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón je proto alarmující.