Třídění odpadů stálo v popředí zájmu hnutí Občané pro Budějovice v době, kdy bylo ve vedení radnice, a nic se na tom nemění ani nyní. Zastupitel města Ivo Moravec (HOPB) proto vítá současnou realizaci pilotního projektu na separovaný sběr kovového odpadu.
„Záměr rozmístit po městě dvě desítky šedých kontejnerů na kovové obaly jsem s představiteli společnosti .A.S.A projednával letos na jaře. Původně jsme je vyzkoušeli v recyklační aleji v Dukelské ulici a byli jsme mile překvapeni ukázněností občanů, protože do nich ukládali opravdu jen to, co do nich patří, a ne nebezpečný odpad, jakým jsou například plechovky od barev a ředidel. Jsem rád, že nyní se už první kontejnery ve městě objevily a další budou přibývat. Vždy jsem zastával názor, že pokud požadujeme po občanech, aby v maximální možné míře třídili opad, musí jim město k tomu vytvořit patřičné podmínky. Proto jsme v minulém volebním období postupně vybavovali obytné domy biopopelnicemi a vybraná místa opatřili speciálními nádobami na sběr oděvů i na upotřebené potravinové oleje. Spolu s již hojně užívanými kontejnery na sklo, papír a plasty se tato služba projevila ve stále se snižujícím objemu běžného komunálního odpadu, který končí na skládce,“ zdůraznil Ivo Moravec.
Šedé kontejnery o objemu 2,5 m3 jsou zabezpečeny proti neoprávněnému vniknutí, stejně jako nádoby na sběr oděvů. Lidé do nich mohou odkládat drobné kovy a kovové obaly z domácností, například nápojové plechovky, prázdné konzervy, kovová víčka, nádobí a podobně. V plném počtu 21 kusů budou občanům k dispozici do konce roku.