Stavba protipovodňového opatření na Malši je nezbytná, a tak v úseku Malý jez – Kaplířova by mohla být zahájena ještě v tomto roce. Vyplývá to z návrhu společného postupu statutárního města České Budějovice a Povodí Vltavy, s. p., při přípravě a realizaci stavby, kterou schválila rada města na svém středečním jednání.
„Dosavadní protipovodňová opatření, která byla uskutečněna na řece Vltavě zkapacitněním koryta mezi Jiráskovým jezem a Českým Vrbným a na Jiráskově nábřeží, nedokáží zcela zajistit ochranu pravobřežních čtvrtí a centra města. Proto je nezbytně nutné přistoupit ještě k protipovodňovým opatřením na Malši a také na Mlýnské stoce. Nejdůležitější z nich je nyní připravovaná první etapa, která zajistí ochranu zejména Havlíčkovy kolonie na úroveň stoleté vody. Daná stavba je kompromisním řešením mezi ochranou obyvatel, ochranou majetku a ochranou přírody a krajiny,“ řekl první náměstek českobudějovického primátora Ivo Moravec (HOPB).
Přestože příprava stavby narážela v předešlých letech na odpor tamějších občanských iniciativ, krajský soud potvrdil platnost územního rozhodnutí pro chystaná protipovodňová opatření na Malši a město získalo stavební povolení. To umožnilo, aby Povodí Vltavy požádalo ministerstvo zemědělství o dotaci z programu Podpora prevence před povodněmi. Projekt počítá s mírným rozšířením koryta Malše na více než třísetmetrovém úseku a odtěžením zeminy na sousední ploše, čímž vznikne takzvaná berma, která při povodni převádí část průtoku. Na straně ke komunikaci vznikne zpevněný svah.
„Součástí protipovodňových opatření budou i následné sadové úpravy, které znovu zobytní celý prostor tak, aby mohl být využíván k procházkám a pobytu u vody. Pokud již nenastanou komplikace, s vlastní stavbou by se mohlo začít letos v září s tím, že dokončena by měla být nejpozději do konce příštího roku. Nelze vyloučit, že po tuto dobu bude mít nutné kácení dřevin i významný objem zemních prací negativní vliv na jindy poklidný život obyvatel sousedících domů. Je však třeba mít na paměti, že toto opatření zamezí nebezpečí důsledků povodní, které mohou České Budějovice v budoucnu v době neklidného klimatu postihnout,“ dodal Ivo Moravec.