České Budějovice patří k městům, které na výkon státní správy doplácejí z vlastní kasy desítky milionů korun. Příspěvek státu na agendy, jež stát přenesl na obce, se totiž od roku 2011 snížil již o 17 procent. Nejvíce na to doplácejí města s rozšířenou působností, jejichž úřady obstarávají za stát celou řadu úkonů nejen pro své občany, ale i pro občany obcí ve svém správním obvodu.
„České Budějovice mají ve správním obvodu 78 obcí. Znamená, že odbory našeho magistrátu, jako například stavební úřad, matrika a další, zajišťují výkon státní správy nejen pro 90 tisíc obyvatel města, ale i pro dalších 50 tisíc občanů okolních obcí. Podle metodiky výpočtu pouze základních nákladů na státem objednané služby, kterou zpracoval Svaz měst a obcí České republiky, doplácíme z vlastního rozpočtu na výkon státní správy 38 milionů korun ročně. Kdybychom započetli všechny skutečné náklady, vyšplhá se tato částka až na 83 miliony korun. Na zasedání primátorů všech statutárních měst, které se uskuteční v závěru tohoto týdne v Karlových Varech, hodlám proto poukázat na tento problém a vyzvat své kolegy ke společnému tlaku na ministerstvo financí, aby systémově řešilo tento neúnosný stav. Nelze už déle snášet to, že stát přenáší pokles svých příjmů na obce, nutí je dotovat státní služby, čímž se mnohým městům nedostává prostředků na vlastní správu,“ řekl českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Zároveň připomenul, že Svaz měst a obcí ČR nyní dokonce zvažuje, že kvůli neplacení reálné ceny služeb, které si stát u místních správ objednává, podá ústavní stížnost, neboť tím zasahuje do Ústavou zaručeného práva na samosprávu.