Radnice ví, že v Českých Budějovicích jsou stále nelegální herny a přitom nekoná. Vyplývá to z článku, zveřejněném na iDNES.cz 4. července 2017. Podle něj se poslední obří zátah na kvízomaty uskutečnil v Budějovicích před dvěma roky, kdy z desítek provozoven zmizelo zhruba 200 zařízení. Přitom Česká komora loterního průmyslu i letos při jen jednodenní namátkové kontrole našla dalších deset nelegálních provozoven. Impulsem pro další zátah se to však evidentně nestalo.
„Obecně závaznou vyhlášku, zakazující hazard ve městě prosadilo hnutí Občané pro Budějovice spolu s TOP 09 a ČSSD už v roce 2011. Tehdy jsme se mohli pyšnit tím, že České Budějovice jsou mezi prvními městy, které se rozhodly s gamblerstvím zatočit. Pokud nyní existují černé herny, o kterých se ví, je třeba se ptát, proč policie nekoná. Současný primátor Jiří Svoboda (ANO) sice tvrdí, že městská policie je na dodržování této vyhlášky krátká, ale právě on je jejím vrchním velitelem. Je tedy plně v jeho kompetenci jednat v této věci i o účinné spolupráci s celní správou, která od počátku letošního roku převzala dozorovou činnost nad nelegálním hazardem. Místo toho čas od času slyšíme od některých politiků, že kvůli vyhlášce přichází městská kasa o peníze, které představovaly odvody z provozování výherních hracích přístrojů, loterií a jiných podobných her,“ uvedl českobudějovický zastupitel a předseda hnutí Občané pro Budějovice Ivo Moravec.
O dílčí povolení hazardu na území města se před třemi roky pokusil tehdejší náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD), když radě města předložil návrh na stanovení času a míst, v nichž by sázkové hry, loterie a jiné podobné hry mohly být provozovány. Tehdy v radě města narazil na tvrdý odpor zástupců HOPB. „To byl pokus o postupnou legalizaci patologického hráčství. Tedy o celospolečensky nebezpečný jev, často spojovaný s trestnou činností, jehož důsledky se neblaze odrážejí i na životech celých rodin hráčů, včetně dětí. Argument, že stávajícím zákazem hazardu přichází město o peníze je sice pravdivý, ale v konečném důsledku lichý. Vždyť kdybychom vše měřili jen finančním ziskem, pak bychom mohli začít horovat třeba i pro prodej alkoholu a cigaret mladistvým a nebo volný prodej zbraní. Ostatně není to příměr nadsazený, neboť hazard dokáže být i zbraní, která zabíjí,“ řekl tehdejší primátor a nynější českobudějovický zastupitel Juraj Thoma (HOPB).
Současné vedení města sice tvrdí, že s návratem hazardu nepočítá, ale co platí dnes, nemusí platit zítra. „Ta ztráta peněz do rozpočtu sice rozhodně není zanedbatelná, ale daří se nám ho i tak držet vyrovnaný. Možná se o nějaké úpravě budeme bavit, až nastanou hubené roky, ale nyní to rozhodně není na pořadu dne,“ uvedl náměstek primátora Petr Holický (ANO) ve zmiňovaném článku na iDNES.cz.
„Zásadně s tímto názorem nesouhlasím. Náznaky o možném návratu hazardu do města bez předchozí seriózní debaty považuje HOPB za krajně nebezpečné. Trváme na tom, že peníze z hazardu v Českých Budějovicích nechceme,“ dodal Ivo Moravec.